Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

iyileşiyor mu? Yoksa körmü oldu..

hümeyraa

Bronz 2 Üye
merhaba arkadaslar.. önceden konu acıp kaplumbagamın akciger enfeksiyonu gecirdigini gözlerinin kapandıgnı size soylemistim. tetradox aldım bugun tedavini 5. gunundeyiz. kaplumbagam suyun dibine batiyordu .dun batmamaya basladı bu iyi birşeymi? 8 gunden fazladır yem yemiyordu. dun buyuk bir iştahla yem yedi. ama gözleri hala kapalı burnundan baloncuk cıkıyor. eskden sesler cıkartyordu artık cıkarmıyor. kaplumbagam duzeliyormu yoksa körmü oldu. neden hala gözlerini acmadı. yemde yedi daha canlandı ama gözlerini hc acmıyor. kör oldugunu nasıl anlarım. bana yardmcı olursanız sevinirim...

Cvp: iyileşiyor mu? Yoksa körmü oldu..

Gözlerine merhem sürüyor musunuz? Göz enfeksiyonu ile akciğer enfeksiyonunu aynı anda geçirebilir. Batmamaya başladı derken yamuk yüzme yada batmaya çalıştığı halde batamama mı demek istiyorsunuz? Yemek yemesi güzel. Ama diğer belirtiler hala iyi olmadığının göstergesi.
Yaşam koşulları ne durumda?

akvaryumda bakıyorum ıısıtıcı fltre mevcut. bu durumlarda nasıl hasta oldu anlamıyorm. evet terramisin ve gentagut kullanıyorum. onceden akvaryuma koydugumda direk suyun dibine batiyordu simdi hic kendi cabalamadan suya batmıyor tabi hafif yan duruyor...

Yan duruyorsa akciğer enfeksiyonu devam ediyor ve belki ilerlemiş.
Veterinere gidip durumu izah etmenizi öneririm.

götürdüm veterinere. gunse koy terramisin sur gecer dedi. ilgilenmedi. kücük oldugu için iğne de yapılmaz dedi. bende kendim bas etmeye calısıyorum. azönce yine yem yedi ama eskisi gibi yan durmuyor. biraz daha duz duruyor suda. ilerlemis olabilir demeniz beni yıktı gercekten olabilirmi. ama yem yemeye basladı sesler cıkarmıyor artık eskisi gibide cok yan durmuyor. suan tek sorunumuz gözlerini acmaması :( elimden geleni yapıyorum ısıtcı 33 derecede. antibiyotik veriyorum merhem suruyorum temzligine dikkat ediyorum baska ne yapabilirim :(

Ben yan durmuyordu, yeni başladı şeklinde anladım. Şimdiki yazdığınıza göre daha iyi olmuş belliki. Çünkü yan durma ve nefes almada güçlük en ileri belirtisi. Eğer yan durması eskisine göre düzelmeye başlıyorsa iyileşme sürecindedir. Ama siz tedaviye ara vermeyin 7 gün devam edin. İyileşme her zaman çabuk bitmiyor.

peki 7 gun içerisinde duzelme olmazsa ne olacak.. 7 gun sonunda duzelme olmazsa yine devam edeyim mi tedaviye? bu arada cok tesekkürler..

5.gün yemek yemeye başlaması gerçekten güzel, tedaviye devam etmeniz gerekiyor tabii. Gözleri normalde daha çabuk açılması lazımdı hem ganta hem teramisin kullanıyorsunuz ama sizin kapluşunuzun fotoğrafında da gözlerinde çok şişlik vardı diye hatırlıyorum, mümkünse yarın inflased alın gentanın yanında inflased de kullanın gözlerine, enflamasyonu baskılar şişliğin inmesine yardımcı olur, güneşe çıkardığınızda gözünü açarsa damlatın, yemek yemeye başladığı için yemlerini bu günlerde vitaminle verin özellikle içinde a vitamini olan bir kapluş vitamini kullanın. Geçmiş olsun.

Maalesef 2 gündür bulundugum sehirde günes bulutların arkasında saklanmıs durumda. bu yuzden cıkaramıyorum gunese. Devit-3 ve pet shoptan aldıgım vitaminleri kullanıyorum; ama vitaminli yemi yemiyor, tükürüyor. Umarım en yakın zamanda duzelir. Dediğiniz ilacı da alacagım. Çok tesekkür ederim.

Vitaminin tadını sevmeyebiliyorlar ama şu an gerçekten vitamine çok ihtiyacı var eğer yiyorsa bir parça kıymanın içine vitamin damlatıp verebilirsiniz belki kıymanın tadından vitamini farketmeyebilir, göz damlasından sonra 10 dakika kadar kuru alanda beklemesi lazım ona dikkat edin, havalar soğuduysa ya da esinti oluyorsa hiç çıkarmamak en doğrusu şu an vücut direnci düşük kapluşunuzun kolaylıkla yeni enfeksiyon binebilir hastalığının üzerine. Kolay gelsin inşallah atlatacak kapluşunuz :)

Kıyma da yemiyor ki.. Ne yapacagımı sasırdım. Umarım atlatır :(

Arkadaslar size bir sey sormak istiyorum. Kaplumbagam vitaminli yemi kabul etmiyordu. Bugünde vermeye calıstım ve baktım ki yiyor. Vitaminli yemi gunde kac kez vermeliyim. Her yem yediğindemi yoksa gunde bir kere mi ? Ayrıca sag gözüde kapanmıstı. Bugun onu actı. Az önce yem vermek için gittiğimde yine 2 gözü kapalıydı fakat yem verirken sag gözünü yne acti. ama sol gözü hala sis ve içi bembeyaz. neden sol gözünde birazda olsa düzelme olmuyor?

Normalde haftada bir kez uygun olandır. Ancak sizin kaplumbağa hasta ve uzun zamandır yemediği için güçten düştü. İki günde bir verebilirsiniz. Tabi bunu 10 gün kadar sonra normal değerlere çekmeniz gerekir.

Tedavi aşamasında yapacak bir şey yok. Bekleyip görmeniz gerekecek.

Geri