Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

gözler şişmiş mi?

mcmayki

Yeni Üye
Merhaba. Benim kapluş 1 küsür yaşında. 11 cm gibi bir kabuk boyu var. Az önce tesadüfen uyurken gözleri biraz şiş gibi geldi bana. Bu konuda deneyimsizim. Forumda biraz araştırdım aynı dertten müzdarip arkadaşların hayvanlarının gözü daha şiş gibi geldi bana. Yine de gözlerinin kapalı ve açık halinin fotoğraflarını yüklüyorum. Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teçhizat uv lamba dışında tam. Onu da devit3 ile idare etmeye çalışıyoruz şimdilik.
 Şimdiden teşekkürler.

mailto:/images/160221/b8w98xq6.jpgmailto:/images/160221/q6kthvs5.jpg
mailto:/images/160221/4m9neadt.jpg

Cvp: gözler şişmiş mi?

Bazen bende endişeleniyorum böyle fakat bana şişmemiş gibi geldi gozleri cam gibi zaten masallahi var gozleri acikken bak birde kafasiyla uyumlu duruyor bende pek anlamiyorum gozlerden ama sistigini dusunmuyorum :)

Gözleri açıkken hiçbir sıkıntı yok. Kapalıyken bana biraz şiş geldi. Yani önceden böyle değildi sanki. Şişlik sanki altta hava varmış gibi. Üzeri nemli gibi. Fotoğraflarda o kadar belli olmamış.

Anladım bekle biraz üstadlar gelince onlar kesin teşhisi koyarlar ona göre dentaydı sanırım şimdi yanlış bilgi vermiş olmıyım ilaç var, geldiklerinde sana söylerler eczaneden alırsın direk.

Gözlerde birşey yok. Göz kapakları şeffaftır. Bu yaşadığı doğal ortamındaki tehlikeleri kollamasını sağlar. Hayvan ram uykusunda değilse. Gözleri kapalı iken ışık ve hareketleri algılar. Hemen gözlerini açar.

Teşekkürler Cem abi. Bir de şöyle bir sorun var daha önce konuşmuştuk seninle şu baloncuk çıkarma olayı. Hiçbir azalma yok sürekli yapıyor. Cidden sürekli yapıyor. Suyun üstünden nefes alıp suyun altına girip burnundan baloncuk çıkarıyor. Biraz yan yüzme var gibi geliyor bana. Hayvana göre sağa eğik. Alt kabukta pembeleşme, iştahsızlık yok. İştah fazlasıyla yerinde. Bu yan yüzmeye karşı bir tedbir almalı mıyım yoksa başka belirti beklemeli miyim?

Kaplumbağalar burunları tıkanınca su alıp burunlarından fışkırtırlar bu şekilde temizlerler. Sümükte atıyorsa bronşit olabilir.

Eczaneden genta veya gentagut damla al sabah akşam ilk vereceğin yeme iki damla damlatıp elden ağzına ver. 5 gün sonra bak hala var ise özellikle yan yüzme varsa haber ver.

Tamam abi yarın sabah başlıyorum önerdiğin tedaviye. 5 gün sonra haber veriyorum. Teşekkür ettim.

Bu arada sümük atmıyor. Sadece kabarcık çıkarıyor. Fakat sesli bir şekilde. Ses sudan geliyor. Ve bunu uykudan uyanıp gece dahi yapıyor.

Geri