Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri şiş [Resimli]

_Emre___

Bordo Bereli
Arkadaşlar uzun süredir büyük kapluşum kuru alanda dinleniyor suya girincede gözlerini kaşıyor gözleri şişmiş çok hafif veteriner teramissin pomad sürün dedi ama bunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum sizce neyi var suya bırakıncada kafasını gömüyor suyun üstünde öyle kalıyor anlamadım :( Yardımcı olursanız sevinirim.
'Teşekkürler'''.

Cvp: Gözleri şiş

Geçmiş olsun :(
Akciğer enfeksiyonu olabilir mi?Benim ilk aklıma o geldi.
Bu arada Terramycin kullanımı ; Günde 3 kere kuru bir yerde 3-4 saat arayla kulak pamuğuyla sürülecek.
Sürdükten sonra 15 dakika kuru bir yerde bekletilmeli ki ilaç gözüne işlesin tedavi sağlansın. Daha sonra yuvasına bırakın.

Akciğer enfeksiyonu başlangıcı diye tahmin ediyorum. Belki ısınma lambasını kapattığınız bir zamanda kuru alana çıkıp üşütmüştür. Lambayı kapattığınız zamanlarda kuru alanın üzerini kapatabilirsiniz. Nemli hava nefes almasına iyi gelecektir. Su sıcaklığını artırmakta fayda var. Çok geçmiş olsun

Sağolun şimdi teramisin kulanıyorum

RE: Gözleri şiş

arkadaslar sorun sadece gözünde olamaz mı ? Belki vitamin eksikliğinden felandır eger baska bir belirti yoksa akciğer enfeksiyonuna dağir bence bu da olabilir

Eğer suda vakit geçiriyor; rahat nefes alıyor ve yem yiyorsa sorun gözlerinde olabilir. Mikrobik ya da vitamin eksikliği de olabilir. Biraz gözlemlemeniz doğru olacaktır.

Belirtisi yok akciğer enfeksiyonunun eğer olsaydı kabuk altında pembeleşme ve suda yan durma iştahsızlık olurdu sadece halsiz belki Devit3'lü yem veririm su ısısını yükseltirim.
Şimdi gözlerine terammycne sürdüm çok çırpınıyor gözleri acıdı mutlaka ayrı kapta üstünede ısı lambasını tuttum ısınsın diye bakalım 4 gün boyunca devam edeceğim gözleri inene kadar :(

ARKADAŞLAR ELLERİNDE AYAKLARINDA KABUKLANMA YARALAR VAR BUNLAR NEDİR NE OLUYOR KAPLUMBAĞAMA ??? !! mailto:/forum/images/s1/w00t.gif

Buyrun yükledim işaretledim yara olan yerleri

mailto:/hphotos-ak-ash4/416926_364050176958345_100000600979024_1320769_663258908_n.jpg
mailto:/hphotos-ak-snc7/395188_364050226958340_100000600979024_1320770_1409626061_n.jpg
mailto:/hphotos-ak-ash4/424704_364050296958333_100000600979024_1320772_661982595_n.jpg

Cvp: Gözleri şiş /RESİM EKLENDİ/

Fotoğraflardan net değil belli olmuyor ama bence zaman kaybetmeden veterinere götürün deriyle alakalı bir hastalık gibi duruyor. Diğerlerinde herhangi buna benzer bir problem varmı ?

Cvp: Gözleri şiş /RESİM EKLENDİ/

İri olanda birde küçüğünde var veterinere götürüyorum yarın.

Cvp: Gözleri şiş [Resimli]

Muhtemelen akvaryumunuzda mikrobik bir durum söz konusu, veterinere gittikten sonra akvaryumu dezenfekte edin.

Yeni akvaryuma geçmeden önce oluştu bu akvaryumda bir sorun yok yani

Yaralardan mikrop yeni akvaryumunuza da geçmiş olabilir. Dezenfekte ederseniz olabilecek diğer sorunların önüne geçmiş olursunuz, mesela; diğer kaplumbağalarınıza bulaşması gibi.

Nasıl dezenfekte ediyim yani ? akvaryumun suyunu değiştiremem fakat mavi damla + su düzenleyici + su düzenleyicisine benzeyen bir ilaç var kırmızı kapaklı adını unuttum

Sanki kavgalar sonucunda oluşmuş yaralar gibi.

Tam net fotoğraflar olmadığı için kesin bir şey söylemek zor.Belki de mantar...

O açık yaraları batikonla temizlemelisin ve bir süre kuru alanda bekletmelisin.

Ve zaman kaybetmeden teşhis konulup tedaviye başlanması gerek.

Anlıyorum arzu abla yarın veterinere götüreceğim. korkmaya başladım bende şimdi pansuman yapıyorum yaralarına. gözleri indi teramiycine sonucunda.

Akvaryumunuzda sivri süsler var mı? Onlara kaşınayım derken yara etmiş olabilir, gözleri de ondan olabilir.

Çok geçmiş olsun. Veterinere gittikten sonra sonucu bizle de paylaşın lütfen. Gözlerinin düzelmesine sevindim :)

Peki söylerim mutlaka yarın gideceğim.

Geri