Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Jericho ve Mülayim'in kaderi

Jericho

Yeni Üye
3-4 aydır kuzenlerim kaplumbağa besliyorlardı plastik kapta.Geçenlerde t-shirt alayım diye caddede gezerken pet-shop'a girdim baktım bi tanesi köşede duruyor diğer hepsi sudaydı , özendim bende.Köşedekini aldım birde sudan en büyüğünü ver dedim adama.En büyüğü dediysem 4.5(dört buçuk) santimler.Sonra adam bir şeyler anlattı.4 tane yem at falan diyordu , ilk 2 gün 1'er tane yediler.Adama sordukça "sen at onlar yer" dedi hep."Plastik kap kötü ortam mı" diye sorduğumda onlar yavru bir şey olmaz diye geçiştirdi.Sonra internet üzerinden bir arayış yapayım dedim buralara geldim.16 yaşında bir öğrenci aklıyla kalkıştığım iş yüzünden o güzel kaplumbağalar ölmesin dedim.Biriktirdiğim 140 lirayı kapluşlara yatırmayı planladım annemde verdi onayı o da çok sevdi onları hele plastik kapta ömürleri kısalırlarmış deyince yelkenler indi.Dün yaklaşık 5 tane pet-shopa uğradım fiyatlara değil adamların kaplumbağlarına ve ortamın temizliğine dikkat ettim.Sonunda güzel işlenmiş orta büyüklükte bir akvaryum aldım ve adamın kaplumbağları gayet hoş yüzüyordu güzel evlerinde.Sizden okuduğum tüm bilgilerlede kaliteli bir yem (tetra reptomin) , filtresini , 27 santime ayarlanabilecek ısıtıcısını ve kurulanmak için dış ortamı ısıtacak ampulü aldım.Kumlarını döktüm şuan bulandı suyun temizlenmesini bekliyorum.Herşey için teşekkür ederim sizlerin yorumları olmasa onlarda mutlu olamazdı annemle bende rahat olamazdım , akşama sanırım kapluşlarım (inşallah) uzun yıllar boyunca yaşayacağı evlerine girecekler , bilgi veren elleriniz dert görmesin :bye:.

Not : Kuzenlerimde bilinçlenip akvaryumlarını almışlar

- Birde kapluşlar hangi ay kış uykusuna girer ? Bir tanesi sürekli kendini koruma çabasına girdi son günlerde kabuğundan zor çıkıyor , yürümüyor bile ve karanlığa kaçıp duruyor , ben ona bakarken asla yemek yemiyor.Diğeri canavar gibi koltuktan koltuğa geçiş yapıyor , tırmanıyor bıraksam şehirler arası tur yapar.Neyi var acaba kış uykusu belirtileri olabilir mi (olay kaptayken oldu) ?

Cvp: Jericho ve Mülayim'in kaderi

Öncelikle hoşgeldiniz. Kapluşlarınıza hemen uygun ortamı hazırladığınız için teşekkürler :) Kapluşlar ortam sıcaklığı düşmedikçe kış uykusuna yatmaz. Bir de mümkün olduğu kadar akvaryumlarından çıkarmamaya çalışın hem strese girerler hem de dışarıdan mikrop kapabilir, gözlerinde enfeksiyon oluşabilir.

Hoş geldiniz, kaplumbağalarınıza sağlıklı uzun bir ömür dilerim. Şimdilik alışma sürecindeler. Yemleri uygun oranda vermeyi ihmal etmeyin derim. Diğerinin yemediğini sürekli öbürü yerse uygun olmaz.

Ayrıca Tuba hanımın belirtiiği konulara katılıyor ve sizi uygun ortamı oluşturduğunuz için tebrik ediyorum.

Kaplumbağanız adına size çok teşekkür ederim. :t65y: Ona uygun ortamı hazırlamanız çok iyi olmuş. Annenize de size arka çıktığı için teşekkür ederim şayet benim annem ve babamı akvaryum ısısı konusunda ikna etmek çok zor olmuştu. Kumu elinizde tozları kalmayacak şekilde ve çamur olmayacak şekilde yıkayıp akvaryuma öyle koymalısınız. Bekleme süreniz minumuma düşecektir. Yıkadığınız kumu koyup suyu üstüne yavaş yavaş dökerseniz çamurlaşma hiç olmaz. Kolay gelsin şimdiden. :D

Merve19' Alıntı:
Kaplumbağanız adına size çok teşekkür ederim. :t65y: Ona uygun ortamı hazırlamanız çok iyi olmuş. Annenize de size arka çıktığı için teşekkür ederim şayet benim annem ve babamı akvaryum ısısı konusunda ikna etmek çok zor olmuştu. Kumu elinizde tozları kalmayacak şekilde ve çamur olmayacak şekilde yıkayıp akvaryuma öyle koymalısınız. Bekleme süreniz minumuma düşecektir. Yıkadığınız kumu koyup suyu üstüne yavaş yavaş dökerseniz çamurlaşma hiç olmaz. Kolay gelsin şimdiden. :D

Lapur lupur döktüm ondan oldu heralde biraz daha bekleyecekler sanırım , teşekkürler sağolun hepiniz :smile:

fotoraf koyabilme imkanınız varmıdır acaba

Geri