Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

eş aranıyor

bk6912

Gümüş 2 Üye
arkadaşlar sanırım bu erkek tırnaklar uzun olunca öyle oluyodu heralde. neyse cinsiyeti sizler daha iyi saptarsınız. üniversiteden arkadaşımın hayvanı ve çiftleştirmek istiyo konusu geçmişti burdan bahsettim fotoğrafları göndermiş şimdi whatsapptan hemen açıyım dedim konuyu. istanbul beşiktaşta kendisi nası olur yapabiliceğimiz bişey varmı ne önerirsiniz ?
bide sağlık durumu hakkında yorumlarınızı rica edicem
ve cinsi ne bunun kırmızı yanak değil sanırım kabuğu bi değişik. neyse ben anlamam mikrofon sizde :w00t:
buyrun fotoğraflar
mailto:/lxyec.jpg
mailto:/o6a3cx.jpg
mailto:/2zp32fs.jpg
mailto:/o87vbt.jpg

2. fotoğrafta kırmızılık gözüküyo ben farketmemişim pardon. edit kısmını bulamadığım için post olarak yazdım

Hayvanın durumu içler acısı. Farkettiğin gibi tanınmayacak bir halde. Obezite ve yanlış beslenme hayvanın kabuğunu ne hale getirmiş. Bu hayvanın çiftleşmesi zaten mümkün değil.

Bu arada kuyruk dişi kuyruğu. Ön ayak tırnaklarını tam farketmedim ama erkek gibi gelmedi. Bu arada arka ayak tırnakları nasıl öyle uzamış anlamadım. Normalden uzun bence ve buda beslenmeye bağlı olabilir.

Hayvana acilen uygun bir beslenme programı yapılmalı. Ne ile beslendiği sorulmalı. Nerede bakıldığı öğrenilmeli.

Cvp: eş aranıyor

şimdi cümbür cemaat dumur oluyoruz iyi okuyalım :)
bu hayvan akvaryumunu kırmış ve arkadaş hayvanı evin içine salmış sadece yemek verirken suya sokuyomuş bu işlemde yıllardır sürüyo.. ne öneriyosun emre abi

yediği yemeğe gelincede salam sosis kuru karides kaşar peyniri ve yeşillik

12de final var şimdi çıkıcamda unutmadan söyliyim bunuda :D
bu hayvan sürekli sürtünüyomuş sağa sola koltuğa birisi oyna onlarsa eline falan. bu hareketlerin üstüne çiftleştirmek istemiş arkadaşım. bunuda eklemiş olayım

Kim bilir nasıl ufak bir akvaryumsa hayvan camı kırabilmiş. Büyük olsa cam kalınlığı kıramayacağı uygunlukta olurdu. Evde yani düz zeminde gezdirmekten ötürü tırnaklar yamuk yumuk olmuş. Yüzememekten ötürü kas gelişimide durmuştur.

Beslenme tamamen yanlış. Hatta kafa hacminden de fazla verildiğini düşünüyorum. Verilen uygunsuz besinlerle hayvanın kabuğu bu hale gelmiş. Salam, sosis ve kaşar peynirindeki baharat ve tuz ödemde oluşturmuştur. Böbreklerin durumunu bilemiyorum ama hayvan bir şekilde bu boya gelmiş.

Zaten yem vermek için suya sokmasa susuzluktan ölecekmiş. Ki gene susuzluktan deri kaybettiği nem sebebiyle bu hale gelmiş.

Hayvanın sürtünmesi kaşıntıdan kaynaklıdır. Hem alt hem üst plakalarda eskileri duruyor. Zaten çiftleşme isteğinde bu hareket yok. dişilerin farklı hareketi yumurta olsun olmasın, yada boş yumurta olsun bazen yalancı gebelik denen arka ayaklarla eşelenme hareketidir. Yani yumurta bırakmak için yaptıkları kumdaki kazma hareketi.

Hayvan için acilen yapılması gerekenler şunlar;
- Hemen uygun beslenmeye geçilmeli, bitkisel beslenme ve aç gün uygulamalarıda yapılmalı. Hatta özel beslenme ile diyet uygulanmalı.
- 100*50*50h yada 100*50*60h 10mm camdan bir akvaryum kurulmalı. Üste kuru alan yapılmalı. Tahminimce kas gelişiminde de problem olması büyük ihtimal olduğu için yüzmede ilk başta sorun yaşayabilir. Bu sebeple önce daha alçak bir su seviyesi ile başlanıp yavaş yavaş yükseltilmeli.
- Hem alt hem üst kabuğa devit uygulaması yaparak kabuğa bakım yapılmalı.
- Devit 3 vitamini ağızdan vermek yerine uvb lamba alınmalı. İç organlara yüklenilmesini hiç önermem.
- Vitamin ve kalsiyum takviyesi dozu kısa süreliğine biraz fazla olup daha sonra normale çekilmeli. Bunların eksikliğide yüksek orandadır.

- EN ÖNEMLİSİ ÖNCE BİR VETERİNERE GÖTÜRÜP DURUM DEĞERLENDİRMESİ VE KONTROL ETTİRİLMELİ.

emreye tamamen katılıyorum. hayvan hiç iyi değil bu kadar kalın kemiksi yapı ve katmanlaşmış plaka görmemiştim. hayvanın bakım ve beslenmesinde yapılmaması gereknlere güzel bir örnek. bu hayvanın çiftleşmeye değil uygun bir ortama ihtiyacı var. yiyecek konusunda böbrekleri geçtim direk pankreası zorlayacak gıdalar verilmiş. özellikle işlenmiş etin ne kadar zararlı olduğu konusunda bir sürü yazı yazdım. hayvanı zehirliyor. hayvanın suda olmayışı da bu zararlı elementleri idrar yoluyla atmasını güçleştiriyor. arkadaşına bakım konusundaki bilgileri okut. akvaryum ve ekipmanla birlikte silis ve mango almasının önemli olduğunu söyle.

hayvan kaşıntıdan kurdeşen olmuş ve plakalarını atacak hiçbir imkanı yok. protein miktarı az olacak yemlere yönelmesi gerek. vücudu dengesiz reaksiyonlar göstermiş. özellikle arka ayak tırnaklarının aşırı gelişimi benimde dikkatimi çekti. bu hayvanlar tırnakları sebebiyle kuru yerlerde dolaşmamalılar. bu hayvana eziyet olur.

Zaten durumun cok kotu oldugunu herkes soylemis ama boyle bir arka ayak tirnagi bu haycvanin cektigi eziyeti cok iyi acikliyor yanlis benzetme olmasin ama iskence ceker ceker oluyimde kurtariyim der ya bazi insanlar bence bu hayvanin dili olsa buda oyle derdi

bugun bide bahçeye salıp karafatma ve türevi böcekleri yedirdiğini söyledi. bide dedesi hamsi yediriyomuş çiğ bi şekilde.
neyse saygıdeğer arkadaşlarım ilginiz için teşekkürler hepsini okudum şimdi arkadaşımı arıyorum yapması gerekenleri söylüyorum. ismi pascalmış pascalı cok seviyomuş akvaryum falan alırım yada yaptırırım dedi şimdi tekrar söylüyorum arıyıp bakalım neler yaşanacak. umarım ilgilenir 6 7 yaşındaki kocaman canlının ölmesi hoş olmaz. yada göz göre göre öldürülmesi (!) :)

Geri