Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İnternette gördügüm bu kuru alan uygulaması uygun mu ?

kurty59

Bronz 5 Üye
http://www.youtube.com/watch?v=7vc-ObSH0s0

Bu kuru alan uygulaması dogrumu ?

Cvp: İnternette gördügüm bu kuru alan uygulaması uygun mu ?

Kuru alan uygulamasi dpgru ama akvaryumda baska dogru hicbirsey yok
Siz neden yanlis dediniz

http://www.youtube.com/watch?v=eJcTYaFeDYY
Yanliz videoyu actigimda bu gordugum cidden insani sinirlendiriyor

ben yanlış demedim. bende akvaryumu yeni yapmaya çalışıyorumda kuru alan için kesin bir çözüm getiremedim. onun için arayış içersimdeyim. ne yapmam gerektıgı konusunda. ısıtıcı lambam ve uvb ısıgını saglayacak florasanım falan hala yok. ama buyukce bır akvaryumum var rahatca yuzebıldıgı ve gecici olarak dusundum bır kuru alanım var guzel oldu rahatca cıkabılıyor ustune fakat akvaryum ıcınde goze hıtap etmıyor. akvaryumun ustune cıkma bır kat kuru alanda cıkmak ıstemıyorum ıcınde olmasını ıstıyorum ve guneslendıgı yerde bı parcada kum havuzu tarzı bısey olmasını ıstıyorum bunuda kendım yapıcam fakat daha nasıl yapacagımı kafamda belırleyemedım

bunun sadece ust kısmını yapsam mı dıye dusunuyorum mesela ama bıraz daha buyuk boyutlusu bu ufak

mailto:/qqGW2d.jpg

Boyle seyler bir dolgu malzemesiyle yapiliyordu derz dolgu diye ama eliniz yatkin olmali yanliz floresan genelde kullanissiz oluyor anun yerine ampul uv(%5-6 uvb icermeli) alin isitma lambasinin bir ozelligi yok ama elzemdir onu temin etmeye calisin en kisa surede bende uste kuru alanlari begenmiyorum son kurdugum 90 lik akvaryumun resmini ekleyeyim(yanliz bu alani darlatir ve arkasi uzun bu sekilde anca ozel yaptirilir ben bunda 1 erkek bakiyorum 270 kusur litre su aliyor akvaryum)

Mobilden koyamadim boyut cokmus akvaryumlari tanittigim konunun son sayfasinda fotograflar var

Yeni akvaryumum ve sorularım diye açtıgın konuda sanki arada bi yerde kullanmadıgın bi kuru alan gördim akvaryumun ustune konulanlardan. eger ihtiyacın yoksa bana kargo yapalırmısın acaba

kurtuluş önceliğin göze hitap etmemesi değil hayvanın rahat edeceği ortamı sağlaman bu aşamadan sonra zaman içinde işi şekle sokarsın. kum havuzu olmaz önceden anlattım diye hatırlıyorum. hayvan ıslak çıktığında üzerine yapışıp rahatsız eder. bunun yerine ya yutamayacağı büyüklükte taş yaparsın bunu akvaryum siliconu ile sabitlersin veya halı kaydırmaz, paspas kullanarak çözersin.

cem bey haklısız ama suan benim içimede pek sinmedi tama rahat cıkıyor falan ama ne bileyim olmadı sanki dekora çok öenm vermiyorum zatende sadece ihtiyacı olanı yapmaya çalışıyorum. kum derkende

mesela böyle
http://vitasand.com/tr/urun/detail/2/64.html

15 mm'lik olanlar kuru alan için uygun olur. bunu kuru alan üzerine ince satıh halinde serersen fazla ağırlıkta yapmamış olur. taşlar ne kadar yassı olursa o kadar iyidir.

Cem bey sizde akvaryumun üstüne yapilan kuru alanimi tavsiye ediyorsunuz. Hem cam daha sağlıklı oldugundan vs.

eğer akvaryum cam kalınlığı 8 mm ve üstü ise cam üstü cam kuru alan yapmak her açıdan avantajlıdır. en başta dediğin gibi sağlıklı, ömürlük anlamında geniş yapabilme olanağın var. akvaryum içinde alan kısıtlamasını ortadan kaldırır. kaçış boşluğundan kurtarıp, daha fazla su koyma olanağın artar. kuru alanın yan camlarını belli oranda yükseltirsin. kıskaçlı lambaları bu camlara tutturup uygun açı vererek alanı rahatça aydınlatırsın. akvaryumun yarıya yakını kuru alanın altında kalacağı için buharlaşma sonucu yükselen su taban altında birikip tekrar suya damlar. rampasına tutunup uyurlar.

8mm camdan akvaryumum. 3 mm vamdan olabilirmi kuru alan 1 adet cerceve camı var elimde onu kesip biseyler yapabilirim. Emin degilim 3mm oldugundan daha kalın olabilir ama 3mm se olurmu. Kuru alani ne kadar geniş tutmaliyim. Suan 1 kaplumbagim var ama ona arkadas olucak 1 kaplumbaga sahibi daha olmak istiyorum gerekli ekipmanları olusturduktan sonra.

normalde ömürlük için öngördüğümüz kuru alan tabanda 8 mm, yan camda 6 mm'dir. kuru alanın yükü yan camlara; kuru alanın kendi ağırlığı da kendi tabanına biner. bu sebeple taban kalın olmalıdır. yan camlara gelirsek hayvan büyüdüğü zaman kabuğu sertleşir. kuru alanda panik durumuna geçtiğinde nereye gideceğini bilemez ve yan camlara kabuğunu vurur. bu sebeple yan camlarında belli kalınlıkta olması gerekir aksi halde kırma durumu söz konusu olur. hafif bir şey yapayım dersen temperli camdan taban 6 mm, yan camları 6 veya 5 mm camdan yaptırabilirsin. en üst boya gelmesini es geçip sonradan tekrar yaparım dersen bu ölçülerde düz camdan da yaptırabilirsin. rampa yan camlarla aynı kalınlıkta olur kuru alan ile rampa alt kısmına ufak cam parçası silikonlanıp desteklenmelidir. bu camların kenarları özellikle rampa çevresi traşlanmalı hayvanın çarpması halinde yaralanma ihtimali yok edilmelidir.

Geri