Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

haşlanmış süt mısır.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
akşam mısır haşlamıştım. yemeyi unutmuşum şimdi aklıma geldi yerken hayvanlara da vereyim dedim. taneleri çıkarıp bastırdım. içinden yumuşak kısmını çıkardım ve verdim. havada kaptılar. yeşilliğe burun kıvırıyorlardı. öyle atlıyorlardı ki her ikisine de beşer tane verdim.

bunu tavsiye ediyorum. seçeceğiniz mısır çok açık sarı olacak. tırnağınızla bastırdınız mı suyu çıkacak. zaten yeni piyasaya düştü o sebeple öğlen hoşuma gitti aldım. düdüklüde üstünü geçmeyecek şekilde su doldurup yarım saatle bir saat arası haşlayın yumuşak fakat diri olsun. sonra dediğim gibi verebilirsiniz. ufak tane ve içini verdiğim için yumuşak rahatsız etmiyor. gene de 5 cm'den ufaklara vermeyin ne olur ne olmaz. boğulabilirler. büyükler kabuğu ile de yiyorlar ama riske gerek yok.

Cvp: haşlanmış süt mısır.

Teşekkürler. Tavsiyeni denemek için sabırsızlanıyorum. :)

Cem, mısırda şeker var. Bence verme yada çok nadir ver. Şu ayda bir grubu gibi.

evet şeker var. yukarda açıklamayı unuttum. ilk verdiğim zaman akvaryuma beyazımsı bir toz yayıldı. sonrakileri bardağa atıp o tozlaşmayı suda çözdüm. sanırım şeker kısmı o beyazlık olmalı sonra suya attım. bir kısmı haşlanırken suya akmıştı. yani şeker oranı minimuma geldi. dediğin gibi genede uzun aralıkla vermek iyi olur. bu arada belirteyim sakın konserve mısır vermeyin. şeker içeriğinin fazla olması bir yana kimyasal içerik ve gdo riski var. bunu alternatif yem olarak düşünün.

Tüm sebzeler ve tahıllar bi miktar şeker içerir Fazla abartılmadıkça tahıl ve sebzelerdeki şeker kaplumbağalar için sorun olmaz. Örneğin sık sık verdiğimiz yeşil marulda (kıvırcık) mısırdan daha çok şeker var. 100 gram marul 0,8 g, 100 gram mısır 0,6 g şeker içeriyor. http://nutritiondata.self.com sitesinden istediğiniz besinin analiz sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Besinler arasında doğru karşılaştırma yapabilmek için miktarı eşit olarak ayarlayın (100 gramı seçin)

yeşil marul yaprağı analizi http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2477/2

mısır analizi http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5687/2

paylaşım için sağol law.maruldaki şeker, göbek kısmı ve yaprakların bağlantı noktalarında var yapraklarda sıfır olarak göstermişler. yaprağı verirken alt kısmındaki beyazlığı koparıp sadece yaprak kısmı verilmeli demekki. mısırı da tane olarak ve kabuğunu çıkarıp suda duruladık mı o da olan şekeri minimuma indiriyor.

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2477/2 bu analiz sonuçları sadece yeşil yaprak kısmını içeriyor. Miktar olarak 100 gramı seçmedin sanırım. 100 gramı seçip sayfanın altındaki Carbohydrates değerlerine bak. 100 gram marul yaprağı 0.8 g şeker içeriyor

Bende deniyicem süt mısırı ama seker olduğu icin nadir veririm :) Paylasım icin saol Cem abi.

100 gramda geneli baz almışlar galiba ben iç ve dış yapraklara baktım zaten benim verdiğim haftada bir veya iki tane iç yaprak. (inner leaf) yani haftalık tüketimleri bende 5 gr bilemedin en fazla 15 gr olur. gerçi şimdi pek rağbet etmiyorlar. alıyorum sudan.

Bende o mısırdan yemiştim gerçekten lezzetli bir mısır.Bir daha aldığımda kaplumbağama bende vereceğim.Birde benim kuzeniminde su kaplumbağası vardı su kaplumbağalarına cips atıyordu.Onu cips atmama konusunda ikaz etmiştim ama beni dinlemedi.Şimdi cips yedirdiği kaplumbağası vefat etti.O yavrucuk adına ben pişmanım şimdi:59:

Law gerçekten faydalı bir bilgi, teşekkürler. Ben mısırda daha fazla şeker olduğunu düşünüyordum. Dış yaprak marula ve mısıra aynı sayılacak miktar için baktığımda aynı şeker miktarı çıktı. Demekki mısır ile yeşil marul aynı değerde şeker miktarına sahip. Ancak kalori, protein gibi değerler çok farklı gözüküyor.

Geri