Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözdeki perde

Kariz

Bronz 3 Üye
Kapluş pis suda bulunduğundan dolayı gözü mikrop kaptı diye düşünüyorum. Buradaki veterinere güvenmiyorum kötü anılarım var. Kabukta kuyruk kısmında ufak bi yumuşama var, alt kabukta pembelik yok, iştahı yerinde yani gözü dışında herşey normal. Rica etsem ne yapmam gerektiğini söyler misiniz, 2gündür teramisin(sarı renkli deri merhemi) kullanıyorum. Dün suda açık tutuyordu gözünü ama bugün kapalı tutuyor yemeği yedirmek için göbeğim çatladı çünkü gözü kapalı. Şimdiden teşekkürler:)

i5268204_dsc00724.jpg-k

i5268206_dsc00728.jpg-k

i5268207_dsc00731.jpg-k

Cvp: Gözdeki perde

Gözüne çok ince bir kat halinde teramisin göz merhemi kullanabilirsiniz. Akvaryum suyuna birkaç gün için mavi damla ve kaya tuzu atabilirsiniz. Dezenfekte eder. Normal şartlarda 4-5 gün içinde iyileşmesi gerekir.

Filtre kullandığım için mavi damla kullanmıyordum ama damlattım 6damla şimdi yarın ve 3.günde 3er damla damlatacağım ve filtreyi hiç açmam bu sürede. Teramisinin bir çeşidi olduğunu sanıyordum bendeki deri merhemi yazan bi tüp. Gidip göz için olanını alacağım bugün. Teşekkürler.

3 gün 5 kaplumbağa için filtresiz uzun bir süre olabilir yani su çok kirlenebilir. Filtreyi mavi damladan sonra birkaç saat kapalı tutup tekrar çalıştırın isterseniz. Öncelik suyun temiz olması çünkü. Teramisin göz merhemi veya gentagut göz damlası alabilirsiniz eczaneden. Damla kullanmak merhemden daha kolay oluyor benim düşünceme göre. Uygulamadan sonra ilacın emilmesi için de bir müddet kuru yerde bekletmelisiniz kapluşu.

Şu anda güneş banyosundalar hemen şu genatuttan almaya gidiyorum bende. Yardımınız için çok teşekkürler. (buradaki veteriner uykudaki kapluşuma gözüm gibi bakıyorken tam uyandı uyanıcak beklerken gözündeki deriyi kopartıp almıştı, ertesi gün kapluşu kaybettik.)

Küçük kapluşlar uykuya yatınca uyanamayabilirler. Gözündeki deriyi koparmak derken belki iltihap birikmiş onu temizlemiştir. Tabii bilemiyorum ama genelde veteriner hekimler kapluşlar için anlamıyorum deyip kestirip atıyor. İnşallah kaplumbağanızdaki göz enfeksiyonu biran önce düzelir sağlığına kavuşur yavrucak.

Umarım. Aynı sonuçla karşılaşırsam bu kadar kaplumabağayı dağıtmam gerekir:(

Mavi damla teramisin ve azoo göz damlası uyguluyorum. Kapluş yemek yiyor ama yemek dışında uyku modunda. Bazen dipte bazen yüzeyde uyuyor ama elime aldığımda açıyor gözlerini. Su ısısını yarım derece daha yükselttim 28.2 ile 27.4 arası değişiyor. Bugün diğer gözünde de o yarı saydam perdeden gördüm. Genelde uykudan uyandığında daha geniş bi perde oluyor gözünü açıp kapadıkça küçülüyor. hasta gözdeki perde kırmızıdan sarı-kahve renge dönüştü. Uygulamalara mavi damla dışında devam edeceğim. Ayrıca önerisi olan varsa duymak isterim.

Damladan diğer göze de damlatın isterseniz. Geçmiş olsun tekrar.

Kaplumbağanızın son durumu nasıl, tedavi olabildi mi ?

4 günde toparladı. Diğer gözünede sıçramıştı enfeksiyon onada damlattım her seferinde vitamin desteğiyle falan domuz gibi oldu yavrucak. Yardımınız için çok teşekkürler:)

Geri