Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hangi yemi alayım sizce ?

samet52

SKF Delisi
arkadaşlar tropical dried fish alıcaktım bulamadım bulduklarımda sktsi yakındı jbl energil mi sera royal ı diye düşündüm kaplumbağalar 4 cm ve 7cm energil daha uygundur diye düşündüm leo 7 cm ona bitkisel bir yem alayım energille beraber diyorum sizce ne alayım mesela sera raffy vital mi yoksa herbivor mu ?

Cvp: hangi yemi alayım sizce ?

Bitkisel yem olarak vital kullanıyorum Samet. Ki zaten herbivoru kullananlar memnun olmadıklarını belirtiyorlar.

Bende hem energil hem royal var. Benim tropical balık geçen hafta bitti ve bu hafta bu iki yemden verdim. Energil balıkları dried fish gibi iri. Bu sebeple bence royal al. Hem daha çok karides var hemde küçük balık sayısı çok fazla. Böylece fazla kesip biçme derdin olmaz. Ben tropical balığı makasla bayağı bölerek veriyordum.

Energilin tek avantajı son kullanma tarihini nedense daha ötelenmiş bulmuş olmam. Bunları sorarakda bir tercih yapabilirsin. Ama bence her ihtimalde royal daha güzel. Olmadı bir arkadaşınla ortak alıp tarihi gelmeden bitmesini sağlarsın.

sağolasın emre abi energil i yetişsin diye erken sipariş verdim satıcı kargoya teslim etti sanırım şimdi de vitali dedim onu da yetiştirmeye çalışıcak eğer energildekiler büyük gelirse ben de böler öyle veririm artık , zorlanırlarsa orduda besleyen arkadaşım var energili ona satar ben de royal alırım teşekkürler

Almadan önce sorsaydın kaplumbağa buyutuna bakarak kesinlikle rolay al derdim. Neticede içerik hemen hemen aynı. Geçenlerde benimkiler tek lokmalık balıklardan götürdüler. Sadece royal olanda karides daha fazla. Ben balıkların kafa, yüzgeç ve kuyruklarını kesip atıyor sonrada dilimleyip veriyorum. Yüzgeç ve kuyruklar kuru alduğu için suda dağılmalarını istemiyorum.
Şimdiden afiyetle yesinler Samet :)

royal alırsan bu türev elinde başka yem olmasın. özellikle karides. ben raffy I'yı boş yere aldım. royalin içeriğinde karideste var. şu royali neden 250 ml'lik ondan da vazgeçtim 500 ml'lik yapsalardı ne iyi olurdu. alırken en ileri tarihli olmasını belirt. benimkiler inşallah tarihinden önce bitecek ondan sonra birbirine emsallerden seçip azaltıcam yemleri.

Cem yani Raffy I ile Raffy Royal arasında pek fark yok mu diyorsun? Bende tropical gammarus var, elimde bu dursun mu yoksa I veya Royal'i de ekleyim mi?

Bencede kutular 500 ml olsa daha makul olur.
Benim raffy I gammarıstan sonra dried fish ve river shrimp yeni bitti. Energil, royal ve tetra gammarus emsal yemleri kullanıyorum. Bakalım bitecekmi. 6 kaplumbağa avar ama 2 yavru içinde 2 pro baby gammarus var. 2014 sonuna kadar biter sanırım. Artık iki sene kurutulmuş canlı almam.

dbasol' Alıntı:
Cem yani Raffy I ile Raffy Royal arasında pek fark yok mu diyorsun? Bende tropical gammarus var, elimde bu dursun mu yoksa I veya Royal'i de ekleyim mi?

Sera Raffy I: Kurutulmuş gammarus
Tropical Gammarus: Kurutulmuş gammarus
Bu ikisi tamamen aynı hayvanın kurutulmuşu.
Sera Raffy Royal kurutulmuş tatlı su balığı ve karidesi içerir. Özellikle karides gammarusla besin değeri olarak aynı sayılır. Kaplumbağa sayısına göre ek yemleri dengeli almak sonra çöpe atmayı engeller. Royal alındımı sadece bunu gammarus niyetine ek yem yapsanız 8 cm bir kaplumbağa dahi ancak son kullanma tarihini getirir.

doğa gammarusu bitirene kadar almana gerek yok. royal zaten büyük hayvana göre bir yem. tabi elde parçalanarakta ufak hayvanlara verilebilir. benimkiler 10 cm civarı parçalamadan atıyorum her bir parça ile 5 dakikaya yakın uğraşıyorlar. sanki doğal ortamında av yakalamışta mideye indirir gibi. :smile: böyle ağızları da çalışıp yoruluyor. bu benim açımdan iyi değil geçen gün birini elime alıp kabukta birşey var mı diye yoklarken hart diye ısırdı. çekiyorum bırakmıyor. parmağımı sallıyorum bırakmıyor. aynı köpek gibi. sonra suya sokunca bıraktı parmağımı. eti ezmiş izi iki günde geçti.

tarihi sorup alıyorum alıyorum hep en az 1 yıl dedi elimdekiler de öyle ben de uzun bir süre yem almayacağım sanırım her çeşitten stokladım , fikir ve önerileriniz için tekrar teşekkürler :)

samet nemo yellow bellied slider getirdi mi haberin var mı?

emrsr52' Alıntı:

dün gittim emre yem sormaya o ara yellowu da sordum kaplumbağa gelmiş ama yellow gelmemiş sanırım getirmeyecek adam da resle yellowu bile ayırt edemiyor ilk gittiğimde ben anlatmıştım

samet52' Alıntı:
emrsr52' Alıntı:

dün gittim emre yem sormaya o ara yellowu da sordum kaplumbağa gelmiş ama yellow gelmemiş sanırım getirmeyecek adam da resle yellowu bile ayırt edemiyor ilk gittiğimde ben anlatmıştım

tüh ya getircem demişti bekliyordum bende. Evet adam hiç bişey bildiği yok biz istesek özel getirir mi ya acaba istetir mi yani?

valla ben demiştim işte ilk başta getircekmisiniz diye getirtcem dedi ama hala ses yok fatsa giresun gibi yerlerdeki petshoplar aranabilir aslında var mı diye

samet52' Alıntı:
valla ben demiştim işte ilk başta getircekmisiniz diye getirtcem dedi ama hala ses yok fatsa giresun gibi yerlerdeki petshoplar aranabilir aslında var mı diye

orduda olmayan şey oralarda hiç yoktur ya

Belki olabilir çünkü reslerin arasırana karışıyor bazen

samet keşke adama belli etmeseydin şimdi getirirse pahalıya verecek.

yok cem sabit fiyat 5 tl :) zaten adamın getireceği yok 1 ay geçti adam her kaplumbağa getirmeye yellow da gelicek sanıyor :whistling: adamdan kurumuş balık istedim karides vermeye kalkıştı hiç alakası yok bu işlerle.

Geri