Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hakkı & Pekmez (Müthiş 2'li)

banyoterligi

Bordo Bereli
Pekmez: Çizgili Dere kaplumbağası
Hakkı: Kırmızı yanaklı (bizimkisi turunculu:) )

Allah nazarlardan korusun evlatlarımı. Maşallah..

Kabuklarımızı kuruturken..

Cvp: Hakkı & Pekmez (Müthiş 2'li)

su bayağı kireçli galiba kabukları kireç kaynıyor

Maşallah ikisinede :)

İkisininde kabuğunda mineral birikmesi var :)Sanırım senin bahsettiğin beyazlıklarda bunlardı.Kolay kolay geçmiyor bu tip birikmeler.
Hazır su kullanma şansın var mı akvaryumunda.O zaman bu beyazlıklar azalıyor.
Ankara'da bir ara su değerleri resmen tepe takla olmuştu.O dönemde de benim Pakize'nin kabuğu hatta gözlerinin kenarlarında bile bu beyazlıklardan mevcuttu.O zaman mecbur kalıp kısmı su değişimlerini hazır sular ile yapmaya başlamaştım ve zamanla geçmişti.

Sanırım bulunduğun ilde ki su değerlerinden kaynaklı bu beyaz birikinti.

Teşekkürler arkadaşlar..

Bahsettiğim aynen bu olay. Yani sudayken parlak kabukları ama kuru alanda kuruttuklarında beyazlıklvar var. Kısmı su değişimlerinde hazır su kullanmaya gayret edicem. Sera aquatan da almayı düşünüyorum suyu düzenliyormuş.

Açıkcası bu görüntüden bende hoşnut değilim. Mineral birikmesi dediğin yemle alakası olmayan sudan kaynaklanan kireç vb şeyleri kastediyorsun demi?

İzmirin suları mahvetti bizi :)

izmirinmi izmitin mi bilmiyorum ama birinin musluk suları içilebilirdi :)

Bizde arseneik falan yok diye biliyorum sular da klor ve kireç var :) Ama ben bildim bileli damacana su kullanıyoruz içmek için, diğer sular içilcek gibi değil -tat bakımından- :)

Benimkilerde de bu sıralar kabuklarda ama plakaların üzerinde hafif beyazlık var, hepsinde olmasada eski plakalarını atamayan res malesef biraz bu durumda. Sulardan kaynaklanıyor bencede. Ama sorun olduğunu düşünmüyorum.
Bu arada kaplumbağaların çok güzel gözüküyor Mert. Umarım hiç sağlık sorunu yaşamazsınız.

Sağol Emre abi elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz ikiside iyi anlaşıyorlar maşallah :) Daha anlamak çok zor ama içimde bir his var çizgili dişi, res erkekmiş gibi geliyor ama bakalım şans tamamen.

Bu arada o beyazlıklar konusunda yapabilceğim birşey varmı? Benim de hoşuma gitmiyor. Kuru alandayken falan beyaz beyaz kabukları oluyor sağlıksız gibi...

Ayrıca eheim 2215-2217 arasında firmaya mail attım. 2217 alırsam su girişini elyafla filan kapatıp debi düşürmeye çalışıcam. Ama 2215 olursa daha iyi olur tabi. 2217 olursa da tıpayı açıp + 6 lı fiskiye aparatı + su emiş borusuna elyaf falan düşünüyorum. Uygunmudur?

Minik canlar için ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu biliyorum. Şanslı minikler :)
Cinsiyeti ileride tam olarak anlayacaksın. Çizgililerin erkek olanlarında bariz tırnak uzaması olmuyor. Umarım res erkek çıkmaz. Genelde erkekler başka cinsleri tacizde ve dışlamada daha sertler.

Arzu' nunda dediği gibi hazır su ile değişimler bu beyazlama konusunda yardımcı olacaktır.

Tabiki 2215 fazlasıyla yetecektir. Ama 2217 alırsan tıpayı çıkarıp akışı rahatlatırsın. Bence 2215 olanı tercih et, ama daha önceden de bahsettiğin sebeplerden 2217 alırsan garanti vermemekle birlikte konuştuğumuz önlemle akıntıyı kontrol etme imkanın olacağını düşünüyorum.

Madem bunları biz sahipleniyoruz madem canlılar ölene kadar elimizden geldiğince en iyi şekilde bakılmayı hak ediyorlar :)

Herşeyi geçtim işin manevi yönüne bakarsak ölümüne sebep olursak büyük günah bence. Keza aynı şekilde elinde imkan olsun olmasın bir ömür boyu sağlıklı yaşamalarını sağlarsak da büyük sevap olcağını tahmin ediyorum.

Açıkcası firmayla konuştum kampanya tarihi geçti ama bana bir ayrıcalık tanıyacaklarının sözünü aldım. 2215 konusunda mailimi görmediler sanırım, çanakkaleden arayacağım onları, gerçi akvaryumu ve kaplumbağalarımı araba ile bayramda yanıma alacağım 15 gün ailem bakıcak ama filtre konusunda 2215 de alsam 2217 de alsam sanırım 10 gün yatıcaklar evde :)

banyoterligi' Alıntı:
Madem bunları biz sahipleniyoruz madem canlılar ölene kadar elimizden geldiğince en iyi şekilde bakılmayı hak ediyorlar :)

Herşeyi geçtim işin manevi yönüne bakarsak ölümüne sebep olursak büyük günah bence. Keza aynı şekilde elinde imkan olsun olmasın bir ömür boyu sağlıklı yaşamalarını sağlarsak da büyük sevap olcağını tahmin ediyorum.

Açıkcası firmayla konuştum kampanya tarihi geçti ama bana bir ayrıcalık tanıyacaklarının sözünü aldım. 2215 konusunda mailimi görmediler sanırım, çanakkaleden arayacağım onları, gerçi akvaryumu ve kaplumbağalarımı araba ile bayramda yanıma alacağım 15 gün ailem bakıcak ama filtre konusunda 2215 de alsam 2217 de alsam sanırım 10 gün yatıcaklar evde :)

Çok doğru düşünüyorsun Mert. Tüm hayvanlar için söylediklerin geçerli. Umarım eksiği olan herkes bu bilince sahip olur.

Filtre konusunda şimdiden hayırlı olsun. Bir süre elindeki filtre ile idare ederler.

Sağol emre abi bugün işte son dip temizliği su çekimini yaptıktan sonra akşam yolcuyum hayırlısıyla :) Filtremden memnunum. Su berrak ama dış filtrede fayda var selamlar :)

Geri