Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Jocelyn Hannah

Hannah

Yeni Üye
Merhaba :D Hannah benim su kağlumlağam. Kendisinin yaşını veya cinsiyetini bilmiyorum aslına bakarsanız bu forumu bulana kadar araştırma dahi yapmamıştım. Şu sıralar hapşırdığını farkettim herkes benim uydurduğumu düşündüğü için geçiştirdi ancak o hapşırdıkça ben dayanamadığım için araştırmaya koyuldum. 2 arkadaşımız olmuştu bir süre önce Adanali ve Marazali adında ancak Hannah'yı çok sıkıştırdıkları için ayırdım onları daha sonra vefat ettiler zaten. Küçük akvaryumda yaşıo benim aşkım. Şu sıralar genellikle taşında duruyor ve hapşırıyor, azğında köpükler beliriyor. Korkmaya başladım... Umarım bebeğim iyi olur.

Yaş veya cinsiyetini anlayan varsa çok sevinirim.

Cvp: Jocelyn Hannah

Kaplumbağalar'ın bu boyuttayken cinsiyetleri belli olmaz.Cinsiyetleri bir yaşından sonra 10-11 cm kabuk boyuna ulaştığında belli olur.Yaşı hakkında bir şey söylemek mümkün değil.Ama bu boyuttayken bir kaç aylık oluyorlar.

Ağzından köpük çıkması ve hapşırması akciğer enfeksiyonu belirtileri olabilir.

Akciğer Enfeksiyonu hakkında bilgileri buradan elde edebilirsiniz;
mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

Cvp: Jocelyn Hannah

Akvaryum elverişsiz koşullarda gibi. Su seviyesi neden çok az. Filtreniz ve ısıtıcınız var mı? Kuru alanı lamba ile ısıtıyor musunuz? Su ve kuru alan sıcaklıklarını ölçtünü mü, kaç derece?
Bu bilgileri verirseniz neden hasta olduğunun kökenine de inmiş oluruz.

Yazdığım soruların açıklaması şöyle;
Su ısısı 26-28 derece kuru alan ısısı 30-32 derece olmalı. Su ile kuru alan ısı farkı 4-5 derece ve kuru alan yüksek ısıda olandır. Filtre önemli çünkü sık su değişimi zararlıdır. Yazın ben ısıtıcıların fişini çıkardım ama genede ısıtıcı her an gerekecek şekilde hazır olmalı. Kuru alanda güneşlenmek soğuk kanlı canlılar için çok önemli. Hem vücut ısılarını dengeliyorlar hemde uvb varsa ki olmalı D vitamini sentezi yapıyorlar. Ayrıca bu kuru alandaki güneşlenme sindirim sistemleri içinde çok önemli. Su derinliği de rahatça dalıp çıkacak şekilde yavrularda boyunun minimum 4-5 katı olmalı. Sonuçta doğaları bu şekilde. Suda yüzdükçe kasları gelişecektir. Bunlar olmadan zaten hasta olması kaçınılmaz olacak. Hayvan mutsuz ve stresli olacaktır.

Hastalık içinse benimde tahminim akciğer enfeksiyonu ve veterinere gitmeniz gerekiyor.

Geri