Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

her ayağa kalktığımda yem vereceğim zannediyor

mcmayki

Yeni Üye
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce bir kaplumbağa edindim. Bana geldiğinde içler acısı haldeydi. Fanusta yarım karış su içinde yaklaşık 8-9 cm boyutlarında hayata küsmüş bir durumdaydı. Beslemekten aciz insanlar tarafından beslenmeye çalışılmış. Günde 2 tane tetra stick ile beslemişler. Geldiğinde yem bile yemiyordu. Aldıktan 2 gün sonra uygun bir yuva hazırladım ona. Şu an 30 cm yüksekliğinde ve 45 50 cm en ve boya sahip bir akvaryumda yaklaşık 13-15 cm suyun içinde. Rahat edeceği kuru alan, iç filtre ve ısıtıcı mevcut. Kuru alanı ısıtan bir lamba da mevcut ve ekipmanlar sürekli çalışıyor. Lambayı gece kapatıyorum sadece. Ama oda ısısı iyi. Şimdi gayet keyifli ve sağlıklı. Hatta kabuk ve derileri soyuluyor sanırım büyüyor. Her neyse. Benim problemim şu; kapluş nazar değmesin çok hareketli. Bunun iyi bir şey olduğunu biliyorum fakat yerimden her kalktığımda, beni her ayakta gördüğünde yem verirken yaptığı hareketleri sergiliyor. Galiba yem vereceğim zannediyor. Kafa hacminden yola çıkarak günde 2 kez 3er tane tetra stick veriyorum. Gün aşırı olarak stick yemi 4 yapıp artı olarak marul veriyorum. Kuru alanda uyuyor olsa bile beni hareket halinde görünce birden uyanıp suya atlıyor. Bu normal midir? Normalse bile biraz can sıkıcı değil mi bu durum? Öyle gördükçe içim acıyor biraz.
Teşekkürler.

Hayvanı kurtardığın için teşekkürler. Bu hareketleri normal yetişkin hallerinde dahi bunu yaparlar. Ama her zaman değil. Yem zamanları.

Bu çevreye su sıçratması anlamında usandırıcı. Ama yapacak birşey yok.

Hayvan 8-9 cm boylarında ise sabah akşam 4 adet yap. Marulu ise haftada 2 versen yeterli kabuk boyu oranında bir yaprak atarsın. Her yem emsal oranda değildir. 5+5'te yapabilirsin.

Akvaryum suyunu biraz daha yükselt gerekirse kuru alanı mukavva, karton ile çevirip kaçışını önlersin.

Hayvan kuru alanda uyuyor ise renkli mavi yada yeşil 40 W armut ampul kullan. Su içinde tutunacağı birşey varsa ona tutunup su içinde uyumaya başlar. Bu ipek yapraklı bitki olabilir arka ayaklarını basıp burnu su üstünde uyur. Veya oklava tarzı birşeyi vantuzla su yüzeyinin bir iki cm altından paralel yapıştırırsın ona tutunup yine su içinde uyur.

Cvp: her ayağa kalktığımda yem vereceğim zannediyor

cem' Alıntı:
Hayvanı kurtardığın için teşekkürler. Bu hareketleri normal yetişkin hallerinde dahi bunu yaparlar. Ama her zaman değil. Yem zamanları.

Bu çevreye su sıçratması anlamında usandırıcı. Ama yapacak birşey yok.

Hayvan 8-9 cm boylarında ise sabah akşam 4 adet yap. Marulu ise haftada 2 versen yeterli kabuk boyu oranında bir yaprak atarsın. Her yem emsal oranda değildir. 5+5'te yapabilirsin.

Akvaryum suyunu biraz daha yükselt gerekirse kuru alanı mukavva, karton ile çevirip kaçışını önlersin.

Hayvan kuru alanda uyuyor ise renkli mavi yada yeşil 40 W armut ampul kullan. Su içinde tutunacağı birşey varsa ona tutunup su içinde uyumaya başlar. Bu ipek yapraklı bitki olabilir arka ayaklarını basıp burnu su üstünde uyur. Veya oklava tarzı birşeyi vantuzla su yüzeyinin bir iki cm altından paralel yapıştırırsın ona tutunup yine su içinde uyur.

Cevap için teşekkürler. Kuru alanı ısıtan lamba zaten yeşil 40w ampul. Kuru alandan kastım yapay bir kütük ve içi boş, alt kısmı. Açıkçası genelde kuru alanda uyuyor. Ama kafasına ne eserse onu yapıyor. Suyun içinde tutunabileceği içfiltre ve ısıtıcı var. suyu biraz yükseltirsem iç filtreye tutunamaz fakat ısıtıcıyı çapraz kullanıyorum ona tutunabilir. Hayvanı 1 sene boyunca fanustan çıkarmamışlar ve mecburen su içinde uyumuş hep. Kuru alanı bilmiyordu bile. Alıştırmak için bikaç kez ısıtıcıyı kapatıp kuru alandaki ampulü çalışır halde bırakıp orasının sıcak ve susuz, güvenli bir yer olduğunu öğretmeye çalıştım. Artık uyuyor orada, canı isterse de suda. Beslenme konusunda dediklerini uygulayacağım. Teşekkür ederim.

Bu arada sormayı unuttum. Marul vereceğim zaman stick yemden kısmalı mıyım yoksa artı olarak marul mu vermeliyim?

su ısıtıcı her daim çalışmalı. özellikle sabah vakitleri su en fazla ısı kaybına uğrar. ısıtıcıya tutunamaz ayaklarını yakar. filtreye gelirsek tamamen su içinde kalmalı motoru soğutan sudur. onu hayvan üstüne çıktığında sadece kafası daha doğrusu burnu dışarıda kalacak gibi konumlandırırsan (bu ister dik ister yatay olabilir. hazne üstüne yatmayı da severler. gövdesi sıcak olan suda kalarak üşümesi önlenir. genelde 6 cm kabuk boyu civarlarına kadar bu şekilde filtreyi kullanırlar. 

marulu yemlerden uzak zamanlarda genelde öğle civarları vermek yerinde olur yedikleri yemleride sindirmiş olurlar. akşamları verme akşam yedikleri yem sonrası sindirim süreci sonrasında da uyuması için mideleri dinlenmiş olmalı. 12 cm kabuk boyundan itibaren bir günü aç gün yapıyoruz. bu günde yine öğle civarı marul kıvırcık vb verilebilir. bu aç gün doğal ortamındaki yaşama özgü bir adaptasyondur. ben yeşilliği bu günde vermeyi öneriyorum. böylece hem aç kalmada dengeyi sağlarken yeşillik sindirim ve boşaltım sistemi için detoks görevi görür. 18 cm kabuk boyundan sonrada bunu değişik günlerde iki güne çıkarıyoruz.

cem' Alıntı:
su ısıtıcı her daim çalışmalı. özellikle sabah vakitleri su en fazla ısı kaybına uğrar. ısıtıcıya tutunamaz ayaklarını yakar. filtreye gelirsek tamamen su içinde kalmalı motoru soğutan sudur. onu hayvan üstüne çıktığında sadece kafası daha doğrusu burnu dışarıda kalacak gibi konumlandırırsan (bu ister dik ister yatay olabilir. hazne üstüne yatmayı da severler. gövdesi sıcak olan suda kalarak üşümesi önlenir. genelde 6 cm kabuk boyu civarlarına kadar bu şekilde filtreyi kullanırlar. 

marulu yemlerden uzak zamanlarda genelde öğle civarları vermek yerinde olur yedikleri yemleride sindirmiş olurlar. akşamları verme akşam yedikleri yem sonrası sindirim süreci sonrasında da uyuması için mideleri dinlenmiş olmalı. 12 cm kabuk boyundan itibaren bir günü aç gün yapıyoruz. bu günde yine öğle civarı marul kıvırcık vb verilebilir. bu aç gün doğal ortamındaki yaşama özgü bir adaptasyondur. ben yeşilliği bu günde vermeyi öneriyorum. böylece hem aç kalmada dengeyi sağlarken yeşillik sindirim ve boşaltım sistemi için detoks görevi görür. 18 cm kabuk boyundan sonrada bunu değişik günlerde iki güne çıkarıyoruz.

Teşekkürler. Bir de şimdi fark ettim kafasını suyun üzerinden içeri sokarken arada bir gacır gucur sanki su yutuyormuş gibi bir takım sesler çıkıyor. Kabarcık sesi gibi. Normal bir durum mudur?

olduğundan fazla hava alırlarsa bir kısmını tekrar dışarı verirler burunları tıkalı veya içinde birşey var ise ağızdan su alıp burunlarından fışkırtırlar. 

her daim tetiktedirler. olmadık bir durum karşısında da panikleyip hava kabarcığı çıkarırlar.

su içinde uyurken burun uçlarında hava kabarcığı tutarlar bu burunlarına su kaçmasını önler.

burunda mukus akıntısı veya kuru alanda her nefes almada esner gibi yapmıyorsa sorun yoktur. cikleme sesi de çıkarırlar bu da iki çeşittir biri dikkat çekmek için diğerini ise halsiz olduğu durumda yapar. bu halsiz durumdaki akciğer enfeksiyonu belirtisidir. bunu belli aralıklarda nefes aldığı sıra sürekli yaparlar.

Bir sorun görünmüyor. Yani bahsettiğiniz kötü ihtimaller yok. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

Geri