Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketsiz&gözler şiş:(

AlevUğur

Yeni Üye
Öncelikle Merhabalar foruma yeni katıldım.Kaplunbağalar için böle bir forumun olması mükemmel.
Allaha şükür çok sağlıklı Uğur ve Alev adında 2 adet kırmızı yanak su kaplunbağlarım var.Akvaryumları ısıtıcıları kuru alanları mevcuttur.Problemim komşum çocuguna yaklaşık 2ay önce ilgilensin diye yavru kırmızı yanaklı su kaplunbağsı alıyor ve ölüm fanusu adı verilen fanusta bakıyorlar ne guneş görüyor nede suyu sıcak bu nedenle o küçücük hayvanın gözler şiş ve kapalı ve hareketsiz hiç bir şey yemiyor suda öylece kendini bırakmış duruyor. Bende bakamadıkları ve o güzelim hayvanın çektiklerinden dolayı hayvanı onlardan zorla aldım.Ben bu tatlıcığı hayata döndürmek istiyorum ve döndurmem lazım.kendi hayvanlarımın yanınada koyamıorum koymalımıyımda bilmiyorum.Lütfen yardım edin gerçekten bende o da çok mutsuzzuz:((

Cvp: Hareketsiz&gözler şiş:(

AlevUğur' Alıntı:
Öncelikle Merhabalar foruma yeni katıldım.Kaplunbağalar için böle bir forumun olması mükemmel.
Allaha şükür çok sağlıklı Uğur ve Alev adında 2 adet kırmızı yanak su kaplunbağlarım var.Akvaryumları ısıtıcıları kuru alanları mevcuttur.Problemim komşum çocuguna yaklaşık 2ay önce ilgilensin diye yavru kırmızı yanaklı su kaplunbağsı alıyor ve ölüm fanusu adı verilen fanusta bakıyorlar ne guneş görüyor nede suyu sıcak bu nedenle o küçücük hayvanın gözler şiş ve kapalı ve hareketsiz hiç bir şey yemiyor suda öylece kendini bırakmış duruyor. Bende bakamadıkları ve o güzelim hayvanın çektiklerinden dolayı hayvanı onlardan zorla aldım.Ben bu tatlıcığı hayata döndürmek istiyorum ve döndurmem lazım.kendi hayvanlarımın yanınada koyamıorum koymalımıyımda bilmiyorum.Lütfen yardım edin gerçekten bende o da çok mutsuzzuz:((

Yazdım ama herhangi birinden cevap alamadım ama sıcak su koydum 33 derecede akciğer enfeksiyonu diye düşünüyorum ama su sıcak geldi sanırım çunku suyum içinden kaçıp kuru alana gidiyor napıcamm? :(( yarında eczaneden ilaç alıcam başka yapmam gerekenleri bilen varsa lutfen yardımcı olunn hayvan gercekten acı çekiyor sesler çıkartıyorr:(( bişiler yapmalıyızz off yaa

30 dereceye indirin. gözler hala şişse gentagut alın ve kuru alandayken damlatın veya çok ciddiyse göz merhemi alarak sürün. akciğer enfeksiyonu varsa ara ara kafasını ileri atarak ağzını açıp kapar. bu durumda sanıyorum samet daha tecrübeli. ben sanasol vitamin ve çocuklar için kullanılan bir antibiyotik kullanmıştım. ama ismini yazmıyım. burada tavsiye edilen bir ilaç değildi. benimki yem yemiyordu. bende ağzının kenarlarına sürüyordum. tabi kuru alandaki sıcak lamba etkiside tartışılmaz. dediğim gibi samete sorun uygun dozajı o söyler, fazlası da öldürücüdür.. geçmiş olsun.

ben plastik kapta 3cm kabuk boyu olan rafiye 3 litrede 0.25 cc genta 80 mg + 0.1-0.2 cc sanasol şurup kullandım , kabın üstünü havluyla örttüm gündüzleri yarım geceleri 2 parmak kalacak şekilde , ağzını açık yakalarsanız ağzına iğnesiz şırıngayla vitamin damlatın gözlerine 2 şer damla gentagut damlatıp 15 dk kuru yerde bekletin ama üstünde ısıtıcı lamba olsun kabuk boyuna göre dozajı bilmiyorum ama Mert sanırım biliyor kullanıcı adı banyoterliği

Ben bu hastalığı çok atlattım :) Uzun zamandır besliyorum. 18 CM boyunda kapluşum var

Öncelikle Eczaneden Gentamisin ya da Gentagut alın. ( Gentamisin önerim ) Günde 2 defa her gözüne 2'şer damla damlatın. Bir 10 dakika ISITICI LAMBA altında bekletin.
Sonra günde 2 defa Teramycin kullanabilirsiniz. Kulak çöpü yardımı ile sürün. 10-15 dakika LAMBA altında bekletin. Su sıcaklığını hastalık boyunca 30 dereceye çıkartın.

Sizin anlattığınız belirtiler dahilinde GÖZ ENFEKSİYONU galiba. Ama ağzını açıp kapama vs... gibi belirtiler varsa Akciğer Enfeksiyonu olabilir.

Onun için 1.5 LT suya 1 kapsül MONODOKS ya sa TETRADOX karıştırın. Suyun 32-33 derece de sabit tutun. Kapluşu 2-3 saat bekletin içinde. Bunu günde 2 defa yapın.
İLAÇ BELİRLİ SÜREDEN SONRA ZEHİR ETKİSİ YAPIYOR. HER SEFERİNDE DEĞİŞTİRİN!!

Eğer uğraşamam diyorsanız bir şırınganın içine bu karışımı yapıp, agzını açıp damlatabilirsiniz. Aynı etkiyi verecektir...

Kapluşun güçlü olması için AVİCUP isimli vitamini de kullanabilirsiniz. O kadar zorunlu değil ama etkisi de var. Her gün kullanıcaksınız bunu da...

Cvp: RE: Hareketsiz&gözler şiş:(

AlperDeniz' Alıntı:
Ben bu hastalığı çok atlattım :) Uzun zamandır besliyorum. 18 CM boyunda kapluşum var

Öncelikle Eczaneden Gentamisin ya da Gentagut alın. ( Gentamisin önerim ) Günde 2 defa her gözüne 2'şer damla damlatın. Bir 10 dakika ISITICI LAMBA altında bekletin.
Sonra günde 2 defa Teramycin kullanabilirsiniz. Kulak çöpü yardımı ile sürün. 10-15 dakika LAMBA altında bekletin. Su sıcaklığını hastalık boyunca 30 dereceye çıkartın.

Sizin anlattığınız belirtiler dahilinde GÖZ ENFEKSİYONU galiba. Ama ağzını açıp kapama vs... gibi belirtiler varsa Akciğer Enfeksiyonu olabilir.

Onun için 1.5 LT suya 1 kapsül MONODOKS ya sa TETRADOX karıştırın. Suyun 32-33 derece de sabit tutun. Kapluşu 2-3 saat bekletin içinde. Bunu günde 2 defa yapın.

Eğer uğraşamam diyorsanız bir şırınganın içine bu karışımı yapıp, agzını açıp damlatabilirsiniz. Aynı etkiyi verecektir...

Kapluşun güçlü olması için AVİCUP isimli vitamini de kullanabilirsiniz. O kadar zorunlu değil ama etkisi de var. Her gün kullanıcaksınız bunu da...

monodox tetradox gibi ilaçları hiç önermem üstelik günde 2 kapsül çok fazla gelebilir aşırı dozdan kaç kaplumbağa öldü biliyormusunuz , gentamisin uygundur yeterli dozajda

üstelik belirtileri akciğer enfeksiyonu olduğunu gösteriyor siz sanırım çok atlattığınız hastalık göz enfeksiyonu

Cvp: RE: Hareketsiz&gözler şiş:(

samet52' Alıntı:
AlperDeniz' Alıntı:

monodox tetradox gibi ilaçları hiç önermem üstelik günde 2 kapsül çok fazla gelebilir aşırı dozdan kaç kaplumbağa öldü biliyormusunuz , gentamisin uygundur yeterli dozajda

üstelik belirtileri akciğer enfeksiyonu olduğunu gösteriyor siz sanırım çok atlattığınız hastalık göz enfeksiyonu

Akciğer enfeksiyonuna bağlı gözlerde kapanma olmuş ise o damlalar kullanılabilir. Ayrıca Monodoks ve Tekradox'u daha önceleri kullanmıştım.. Hiç bir etkisi yok.
ÖNEMLİ OLAN KAPLUMBAĞANIN O SUDAN İÇMESİ ZATEN.

oncelikle buladar ilgilendiginiz ve yardimci olmaya calistiginiz icin kapluşda bende minnettariz.Kapluşa sabah 1/5 lt suya bir kapsul monodoks koydum o suyun icinde 3 saat beklettim ve simdide gozlerinede terramycin surdum lambanin altinda kuru alanda tutuyorum yanlis yaptigim veya eksik yaptigim birsey varsa lutfen soleyin.:((

İnanmıyorum Kapluş ellerini ayaklarını oynatıyor hareket etmeye başladı.Çok teşekkürler gerçekten.
birde yem yemeye başlasa daha çok mutlu olucam.
Başka Kapluş için neler yapmalıyım sizce..

bir kaç gün daha devam edin. sera raffy p yem ve karides(gammarus) alın yumuşaktır. bir tane elinizde ezip atın. yemeye başlayacaktır zaman içinde. her ikisinden de atın. hangisini severse yer artık. benimki karidesle başladı. kuru yeme öyle geçti.

AlevUğur' Alıntı:
oncelikle buladar ilgilendiginiz ve yardimci olmaya calistiginiz icin kapluşda bende minnettariz.Kapluşa sabah 1/5 lt suya bir kapsul monodoks koydum o suyun icinde 3 saat beklettim ve simdide gozlerinede terramycin surdum lambanin altinda kuru alanda tutuyorum yanlis yaptigim veya eksik yaptigim birsey varsa lutfen soleyin.:((

İnanmıyorum Kapluş ellerini ayaklarını oynatıyor hareket etmeye başladı.Çok teşekkürler gerçekten.
birde yem yemeye başlasa daha çok mutlu olucam.
Başka Kapluş için neler yapmalıyım sizce..

İlk once bana guvenip tedaviyi uyguladiginiz icin cok tesekkur ederim. Tetradoksu ve monodoks dogru kullanildiginda ölen kaplumbaga yoktur. Samet arkadasimiz yeni galiba sallamış biraz.

Ek olarak yazdiğim damlalari kullanirsaniz gozleri daha cabuk acilir..

Geri