Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla masraf olmadan nasıl kuru alan yapabilirim?

mustafayılmaz

Altın 4 Üye
bnm akvaryumum war ancak kuru alanımız yoq bu yuzden arada dışarda gezdırıyorum ve ofıs lambasınını altında oyun oynuyoz :w00t: resım dekı akvaryumua nasıl birşey onerırsınız ama masrafsız olsun 7.sınıf oğrencısıyım. kapluşum 1.5 yaşında mailto:/qnmpdv.jpg

Cvp: Fazla masraf olmadan nasıl kuru alan yapabilirim?

Ben lavtas.com'dan lav kaya seti sipariş ettim. Hem salınım yapmıyor hem de dekoratif olarak güzel durur diye düşündüm. Taşları üst üste koyarak kuru alan elde etmeti düşünüyorum. Telefonla görüşüp özellikle yüksekliği fazla olanları yollamalarını rica ettim. Ek kargo ücreti de yok. 2'li set 15, 4'lü set 25 lira. Fakat daha deneyimli üyelerden de cevap bekle. Ben de daha yeniyim :)

cd kabından yapabilirsin http://www.youtube.com/watch?v=9icGw9HX5EQ burda bir örnek var

çokk :w00t: teşekkurler hemen çarsıya çıkıp halı kaymazı ve vantuz almaya gidiyorum

filtreyide su yüzeyine yakın konumlandırırsan. ona tutunup kafa dışarda gövde suda uyuyabilir. ve kuru alan için lambam var demişsin ısıtıcı lamba kullanmalısın. tabi bu olanaklarına göre uva+uvb karma ve yanında ısıtıcı ampul veya uva ampul olursa iyi olur. uva ısıda verdiği için ikinci bir ampule gerek yok.

cem bey dediğinz lambayı netten araştırdım ve buldum alıcağım ama o lamba nasaıl bir aparat takılıyor yaqsa normal ampul gibi mi

mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=13215
mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=13216
söylediğim ampuller bunlar florsanlar değil

ikiside çok pahalı ben öğrencıyım maxımum 50 tl lık bir lamba olsa iyi olur bide kapluşum için kuru alanın ustune gece lambası koydum gece çalıştıracam ıyı olur mu ?

2 parça strafor(duracağı alan kare, rampası dikdörtgen ) halı kaydırmaz, silikon, 4 adet vantuz la yapabilirsin.

Straforların uçlarını çapraz traşlayıp birbirine yapıştırıp, üstlerine halı kaydırmazı da yapıştırsın. Rampayı su kaldırmasın diye vantuzları üstten ittirecek şekilde kuru alanıda tutacak şekilde batırırsan yapabilirsin.

bu durumda gece ampulü gece aydınlatma için. gündüz normal ısıtıcı ampul gerekli bu da 40 w-60 w arası lambanın kaldıracağı güçte olmalı. 50 tl ayırabilirim dersen sadece uva ampul alabilirsin. bu aynı zamanda ısı da verecektir. 40 w uygundur. ve uvb yerine D3 vitamini (devit) alarak haftada bir bir damla yemine damlatıp verebilirsin. eczaneden alacaksın. bu yağlı bir vitamin direk ağzına uzatıp verebilirsen suyu kirletmez.

uvb içinde gunde 2-3 saat direk olacak guneslendırebilir bence.

cem' Alıntı:
mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=13215
mailto:/urun_detay.aspx?kat=28&urn=13216
söylediğim ampuller bunlar florsanlar değil

Cem, kutuda desert yazıyor. Bu iki lamba çöl hayvanları için. Yüksek uvb ışını içerir. Bunlardan almayın. Namiba ya baktığın zamanı hatırlıyor musun? Buna o kadar süre baksan muhtemelen namibayı amma abartmışım dersin :)

başka karma olmadığı için bunları örnek verdim. açıklaması yok haklısın. 5.0 mı, 6.0 mı, 8.0 mı belli değil. uva ve uvb yüzdeleri bile yok açıklamada. bu konuda kızdığım noktada bu. madem ürünü satıyorsun açıklamasını da detaylı yap değil mi ?

O konuda haklısın. Bunları jbl de sitesinde exo terra kadar güzel açıklamıyor. Bu sebeple ben juen e pek kızamıyorum. Bunlar 8.0 yada 10.0 a denk geliyor. Bize biliyorsun 5.0 yada 6.0 uygun.

vay be ne diyorsun 8.0'ı geçtim de, 10.0 kaplumbağaların canına okur. hayvanların şirazesi kayar.

mailto:/en/products/compact_fluorescent_bulbs.php
Bak Cem, exo terra ampulleri bu şekilde. Çöl sürüngenleri için olanlar 10.0

Geri