Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Et mi ot mu?

Feya

Bronz 3 Üye
5 ve 3 yaşında 2 kaplumbağam var. normalde 5 yaşında olanın daha çok otla, 3 yaşında olanın daha çok etle (kıyma, tavuk, balık vs.) beslenmesi gerekiyor diye biliyorum. genelde yem veriyorum ama ayriyetten bitki ( marul, salata, havuç vs.) verdiğimde 5 yaşında olan yanına bile yaklaşmıyor. ama et vereyim tek lokmada yutuveriyor :) küçüğünde bir sorun yok her türlü şeyi yiyor zaten. büyük kapluşu napıcam ben :) ot yemiyor? nasıl alıştırıcam? :)

Cvp: et mi ot mu?

Aç kalınca da onları yemeye alışır, bir diğer yöntem balık alıp vereceğiniz bitkileri ona sarmalamanız. Böylece balığın kokusu siner.
Bence 3 yaşında olandada bitkisel yemlemeyi artırmanız gerekir.

Ben biryerde okumuştum 5 yaşındaki kaplumbağalar haftada 1 gün aç bırakılmalı diye.Bu doğrumu ?

Yaşı ilerleyen kaplumbağaların sindirim sistemlerini dinlendirmek için haftada 1-2 aç bırakılması gerektiği yazıyor bazı yerlerde.
Ben kaplumbağam küçükken bu duruma karşı çıksamda biraz araştırdıktan sonra haftada 1 gün aç bırakıyorum.
Sonuçta bu hayvanlar doğalarında hazır yemlerle bu kadar düzenli beslenmiyorlar.Sanırım doğa biraz adapte etme açısından da faydalı bir durum.

Bende bunları okuyarak ve veterinere danışarak öğrendim.
Yavru kaplumbağalar hem hızlı büyüdüğü hemde daha hareketli olup çok enerji harcadığı için haftanın her günü besleniyor. Yaşı büyük kaplumbağalar bunun tam tersi durumda olduğu için yem tüketim miktarları değişiyor. Bir sebebi de sürüngenlerin sindirim sistemi yapısı ile alakalı.

Ben şu anda 7-8 cm olan RES lerimi haftada bir gün aç bırakıyorum. Bazen iki haftada bir yapıyorum. Ama 10 cm olduğunda haftada bir açlık kesinleşecek. 12 cm olan çizgiliyi net haftada bir gün aç bırakıyorum.

Geri