Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İstanbul Beşiktaş'da 1 Adet Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspica)

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese merhaba,

Yer yer farklı cinsler arayan akradaşlar oluyor. Bende evcil hayvan dükkanlarını gezerken her zaman bakınıyorum. Şu bir gerçek ki; İstanbul’da %99 kırmızı yanak, %1 sarı yanak var (sarı yanakları da ara ki bulasın). Birkaç sene önce çok nadir de olsa common map turtle’lar, yumuşak kabuklar ya da yerli türlerimiz olan çizgili ve benekli kaplumbağalar olurdu.

Şahsen bu çeşit azlığıyla ilgili biraz üzülsem de, Amerika’daki gibi burada da birçok çeşide ulaşmanın kolay olduğunu hayal edince; insanların devamlı farklı cinsleri alıp, sıkılınca onu doğaya salarak (tabi ölüm fanusunda ölmezse) başka bir cinse geçeceğini düşünüyorum. Bu yüzden de bu eksikliğin aslında farkında olmasak da bizim yararımıza olduğunu düşünüyorum.

Neyse ana konumuza dönelim. Geçen gün Beşiktaş’da evcil hayvan dükkanlarını gezerken bir adet çizgili kaplumbağaya denk geldim. Kabuk boyu yaklaşık 10-12 cm idi. Yaklaşık 1,5 metrelik bir akvaryumda (akvaryum yerde ve kuytu bir yerdeydi), kırmızı yanakların arasında duruyordu (en büyük kırmızı yanak 30, en küçüğü ise 10 cm boylarında). Akvaryumda ısıtıcı hak getire! Ortam şartlarını göz önüne de alınca; o kaplumbağanın en fazla 10-12 yaşlarında olduğunu tahmin ettim. Elime alamadım maalesef.

Eğer farklı bir cins beslemek isteyen ya da uygun şartlara sahip olup, bir kaplumbağaya iyilik yapmak isteyen olursa; kendisine o kaplumbağayı almasını öneririm. İstenirse evcil hayvan dükkanının adresini de paylaşabilirim.

Pazar akşamı ordaydım iki saate yakın dükkanda kaldım. Kaplumbağa sağlıklı gözüküyordu. 10cm üstü kaplumbağalar o dediğiniz alanda kalıyor, 10cm altı ise sağda başka bir akvaryumda.

Umarım sahiplenen bir çıkar.

Aynı yerde geçenlerde iki adet Mississippi Map satıldı. Benim de satıldıktan sonra haber oldu.

Ben normalde sahiplenebilirdim ama çizgili kaplumbğanın nelere ihtiyacı olduğunu bilmiyorum ve konyadayım ama alıp kargolama gibi bir olanak olursa seve seve alırım ama bana göre çok büyük sanırım benim tecrübem ve akvaryum büyüklüğü ona yetmez malesef

Gelmir o akvaryuma bi işin için yada başka birşey için gidersen dekgelirse farklı bir cins en iyisi yavru yada çok büyük olmayacak şekilde bana alıp kargolama şansın var mı?:)

Gelmir o akvaryuma bi işin için yada başka birşey için gidersen dekgelirse farklı bir cins en iyisi yavru yada çok büyük olmayacak şekilde bana alıp kargolama şansın var mı?:)

Cvp: RE: İstanbul Beşiktaş'da 1 Adet Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspica)

eminemre' Alıntı:
Pazar akşamı ordaydım iki saate yakın dükkanda kaldım. Kaplumbağa sağlıklı gözüküyordu. 10cm üstü kaplumbağalar o dediğiniz alanda kalıyor, 10cm altı ise sağda başka bir akvaryumda.

Aynı yerde geçenlerde iki adet Mississippi Map satıldı. Benim de satıldıktan sonra haber oldu.

O iki Mississipi Map'i yaklaşık 1 ay boyunca izlemiştim. En sonunda karar verip satın almaya gittiğimde satıldığını öğrenmiştim. Hayal kırıklığı yaşayarak, semender alıp eve dönmüştüm. Bu olayın üzerinden neredeyse 1,5 yıl geçti. Hatta ellerinde birkaç yumuşak kabuk vardı ve onları da bitirdiler. Sonrasında ne orada ne de farklı bir yerde, hiç farklı bir tür görmedim.

Sprite' Alıntı:
Ben normalde sahiplenebilirdim ama çizgili kaplumbğanın nelere ihtiyacı olduğunu bilmiyorum ve konyadayım ama alıp kargolama gibi bir olanak olursa seve seve alırım ama bana göre çok büyük sanırım benim tecrübem ve akvaryum büyüklüğü ona yetmez malesef

Çizgili kaplumbağanın bakımı kırmızı yanaklarla aynıdır. Hatta bakımı bir seviye daha kolaydır bile diyebiliriz (yerli bir tür olduğu için su sıcaklığında da biraz daha toleranslıdır). Bunun haricinde kaplumbağanın büyük olması; bakımının zor olacağı anlamına gelmez. Bu arada; yavru bir kaplumbağa alsanız bile, yaklaşık 2 yıl içinde 10-12 cm boy ortalamasına ulaşmış olacaktır. Bu yüzden siz uygun ölçüdeki akvaryum ortamını oluşturun derim öncelikle. Akabinde kaplumbağa seçimine geçersiniz.

Kırmızı yanakların haricinde yavru olarak farklı bir cins bulmanız çok zor gözüküyor. Yerli cinslerin soyu tehlike altında ve satışı yasak. Diğer yabancı cinsler de son 1 - 2 yıldır pek gelmiyor. Şahsen ben yavru boyutunda kırmızı yanak harici bir cinsi görmeyeli 1,5 yıl olmuştur.

Nacizane fikrim; yerinizde olsam önce uygun ölçülerde akvaryumu oluştururum (1 kaplumbağa için en az 100 litre gibi) ve kaplumbağasız olarak çalışır pozisyona getiririm. Kaplumbağayı en son olarak alırım.

Şu anda var 100x50x50 çaplarında bir akvaryum ve hatta 1,5 haftadır çalışıyor ama ben kaplumbağa için yetmeyeceğini sanıyorum çünkü 10-12 yaşlarında bir kaplumbağa ve 10-12 cm olduğunu göz önünde bulundurarak küçük gelir diye düşündüm çünkü bu akvaryum geçici olarak yavru kaplumbağalar için kurulmuştu ve o kaplumbağa şimdiye kadar 1,5 m lik bir akvaryumda bakılmış sorun yaşamaız mı benimki gibi dar bir akvaryumda yani sonuçta arada yarım metre fark var

Gelmir' Alıntı:
eminemre' Alıntı:

O iki Mississipi Map'i yaklaşık 1 ay boyunca izlemiştim. En sonunda karar verip satın almaya gittiğimde satıldığını öğrenmiştim. Hayal kırıklığı yaşayarak, semender alıp eve dönmüştüm. Bu olayın üzerinden neredeyse 1,5 yıl geçti. Hatta ellerinde birkaç yumuşak kabuk vardı ve onları da bitirdiler. Sonrasında ne orada ne de farklı bir yerde, hiç farklı bir tür görmedim.

Sprite' Alıntı:
Soner, yumuşak kabuklu olan da bayağı uzun süre giriş kapısının solundaki alanda kalmıştı. En uzun kalan kaplumbağalardan biriydi :)

Belki karşılaşmışızdır orda.

Cvp: İstanbul Beşiktaş'da 1 Adet Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspica)

Çizgililerin ısı değerleri hem su hem kuru alan anlamında kırmızı yanaklılarınkinden 4 er derece düşüktür, olmalıdır.

Çizgili kaplumbağa ile kırmızı yanak anlaşamaz.

Bu iki önemli sebepten ötürü ayrı yerlerde beslenmeliler.

Sprite' Alıntı:
Şu anda var 100x50x50 çaplarında bir akvaryum ve hatta 1,5 haftadır çalışıyor ama ben kaplumbağa için yetmeyeceğini sanıyorum çünkü 10-12 yaşlarında bir kaplumbağa ve 10-12 cm olduğunu göz önünde bulundurarak küçük gelir diye düşündüm çünkü bu akvaryum geçici olarak yavru kaplumbağalar için kurulmuştu ve o kaplumbağa şimdiye kadar 1,5 m lik bir akvaryumda bakılmış sorun yaşamaız mı benimki gibi dar bir akvaryumda yani sonuçta arada yarım metre fark var

Şuan ki akvaryumunuz yaklaşık olarak 180-200 max (250) litre su alıyor. Bu da müstakbel kaplumbağanın rahat rahat yaşayabileceği bir su hacmi. Ayrıca tek kaplumbağa beslemeyi düşünürseniz; bu ölçüyü gönül rahatlığıyla ömür boyu kullanırsınız.

Cvp: İstanbul Beşiktaş'da 1 Adet Çizgili Kaplumbağa (Mauremys Caspica)

akvaryum üstü kuru alanla iki kaplumbağaya da yeterli.

eminemre' Alıntı:
Gelmir' Alıntı:
eminemre' Alıntı:

Sprite' Alıntı:
Soner, yumuşak kabuklu olan da bayağı uzun süre giriş kapısının solundaki alanda kalmıştı. En uzun kalan kaplumbağalardan biriydi :)

Evet, Mississippi harita kaplumbağasını bulamayınca o yumuşak kabuğu almaya yeltenmiştim hatta. Fakat sonra isteklerini araştırıp, maksimum boyunu öğrenince ağzımdan sadece 3 kelime döküldü; "Allah sahibine bağışlasın!" :)

Bu arada son zamanlarda pek gidemiyorum ama çocukluk ve gençlik yıllarında çok gitti o dükkana. İllaki karşılaşmışızdır ya da aynı zamanda dükkanda bulunmuşuzdur :)

eminemre' Alıntı:

Evet, Mississippi harita kaplumbağasını bulamayınca o yumuşak kabuğu almaya yeltenmiştim hatta. Fakat sonra isteklerini araştırıp, maksimum boyunu öğrenince ağzımdan sadece 3 kelime döküldü; "Allah sahibine bağışlasın!" :)

Bu arada son zamanlarda pek gidemiyorum ama çocukluk ve gençlik yıllarında çok gitti o dükkana. İllaki karşılaşmışızdır ya da aynı zamanda dükkanda bulunmuşuzdur :)

Gelmir sizin kaplumbağanızı sahiplenmeyi düşünürken bu günkü olaydan dolayı kaçırdım malesf:/ ama yeni 3 yavrum da gayet iyi:) keşke dahiplenebilseydim yav

Geri