Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gezinirken bulduğum ilginç kaplumbağa türleri..

okankrn

Gümüş 1 Üye
Nette gezinirken daha önce görmediğim birkaç türe rastladım.Belki benim gibi daha önce görmeyenler vardır diye paylaşmak istedim.
* Pink Bellied Side-Necked Turtle (Pembe Karınlı Yan Boyunlu)

Kuzey Amerikaya özgü bir tür,hobi için satışı yapılıyormuş.İsminde yan boyunlu denmesinin sebebi kafasını diğer türler gibi kabuğuna çekemediği için bu şekilde yana yatırıyorlarmış.Karınları,plastron beyaz,pembe, parlak kırmızı veya turuncu olabilirmiş.

mailto:/1g/v/tyckn.jpg
mailto:/1g/v/tyclm.jpg

*Missisippi Map Turtle

Bu tür adının aksine Missisippi'de değil,New Orleans,Louisiana'ya aittmiş.Dişilerin kabuk boyu (15-25 cm),erkekler (9-13 cm) kabuk boyuna sahiplermiş.Erkeklerin göz yapısı dişilere oranla daha küçükmüş.

mailto:/1g/v/tyctv.jpg
mailto:/1g/v/tycu8.jpg

*Rio Grande Slider

Kırmızı yanaklı gibi fakat kabuk yapısı farklı alt türü olabilir.Çok fazla ilgi duyulan bir türmüş.Cinsiyet ayrımı ve bakımı reslerle aynı,yaşam süreleri 40 yıldan fazlaymış.

mailto:/1g/v/tyd1s.jpg
mailto:/1g/v/tyd1x.jpg

İlginç geldikleri için paylaştım bilenler olabilir,bilmeyenlerde öğrenmiş oldular.

Saygılar...

Cvp: Gezinirken bulduğum ilginç kaplumbağa türleri..

Hepsi birbirinden farkli cok entersan hayvanlar bende bu yaz köyde gördüm birtane kara kaplumbagasi kocaman birseydi bulabilirsem resmini atarim :))

mailto:/bdjnd0.jpg
mailto:/307vxba.jpg

Yolda gezinirken gördüm iceriye aldik biraz korktu ve icine cekildi :)) resim cektikten sonra dogaya geri saldik

Tip olarak mahmuzlu kara kaplumbağasına benziyor ama onunda çok alt türü var emin değilim :)

İlk fotodaki kaplumbaga çok sevimliymiş paylaşim için teşekkürler..

güzel paylaşım olmuş okan ilk türü görmemiştim. boyun biçimi ismi şimdi aklıma gelmedi uzun boyunlu bir tür vardı sanırım avustralyada yaşıyor onun boynu gövdesinin bir tarafında böylece bu şekilde katlama olanağı oluyor. bu da katlamasın ne yapsın mütahhit malzemeden çalmış gövde bile zor duruyor.

missisipinin yetişkin hali aynı dinazoru andırır. tırtıklar büyüyor.

yılan boyunlu kaplumbağa. mertcan güzel bir anlatım ve resim yakalamış.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-turleri-hakkinda-bilgiler.html

Evet ilk fotodaki çok sevimli bulsam hemen atlarım üstüne :D missisipi çok dikkatimi çekiyor abi ama bulamam sanırım.

Missisippinin yetişkinlerini buldum,gerçekten beslemek isterdim.
mailto:/1g/v/tyjuq.jpg

mailto:/1g/v/tyjvr.jpg

bir ara böyle bir tartışma olmuştu. ne yazıkk ki biz meksikanın yerinde değiliz amerika yunanistanın yerinde değil. mesafe uzun olunca canlı gelmesi zor.

yoksa talep eden çok.

Haklısın abi, ilginç bir canlı akvaryuma kesinlikle renk katar.

okankrn' Alıntı:
Evet ilk fotodaki çok sevimli bulsam hemen atlarım üstüne :D missisipi çok dikkatimi çekiyor abi ama bulamam sanırım.

Missisippinin yetişkinlerini buldum,gerçekten beslemek isterdim.

mailto:/1g/v/tyjvr.jpg

Okan ilk mesajındaki başını yana yatıran tür çok ilginç. Bunların boynuda bizim çizgililer hatta bazılarında daha da uzun olduğu için kaçış boşluğu daha dikkatli ayarlanmalı.

Missisippi map İdil de vardı. Map türleri boyutları ve daha uysal oluşları sebebi ile akvaryum ortamına çok uygun ama malesef ABD dışında bulmak imkansıza yakın. Bu mesajındaki ilk iki resim gene map türü olan yellow blocked map turtle. Bu hayvan bildiğim kadarı ile ABD içerisinde koruma altında. En alttaki aynı hayvanın alt görünüşü sanırım ama black knobbed saw back map turtle da olabilir. Onun yapısını da resimlerde incele. Üst kabuk tam dinazor havasında :) hepsi de map turtle ana türüne ait. Başka map görsellerine tezas map tutrtle, escambia map turtle, ringed (buda koruma altında) map turtle, barbours map turtle, false map turtle, alabama map turtle yazarak bakabilirsin. Hatta black knobbed olan sauthern ve northern olarak dahi ayrılır. Bu arada map türleri bizim çizgililer gibi akarsuda yaşayanlardan.

Rio grande slider bizim kırmızı yanak ile aynı ana grupta. Slider alt türleri diye bir konumda yazmıştım. Dediğin gibi aynı yaşam koşullarına sahip.

Arada bu farklı türleri görmek keyifli. Teşekkürler Okan :)

Önemli değil abi Missisippi'nin Ankara'da Angora Hotel'in süs havuzunda bulunduğunu,sahiplenmek isteyen müşterilere verdiklerini öğrendim.

Daha önce çok araştırdım. Getirtmeyede çalıştım, ama olmadı. Belkide iyi oldu. Şimdi rio grande dışında slider türlerinin hepsi var. Zaten bunlar için bile iki akvaryum kurulu. Başka türlerde olsa başka akvaryum kurmam gerekecek. Gerçi black knobbed saw back map yada ornate diamondback terrapin olsa tekrar üşenmeden akvaryum kurarım :) ama araştırmayı bir süre bıraktım. Üç akvaryum kurulumu vs yordu. Şimdilik dinleniyorum :)

Rio Grande Slider Hayri nin cinsi.Uzun zamandır Hayri i kızıl yanaklı su kaplumbağası olmadığıı biliyordum.Bunlar çiftleşirken sorun olur mu?

İlk tür hariç diğerlerini görmüştüm ama pembe karınlı yan boyunlu kaplumbağa gerekten ilginçmiş. Hem renk desenleri hem boyun düzeneği ayrı bir hava katmış doğrusu. Teşekkürler

Zilli Hayri' Alıntı:
Rio Grande Slider Hayri nin cinsi.Uzun zamandır Hayri i kızıl yanaklı su kaplumbağası olmadığıı biliyordum.Bunlar çiftleşirken sorun olur mu?

Araştırmalarım alt türler arasında biyolojik bariyer olduğu ve çiftleşemedikleri yönünde.

Geri