Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Farklı yem alternatifleri

banyoterligi

Bordo Bereli
Arkadaşlar stick yem gammarus, ve karideslerin yanı sıra farklı yemler kullanan varmı?

Mesela; su piresi? Kullanan varmı?
Mesela; un kurdu?
Mesela: artemia?

Cvp: Farklı yem alternatifleri

Su piresi ve artemia su kaplumbağaları için uygun yemler değiller.
Belki içerik ve besleyici özellikleri uygun gibi görünse de bu canlıların boyutu çok küçük.
Yem olarak alınan şekliyle kullanılması çok zor.
Sadece evde yem yapan arkadaşlar varsa benim gibi o yemlere ek katkı olarak kullanılabilir.

Un kurdunda ise tropical in kurutulmuş olanını baz alarak söylüyorum yağ oranı %22 lerde.Yani çok fazla.
Ek yem olarak bile kullanılması bence uygun bir yem değil.

Uzun zamandır bende Canlı Yem kullansamı,kullanmasammı diye düşünüyordum Zencefilin cevabı kullanmamam gerektiğini açıklığa kavuşturdu.

Artemia ve su piresi icin kullanıma uygun diyor kaplumbağa için ama ufak taneli olduğundan mı sakıncalı acaba?

un kurdu haftalık falan verilemez mi? Peki başka bu tarz yemler olarak neler kullanılabilir?
Ayrıca Arzu, sen evde hangi yemi hazırlıyosun kapluşlar için mi?

Mert şöyle bir durum var kullanılmasında bir sakınca yok.Ama o kadar ufak ki bunlar toza yakın bizim kapluşlar tenezzül edip yemiyor bile.
Alternatif yem ararsan ben spirulina tabletleri önerebilirim.Yaklaşık 1 senedir Pakizeye haftada 1 gün sera nın bu tabletlerinden kullanıyorum.Bak burada incelemiştim bu tabletleri mailto:/forum/Konu-spirulina.html

Ben evde kapluşlara tablet halinde yemler hazırlıyorum.İçerik tamamen bana kalmış.Daha önce bir konu vermiştim.Temel olarak nasıl yaptığımı yazmıştım.Linki vereyim eğer yapacak olursan yardımcı olurum :)
mailto:/forum/Konu-ev-yapimi-yem.html

TheNRK' Alıntı:
Uzun zamandır bende Canlı Yem kullansamı,kullanmasammı diye düşünüyordum Zencefilin cevabı kullanmamam gerektiğini açıklığa kavuşturdu.

Canlı yeme zaten her şekilde karşıyım.Ancak yukarıda yazmış olduğum su piresi vs kurutulmuş ürünleri baz alarak konuştum.İlla ki kullanılacaksa konserve salyangozlar, kurutulmuş balıklar gibi özel üretim yemler kullanılabilir.

Vay bu iyiymiş. Yalnız jbl ninde var tablet yemi. Daha önce hiç kullanmadım. Yeme de zorlaır mı bilmiyorum veya tenazül eder mi :) Peki o konudada yazmışsın başka alternatifler varmı bu şekilde?

Tabletler Pakize'nin ağzına tam sığıyor :D
Sizinkilere ortadan bölerek kullanmak uygundur.
Ecem bir dönem kaz ciğeri kullanıyordu ek yem olarak.Ama ben kullanmadığım için bilmiyorum.
Konserve yem kullanmadıysan daha önce onlardan da deneyebilirsin :)

ben geçen gün kurutulmuş küp şeklindeki dere solucanlarından alıp verdim acayip sevdiler. bunu önceden japon balıklar için alıyordum. deneyim dedim. gayet güzel kaplumbağayada uygun. 20-25 arası adeti var 5 tl fiyatı.

Tubifex sanırım bahsettiğiniz yemler.Güvenmediğiniz markaların ürünlerini kullanmamanızı öneririm.Genelde üretimleri sırasında kirli sular kullanıldığı için parazit taşıma ihtimalleri yüksek.Ben bunları okuyunca kullanmaya hiç cesaret edemedim bu yemi.Ancak içerik olarak ek yem özelliğinde.

Tubifex önerilmiyor arkadaşlar parazit var çoğunda kullanmayın bence. Arzu bu ürünü kullandın mı?

mailto:/product_info.php?cPath=9420_896_1222&products_id=313801

Bu yem bildiğimiz kurutulmuş karides.
Bu şekilde kutuda olanlardan almıyorum ben görüp boyutu büyük olan kovalardan alıyorum genellikle.

şöyle bir sorun var şimdi gamarusu da karides zannediyolar ve nettede karldes karides yazıyo bi bakıyoruz gammarus minicik :)

Bende gecen gun o sekilde karides aldım. Büyük büyük. En güzeli kovadan görüp büyük almak :)

Artemiaları canlı yem olarak kullanıyorum.(Çok da canlı olmuyorlar aslında) Kaplumbağam (kamuran) bayılıyor. Ancak denildiği gibi bu canlılar çok küçük onları besleyip büyütmek gerekiyor. Yumurtadan çıktıkları haliyle kaplumbağanızı besleyemezsiniz. (Yumurtadan çıktıkları halde genelde deniz akvaryumu balıklarının beslenmesinde kullanılıyorlar.) Ben de bu üretime yeni başladım ancak deneme yapabildim. Yumurtadan çıktıklarında çok küçük oluyorlar ama 2 hafta gibi bir sürede hızla büyüyorlar. 10 tane artemia yumurtası bir incir çekirdeği etmez heralde. Asıl mesele bu canlılar tuzlu su canlıları ve ph8 de optimum yaşam ortamları oluşuyor. Artemiaları kaplumbağanızı beslemeden önce güzelce yıkayıp tuzdan arındırmanız gerekiyor. Büyütmek biraz meşakkatli iş. Ama olsun azmin elinden bir şey kurtulmaz. İnternette bununla ilgili bolca bilgi var. Ben de tamamen internetten baktım. Ancak isteyen olursa artemia yumurtalarımı (deniz tuzu vs.) ve tecrübelerimi sizlerle paylaşabilirim. Bence farklı ve eğlenceli bir deneyim.

Valla üretme olayında değilim hazır alırım alırsam zaten :) üretim bana göre değil :)

bir ara canlı su biti satarlardı. hala satılıyor mu ve kaplumbağalar yer mi bilmiyorum.

Geri