Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini kaşıyor ve dışarı çıkarınca kabuğu bembeyaz oluyor

Sevde

Yeni Üye
Tüm konularda arayıp bulamadım , o yüzden açtım . İlk olarak sıkıldığından kaşıyordur sandım fakat birsitede a vitamini ekiskliği olduğunu duydum doğru mu ne yapmam gerekiyor .

Bir de sudan çıkarıp dışarı koyunca veya suyun üstünde kalan kısın beyazlazıyor . Sotun ne olabilir lütfen ardım edin telekkürler :) :133::133:

Ekli dosyalar

• Görüntü020.jpg
    Görüntü020.jpg
    434.8 KB · Görüntüleme: 257
Cvp: Gözlerini kaşıyor ve dışarı çıkarınca kabuğu bembeyaz oluyor

Fotoğraf kalitesi çok kötü hiç bir şey anlaşılmıyor; fakat sadece sudan çıkardığınızda oluşuyorsa muhtemelen kireç ve tortu lekesidir. Ilık suda kabuğunu fırçalayın ve çeşme suyu kullanmayın.

Bu arada eğer kaplumbağanız sağlıklı, gözleri açık ve yem yiyorsa su içinde zaman zaman gözlerini ovuşturabilir. Bunda bir sakınca yoktur.

Gözlerini kaşıdığı anı tutturmak için kaydırdım biraz :/

Ama gördüğünüz gibi kabuk beyaz , gözlerini çok kaşıdığı için şüphelenmiştim .

Hazır su mu kullanmalıyım ?

Hazır su kullanabilirsin tatlı su iyi gelecektir kabuğunuda fırçalarsın diş fırçasıyla (yeni kullanılmamış olmalı)

Teşekkür ederim hepsini uygulayacağım :)

Karidesine vitamin damlatıp bi 5 dkk bekletip yedirebilirsin oda iyi gelecektir birde çeşme suyu kullanıyorsan akvaryumuna Sera Aquatan isimli su düzenleyicisi ve bunun yanında mavi damla. filan alabilirsin

Karides mi :blink: O daha çok küçük ..

Yem bile yemiyor bir aydır , kış uykusudur diye ellemiyorum :/

Akvaryumdamı besliyorsunuz? Filtre olmadiğindan kaynaklanıyor olabilir.

Sevde' Alıntı:
Karides mi :blink: O daha çok küçük ..

Yem bile yemiyor bir aydır , kış uykusudur diye ellemiyorum :/

Talip Bey bakım şartlarınız ne durumda. Kış uykusuna ancak soğuk suda yatar hayvanlar ve ev ortamında bu sağlıklı değildir. Suyunuz soğuk sanırım ısıtıcı kullanmalısınız, eğer kullanmazsanız kaplumbağanız kısa sürede rahatsızlanır. Yüksek ihtimal yem yememesi de suyunun soğuk olması sonucunda metabolizmasının yavaşlamasından veya hastalanmasından kaynaklı. Tabi bunları ısıtıcınız olmadığı varsayımı üzerinden söyledim.

Kış uykusunda olduğunu zanletmiyorum. Ev ortamında kış uykularına yatmaları çok zor.

Talip bey;
Kaplumbağanız ev ortamında kış uykusuna yatarsa uyanma ihtimali çok düşüktür yani ölür.Ve kış uykusuna yatmaması için suyunuzun en az 24 derece olması lazımdır.İdeal su sıcaklığı 28 derecedir.Ayrıca karides asıl küçükken verilmelidir büyüyünce bitkisel yemlere geçilmelidir.Yem yememe sebebi yemin kalitesizliği olabilir.Bunun için tetra veya sera marka ana yem almalısınız.Karideside haftada 2 kere verebilirsiniz.Yemi kaliteliyse hasta olmuş olabilir :/

Aslında kış uykusunda olabilir ..

Geri