Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi yemi seçmeliyim?

karamel

Bronz 1 Üye
Yaklaşık 5-6 yaşında olan kaplumbağama yeni yem alacağım. Elimdeki bitmek üzere ve daha iyi gelebilecek bir yeme geçmek istiyorum. Forumda okuduğum Sera Raffy Vital'e geçeceğim ve yanında başka bir yem daha kullanmak istiyorum. Ama karar veremedim. Yardımcı olabilir misiniz?

JBL Agivert Organik Çubuk Yemi Bu Sera Vital ile aynı gibi geldi. Hangisi daha iyi bilemedim.

JBL Tortil Tablet Vitamin açısından zengin ama aynı zamanda protein de içeriyor.

JBL Calcil Stick Yine vitamin açısından zengin ama protein biraz fazla. Fakat kabuk sağlığı için yararlı olabileceği yazıyor.

JBL Rugil Stick

JBL Agil stick

Tropical Repto Tabin Tablet

Tropical BIOREPT W Stick

Cvp: Hangi yemi seçmeliyim?

Sera ornivor var. Bitkisel içerikli. Onu da düşünün derim.

Dediğiniz yemi bulamadım. Peki bu yazdıklarımdan hangisini seçmeliyim?

Herbivormuş adı benim hatam :) açıkcası bitkisel besleyip yanında haftada 1 kere ana yem vermeniz lazım. Tetra reptomin, sera raffy p gibi. Bunun yanında kıvırcık marul vs verebilirsniz sitede var.

Calcil yerine yemini gaga taşına bulayıp verin daha faydalı.

JBL Agil ek olarak alabilirsiniz.

Benimkiler Herbivor'u Vitalden daha cok seviyor ve ben Herbivor'un icerik bakimindan Vital'den cok daha iyi oldugunu dusunuyorum.

Bunlarin yaninda bende Agil'i oneririm.

Ana yem sera vital, ek olarak sera herbivor, bunların yaninda proteine destek agil.

Agivert in taneleri çok ufak ve kara kaplumbağaları için kullanıldığı için genelde yemler suda yüzmeden dibe batıyor.Bizim kaplumbağaların boyutlar da büyük olunca onları yemek için acayip sinir oluyorlar :)

Çok teşekkürler cevaplar için. Peki bu yemleri ne sıklıkla vermem gerekiyor? Yani diğer ek yemleri. Ana yemle birlikte verirsem fazla mı gelir veya günlük öğününü bölüp bunlarla birleştirsem o nasıl olur? Mesela toplamda 3 stick veriyorsam biri vital, diğeri herbivor, diğeri de agil gibi mi? 3 stick örnektir, tabi ki o kadar vermiyorum yanlış anlaşılmasın. Kafası büyüklüğünde besliyorum ben bu arada. Haftanın belli günleri mi vermem gerekiyor yoksa? Bilemedim ne yapsam? :)

Aslında beslenmedeki değişiklikler sadece yemin bitkisel yada protein içeriği ile sınırlı değil. Kaplumbağanıza her gün mü yem veriyorsunuz? Günde tek öğün mü veriyorsunuz? Çünkü yaş ilerledikçe beslenme şekli değişir. Hep aynı verdiyseniz yavaş yavaş geçmek iyi olacaktır. Şu anki beslenme şekliniz nedir? Yem ve öğün.

Hergün günde iki kere veriyorum, sabah ve akşam. Toplamda kafası kadar veriyorum. Arada kaçamaklar oluyor, öğlen 3-4 çubuk veriyorum. Çok duygu sömürüsü yapıyor, vermemem gerekiyor belki ama gözümün içine öyle bir bakışı var ki kıyamıyorum ^^ Tetra Reptomin veriyorum. Haftada bir de karides veriyorum. Karidesi çok sık vermiyorum, verdiğimde çubuğu yemek istemiyor. Meyve sebze veremiyorum yemiyor. Küçükken ızgara tavuk veriyordum ama onun tadını alınca yine yemeğini yememeye başlamıştı ben de bıraktım. Yine hayat hikayemi anlattım, cevabım uzun oldu biraz.

Kaplumbağanız 5-6 yaşında olduğuna göre beslenme düzeniniz doğru değil. Geçmişteki ızgara tavuğu bırakmanız en doğru kararlardan biri. Tavuk zaten nadir ve haşlanarak verilmeli.

Nasıl beslenme uygulanırsa uygulansın günde kafa hacmi kadar vermeniz doğru. Günde iki kez yemleme yavru kaplumbağalarda olur. 1 yaşına geldiğinde günde bir kere ve haftada bir gün aç bırakarak ve azar azar bitkisel yemlere başlayarak devam edilmeli. 2-3 yaşında bitkisel yem artırıldığı gibi haftada iki gün aç bırakılarak devam edilmeli. Sizin kaplumbağanın yaşında 3 gün aç bırakılmalı ve bitkisel yem ağırlık kazanmalı.

Ancak birden bire siz tüm aşamaları atlayarak geçiş yapamazsınız. Kaplumbağa için uygun olmaz. Siz bitkisel yemi artırıp haftada bir gün aç bırakın. Bu yemsiz gün her hafta farklı bir gün olsun. Haftanın 5 günü 2 birim ana yem, 1 birim bitkisel yem verin. Haftanın 2 günü 2 birim ana yem, 1 birim gammarus verin derim. Bu şekilde 8 ay kadar devam edip bir sonraki aşamaya geçmenizi tavsiye ederim. Yemler günlük toplam zaten kafası kadar olacak demiştik. Bu arada alışırsa taze sebzelerden arada bitkisel yemin yerine verebilirsiniz.
Benim önerim bu şekilde.

Bir sonraki öğün aşaması içinde şimdiden tavsiyede bulunabilirim.

Teşekkür ederim cevabınız için. Birimden kastınız bir çubuk gibi mi yoksa bir kafa büyüklüğü mü anlayamadım. Olur ayrı ayrı tekrar sormayayım, size de zahmet olmazsa diğer aşamayı öğrenmek isterim.

Birimden kastım şu. 2 birim biri 1 birim biriya kafa hacmini üçe bölüp her birini 1 birim olarak görmeniz. Mesela 6 reptomin (ana yem) kafasının 2/3 ü ediyor yani 2 birim, 5 vital (bitkisel yem) kafasının 1/3 ü ediyorsa yani 1 birim. 6 reptomin 5 vital vermeniz gerekiyor. Özellikle yem sayılarını farklı söyledimki sayı yem hacmine göre oran için değişecektir.

8 ay sonra beslenme şeklini değiştirerek haftada arka arkaya olmayan ve değişken 2 gün belirleyip aç bırakın. Yem oranını 4 gün yarısı ana yem yarısı bitkisel yem olacak şekilde ayarlayın, 1 gün yarısı bitkisel yarısı gammarus şeklinde verin. Tabi gene günde tek öğün ve toplamda kafa hacmi kadar olmalı. Tabi bitkisel yemlerde taze sebze de iyi olacaktır. Bunu 2-3 sene devam ettirebilirsiniz.

Anladım bu sefer. Ayrıntılar için teşekkürler. Ayrıca öğün aşamaları için de çok teşekkür ederim. Uğraştırdım sizi. Not ettim hepsini, beslenmesini bu şekilde uygulayacağım bundan sonra. Tekrar çok teşekkür ederim.

Önemli değil :) Detaylıca yazmaya çalıştım.
Artık siz daha çok uğraşacaksınız. Teferruatlı bir düzen. Umarım yem seçmez.
Sağlıklı günler.

Geri