Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kamplumbağamın gözünde iltihap var yemek yemiyor çok hareketsiz

rupert

Yeni Üye
Bu sabah kaplumbağamın suyunu değiştirirken fark ettim kaplumbağamın gözünde beyaz bir tabaka oluşmuş ve göremiyor.1 saat boyunca izledim ve neredeyse hiç hareket etmedi yem attım onuda yemedi.Gözleri için gentagut diye bir ilaç buldum yarın onu deneyeceğim.Diğer belirtiler için ne yapabilirim lütfen yardım edin :'(

Cvp: Kamplumbağamın gözünde iltihap var yemek yemiyor çok hareketsiz

Geçmiş olsun,Allah yardım etsin inşallah.Bir veterinere giderek en iyisini yaparsınız bence.

Bu hastalık çok fazla kaplumbağanın başına geliyor bunun sebebi vitamin eksikliği olabilir bir de filitre kullanıyor musunuz ? Kullanmıyorsanız ya da filitreniz yetersizse suyun kirliliğinden de olabilir. Bu hastalık için en önemli ilaç Teramycn dir bunu pamukla yada kulak pamuğu ile kaplumbağanızın gözlerine sürün günde 2 defa idealdir. Isıyıda yükseltmenizde fayda var.

Göz iltihaplanması benim kaplumbağalarımında başına gelen bi durum şuan gayet iyiler veterinerin bana önerdiği tedaviyi önerebilirim.

Sebebini açıklamak istiyorum veterinerim,hava akımında yada soğuk suda bakmak,kirli su,A vitamini eksikliği bunlardan birisi muhtemel sebepler arasındadır demişti.
Tedavisi için ;
*Öncelikle diğer kaplumbağalardan ayırmalısınız.
*Daha sonra 28-30 derecede kuruması bekleyin
*[/u]Göz çevresine antibiyotik etkili göz kremi bi kulak çöpü yardımıyla sürebilirsiniz.
*Bana verilen krem Terramycin'di.
mailto:/1f/4/s9fl5.jpg[/url]*
*Bu işlemden sonra 5 dakika kurumasını bekleyin ardından suya bırakabilirsiniz
*Bana haftada 1 kere uygulamamı söylemişti.Çok şükür kurtuldum ben bu illetten inşallah sizinkilerde kurtulabilir geçmiş olsun.

NOT:Bu arada göz iltihaplanması akciğer enfeksiyonunun habercisi olabilirmiş dikkatli olmanızı öneriyorum.

Ayrıca vitamin takviyeside yapmalısınız yemine damlatıp verirseniz daha çabuk toparlayacaktır.(Özellikle A Vitamini)Tekrar geçmiş olsun.

Vitamin için ben bunu kullanıyorum yararını göreceksiniz haftada bir yemine 1 damla damlatırsanız yeterli olacaktır.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4491&ad=sera-reptilin-vitamin-takviyesi-15-ml

Öncelikle akvaryum ortamınızdan bahsederseniz size daha detaylı yardımcı olabiliriz. Boyutu nedir? filtre olarak ne kullanıyorsunuz ? ısıtıcı var mı? ve bir kuru alana sahip mi ?

Emre ve Okan arkadaşımız gereken ilacı söylemiş ama göz içi sadece merhem olmaz. Şişmiş ve kapalı göze sizin de bahsettiğiniz gentagut göz damlası alıp bir damla damlattıktan sonra kuru ve ısıtma lambalı bir kapta 15 dk bekletip suya koymalı. Bunu bir hafta her gün yapmak gerekir. Bunun yanında hastalıktan ötürü iştahdan kesilmiştir. Bir vitamin alıp yemine damlatarak, onu da yemezse ağızlarının kenarına sürerekten vermeniz gerekir ki iştahtan düşmesin ve hastalığının ilerleme durumunun önüne keselim. Suyun derecesini ekipmanlar tam ise 28-30 derece arası sabit tut ve kuru alan ısısı da 33 derece civarı olsun. Şu durumda bunlar önemli olup mutlaka uygulanması gerekir.

Sebeplerine gelince yine Emre ve Okan bahsetmişler. Su kirliliğinden daha çok olabiliyor bu hastalık. Dipte taş mı var kum mu? sen en iyisi hem akvaryumu hem kaplumbağanın göz çevresinin fotoğraflarını yükleyebilirsen daha iyi olur eksikliklerini belirleyebiliriz.

İlerleyen zamanlar da duruma göre veteriner hekim tarafından da kontrol ettirirsiniz.

Geçmiş olsun.

arkadaşların söylediği gibi donanımlar ve taban malzemeleri konusunda bilgi verirsen nedeni konusunda önlemler için bilgi veririz. hayvana vitamin veriyor musun. çünkü A vitamin eksikliğine bağlı olarak bu durum oluşabilir. bu durumda ya damla vitamin, tercihen sera reptilin en iyisidir. ya da raffy mineral yemden alıp sadece bir günde komple öğün olarak verebilirsin.

göz bu durumdayken merhemden ziyade aldığın damla daha iyi. sadece bir gözde varsa o göze günde iki defa üç damla, diğer sağlam olana bir damla damlat. damla beyaz oluşum altına emilir. bu süre zarfında kuru bir yerde emilim tam olana kadar beklenmeli tercihen 5-10 dakika yeterli. ayrıca kuru alan ve ısıtma lambası altında durarak damlanın altını yumuşattığı beyazlığın üstten lambanın kurutması ile açılmasına olanak sağlar. böyle bir durum olduktan sonra kendisi tırnağı ile bunu çekip atar.

Bu arada Vit-A Eksikliğinin zararı olduğu gibi fazlasınında zararı vardır.Çok fazla A-Vitamininde kabuk sık deri değişimi gözlenir.Alt deri oluşumunu tamamlayamadığı için enfeksiyon kapacaktır.Bir hastalığı tedavi ederken yenisine davetiye çıkarma derim.

Bu arada birşey sormayı unuttum veterinerimden öğrendiğim birşeydi.Şiş olan tek gözmü yoksa ikiside mi şiş eğer 2 göz şişmişse vitamin eksikliği,tek göz şişse bakteriyel enfeksiyon aklında bulunsun.İyileşmezse veteriner bi Vibranevöz iğne yapıyor iltihabı çekiyor tedavisi kolay bi hastalık..

Arkadaşlar gereken tedavi yöntemini belirtmiş. Ekipmanları söylerseniz eksiklik varsa söyleriz. En azından sebepte bulunurki hastalık tekrarlamaz. Hatta tedavinin olumlu olmasına yardımcı olur.

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkürler.Su sıcaklığı 23 derece 2 adet kuru alanım ve küçük bir motorum var.35x50den biraz daha büyükte plastik kabım var.Motorum biraz eski su pek iyi temizlenmiyor onu değiştirip su sıcaklığını yükselticem.Terramiycn adlı merhemle tedaviye başlıyorum umarım iyileşir.

İyilesme sürecinde su isisi ve kuru alan isisi önemli bir faktördür. Su isisini 28 derece altinda olmamasi gerekir buna istinaden kuru alan da 32 derece civari.

Vitamin destegi de istahdan kesilmemesi ve vucut direnci icin iyi olacaktir haftada 2 kez yemlerine damlatip vermeniz iyi olacaktir.

Kaplumbaga beslenmesi konusunda hicbir plastik maddeyi tavsiye etmiyoruz. Akvaryum olarak yavrular icin minumum 50 litre yetiskinler icinde minumum 100 litre cam akvaryum ideal olacaktir.

Hastalik konusunda su temizligide önemli oldugundan filtreyi sizinde dediginiz gibi degistirmeniz iyi olacaktir.

Sürec boyunca buradan bilgi alisverisi yapariz. Durumu hakkinda bize bilgiler verirsiniz.

Gecmis olsun.

hastalık konusunda sebepleri açıklamışsın. en kısa sürede kuru ve su ısıtıcılarını tedarik edip suyu 28 kuru alanı 31-33 derece arası ısıtmaya bak yoksa hayvanın iyileşme imkanı zor gözüküyor. ayrıca mavi metilen alıp su değişimleri sonrası bir veya iki damla damlat açık bir mavi olsun. su değişimlerinde su ısısı kaptakine eşit olmalı bu yüzden önceden bir pet şişe veya damacanada su beklet.

Su temizliği için uygun bir filtre almalı. Alana kadar değişimler uygun olarak ve daha sık yapılmalı. Tabi sık ve komple su değişimininde başka sakıncaları olduğu için filtre konusu gecikmemeli. Kirli su bu oluşumun ilk sebebidir. Arkadaşlar kalan tüm hususlara detaylıca değinmiş.

Geri