Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kahvaltı

annie

Elmas 3 Üye
mailto:/Pqp3j8.jpg
Annie'nin yarın ki kahvaltısı :) Kıvırcığa iyice alıştı.Arada bir yaprak mangonun altına koyuyorum mangoya alışsın diye altına giriyor ama kaşındığını görmedim daha varsa yoksa filtrenin ızgarası ısıtıcının vantuzu.Çoğu kabuğu döktü ama bazı yerlerde neredeyse 1 aydır hiç kabuk atmadı.Özellikle kuyruğa yakın bölgelerde.Zaten alt kabuktan hiç atmadı.Atması gerekirmi bilmiyorum.
Buda iki hafta önceki görüntüsü:
mailto:/g5nj53.jpg
mailto:/n7kYLV.jpg

Haftada 1- 2 defa verebileceğim yeşillik vb. ek gıda ne tavsiye edersiniz?
Kıvırcığı örnek vermek gerekirse haftada bir reptomin verdiğim gün sürekli kabızlık hazımsızlık çekiyordu.Zeytinyağı vs uğraşıyorduk.Şimdi reptomin verdiğim gün 2 minik yaprak kıvırcık veriyorum sıkıntı çekmiyor.Öğrenmek istediğim bir diğer konu yemi kafa hacmi kadar veriyoruz kıvırcığı günlük baz alarak ne miktarda verebiliriz? Birde haftada kaç günde bir verebilirim?
Teşekkürler.

Cvp: Kahvaltı

Kaplumbağanın büyümesi ile değişen beslenme şekline(hayvansal-bitkisel) göre uygulama yapabilirsin Kadir.İzlediğin beslenme programına göre verdiğin bitkisel besinleri yediği miktara göre ayarlayabilirsin.İlk fotoğraftaki görsel güzel bir menü olmuş Annie için.
Verebileceğin diğer bitkisel besinleri de sakız kabağı,pancar yaprağı,hindiba çeşitleri (Yaprağı),yedikule marul,kırmızı yapraklı marul,kıvırcık lahana ve hardal yaprakları olarak sıralayabiliriz.Temiz olduğunu düşündüğün temin edebildiğin geniş yapraklı papatyagiller familyasına ait bitkileri de verebilirsin(yapraklarını).Genel olarak marul ve lahana iş görüyor.Ben ara sıra kara kaplumbağası için olan stick yemler de kullanıyorum çeşitlilik olsun diye.Sindirim açısından Annie için bir sıkıntısı olur mu bilemiyorum.Kendi yaptığın gözleme göre hareket edersen daha iyi zaten yeterince iyisin bu konuda.

Kökü farklı şekilde konumlandırmayı deneyebilirsin boyutuna göre.Devirmeyeceği şekilde etrafına oynatamayacağı yassı dere taşları ile destek de yapabilirsin.Kabuğa da devit uygulamasına başlayabilirsin şayet uygulamıyorsan.Özellikle diş fırçacı ile üst kabuğa uyguladıktan sonra uygulama sırasında diş fırçasının emdiği miktarı alt kabuk için kullanabilirsin.Böylece deri ile temas etme olasılığını minimize etmiş olursun.

kadir ne yapmışsın benim bile canım istedi çiğ köfte gibi duruyor bir an öyle olduğunu düşündüm :D

eski konulardan birinde cup cake resmimizde vardı özge. doğum günü pastası.

Sağol Furkan abi dediklerinden bazılarını bulmak biraz zor olabilir gerçi ama pancar yaprağı felan marketten de bulunabilir.Normalde ek gıda vermeye hep karşıyım ama bitkisel olan doğalarına yakın tatlar vermek onlar için çok daha faydalı bence.Büyükler için değilde küçüklerde başta hazımsızlık görülüyor.Gerçi tarımda ilaçsız hareket etmiyor artık bende Cem abi gibi kıvırcık yetiştirmekten başlıyıcam.Bu şartlar altında kendi akvaryum suyuyla yetişen kıvırcık yemesinden daha faydalı ne olabilir :)
Mangoya gelince bizim akvaryumun tabanı pek kalabalık.Mangoya yükselti vermek için küçük bir çömlek var mango zaten tabanın 1/4 tutuyor.Filtre zaten zemine sabit yani hareket ettirmek zor.Tabanı düzenlerken filtrenin verimli çalışmasına özen gösterdim.Yine kullanmazsa yenisini alıcam zaten.
Ben geçenlerde bir kere devit uygulaması yaptım ama daha sonra 6 cm sözü geçince acaba dedim.Yeme damlatmak içinmi 6 cm olması gerekiyor yoksa kabuğa uygulamak içinmi acaba?Zira Annie daha 5 civarında :) Kuyruğa yakın bölgelerde hiç kabuk atmaması normalmidir acaba?Fırça uyguladım devit kullandığım gün korkusundan çıkmadı kuru alana bende yeni yumuşak fırça alana kadar daha fırça kullanmamaya karar verdim.Aşırı korkuyor fırçadan o kadarda yavaş yapıyorum.Fırça kıllarıda o kadar sert değil ama anlamadım.Kaşınmaya gelince her türlü kaşınıyor fırça görünce tozu dumana katıyor dipte.İğne görmüş çocuk gibi :D

Şimdi tekrar bakınca bende çiğköfte tabağına benzettim hakaten Özge abla :) Uyandığım saat bir tutmuyor hergün genelde geç kalkıyorum o yüzden hayvan aç kalmasın diye gece hazırlayıp koyuyorum kuru alana uyanınca yesin diye :)
Silmiş süpürmüş oluyor ben uyandığımda.Öbür türlü yatağın hemen karşısında zaten şıpır şıpır ses yapıyor beni uyandırmak için bende görünce mecbur kalkmak zorunda kalıyordum onada banada eziyetti yani :)

Doğumgününde ona rakı balık yapıcam Cem abi :))

Kabuktan emilim neredeyse hic olmaz yani evet 6 cm i gecince olayi agizdan vermek icin gecerli.

Deviti yaptiktan sonra fircalamaniza cok gerek yok direk bir kaba koyup tepesine de lamba koyup 15 dakika bekledikten sonra akvaryuma geri koyabilirsiniz.

Teşekkürler Ali.Bende öyle biliyordum aslında ama kabuğun esnekliğini bozuyor vs denilince bende herhalde bu kabuğa uygulayınca da geçerli oluyor diye düşündüm.

Reptominde yosun var. Kurutulmuş yem veya raffy p günlerinde 2 günde bir kabuğunun yarısı kadar verebilirsin.

gerçekten bende çiğköfte sandım kıvırcığın arasındakini ve kıvırcık yemesi güzel benimkilerde çok seviyor kapışıyorlar resmen :)

Geri