Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Günlük Beslenmesi hk.

zgzoid

Altın 2 Üye
Slm arkadaşlar, 2 yavru kapluşum var.Günde 1 kez 1,5'ar Reptomin veriyorum.Ayrıca 1 veya 2 adet kuru karides veriyorum.Akşam evde olduğum için 1 kere yemliyorum.Bu şekilde sağlıklı bir beslenme olur mu?

Cvp: Günlük Beslenmesi hk.

5 cm den küçük kaplumbağalar günde 2 kez (sabah-akşam üzeri) ve her kaplumbağa için toplam günlük yem kafa hacmi kadar beslenir. Bunun 2/3 oranı ana yem (reptomin), 1/3 oranı kuru karides yada gammarus olarak verilir.

AEK' Alıntı:
5 cm den küçük kaplumbağalar günde 2 kez (sabah-akşam üzeri) ve her kaplumbağa için toplam günlük yem kafa hacmi kadar beslenir. Bunun 2/3 oranı ana yem (reptomin), 1/3 oranı kuru karides yada gammarus olarak verilir.
Emre Bey, yani sabah mutlaka yemlemem gerekir mi? Karides verdiğim miktar uygun mu? 1 stick kafasının ne kadarı eder acaba? Somut söyleyebiliseniz memnun olurum.

Kaplumbağanın büyüklüğünü bilmediğim için bunu sizin tain etmeniz gerekiyor. Şu şekilde düşünün; iki yada üç stick yem toplu halde tutulduğunda kaplumbağanın kafasının hacmi kadar ediyorsa günlük öğün için yeterlidir. Çok az sapma ile göz kararı ayarlayabilirsiniz. Ancak kabuğu 3 cm olan bir kaplumbağa yaklaşık 2 stick reptomin kadardır. Bunuda bahsettiğiniz gibi 1,5 reptomin ve 1 kurutulmuş gammarus (eğer karides ise daha az verilmelidir, çünkü karides daha iri bir canlı) ile sağlayabiilirsiniz.

Ben beslemeyi 5 cm altında sabah ve akşam üzeri, 5 cm üzerinde tek öğün sabah olarak yapıyorum. Tabi toplam günlük miktar kafa hacmi kadar. Eğer akşam yapacaksanız bence tam hava kararmadan yapmalı yada bulunduğu odanın ışığını yarım saat açık tutmalısınız. Çünkü akşam yemleyenlerde var.

AEK' Alıntı:
Kaplumbağanın büyüklüğünü bilmediğim için bunu sizin tain etmeniz gerekiyor. Şu şekilde düşünün; iki yada üç stick yem toplu halde tutulduğunda kaplumbağanın kafasının hacmi kadar ediyorsa günlük öğün için yeterlidir. Çok az sapma ile göz kararı ayarlayabilirsiniz. Ancak kabuğu 3 cm olan bir kaplumbağa yaklaşık 2 stick reptomin kadardır. Bunuda bahsettiğiniz gibi 1,5 reptomin ve 1 kurutulmuş gammarus (eğer karides ise daha az verilmelidir, çünkü karides daha iri bir canlı) ile sağlayabiilirsiniz.

Ben beslemeyi 5 cm altında sabah ve akşam üzeri, 5 cm üzerinde tek öğün sabah olarak yapıyorum. Tabi toplam günlük miktar kafa hacmi kadar. Eğer akşam yapacaksanız bence tam hava kararmadan yapmalı yada bulunduğu odanın ışığını yarım saat açık tutmalısınız. Çünkü akşam yemleyenlerde var.

Emre Bey teşekkür ederim.Ancak karidesi kırıp mı vermeliyim? Çok büyük değil hemen hüpletiyorlar.Bulunduğu odada ısıtma ve oda lambası sürekli açık.Mevcut durum genel olarak iyi anladığım.

Yemleri bölmenize gerk yok. Onları yerken zorlanırlarsa tırnakları ile koparmaya çalışır. Buda tırnak gelişimi için iyi.
Sürekli açık derken gece tüm lambalar kapanıyor değil mi? Eğer öyle ise sorun yok bence.

AEK' Alıntı:
Yemleri bölmenize gerk yok. Onları yerken zorlanırlarsa tırnakları ile koparmaya çalışır. Buda tırnak gelişimi için iyi.
Sürekli açık derken gece tüm lambalar kapanıyor değil mi? Eğer öyle ise sorun yok bence.

Yani yem verirken lambalar yanıyor yatarken hepsini kapatıyorum tabi.Stick yemler sert ve büyük onları kırp veriyorum.

İkiye kırmanız yeterli, ben reptomin baby olanı bütün atıyorum. Sizinkinin yarısı kadar boyu var. Hatta daha önce Raffy P vardı ve o yemi ufak kırmızı yanaklar için bütün atıyordum. Tırnaklarına takıp ısırıyorlardı.

Sağlıklı büyürler inşallah.

Geri