Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Maması

E. üye 3

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kaplumbağama elimde ki yemlerin tümüyle vitamin karışımı oluşturup yediriyorum, haftada 2 öğün. Gerçekten faydası oluyor. Geçen ay 2 hafta bu karışımı vermedim ve kabuğunun yumuşadığını fark ettim. Vermeye başlayınca da yine sertleşti. Karışımı bir öğünlük hazırlayıp veriyorum. Raffy P, Reptomin , JBL Calcil ve Sera Vital, her birinden birer stick kullanıyorum. Zaten kaplumbağamın bir öğünü 4 stick den oluşuyor. Bunları bir kabın içinde Sera Reptilin ve Devit - 3 ıslatıp bekletiyorum yumuşamaları için, yeterli yumuşaklığa geldikleri zaman mürekkep balığı kemiğini toz halinde üstüne döküyorum sonra kaşıkla ezip hamur haline getirip kaplumbağama yediriyorum. İlk başlarda ayrı bir kapta şırıngayla veriyordum ağzını hemen açıyordu, sonraları şırıngaya yüz çevirmeye başlayınca bende çay kaşığının ucuna azar azar alıp ağzına uzatıyorum öyle yiyor, tabi ki suyun kirlenmemesi için ayrı bir kapta.

Benim sorum şu arkadaşlar, bu yemi sürekli yapmak yerine; kibrit kutusu kadar veya daha fazla bir miktarda bir defa da yapıp oda sıcaklığında veya buz dolabında muhafaza etsem bozulur mu? Özellikle gıdadan iyi anlayan arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

Birde ne gibi eklemeler yapıp içeriği zenginleştirebiliriz ? Ekstra protein eklemeyi ( kıyma, yumurta beyazı v.s ) düşünmüyorum zaten kullandığım yemlerin 3' ü protein ağırlıklı. Son 2 aydır Sera Vital ile bitkisel vermeye başladım yavaş yavaş. Daha çok vitamin ve mineral takviyesi nasıl yapabilirim bu mamaya ?

Saygılar :)

Cvp: Kaplumbağa Maması

Bunu hazır yem ile değil de evdeki yiyecekleri kullanıp, sıcak suda jelatinle karıştırıp(jelatin bağlayıcı bir besin maddesidir) hazır yem üretiyorlar. Ama daha bir ayrıntıya sahip değilim, mutlaka bilen üyeler vardır.

Evet ev yapımı yem yapanlar olduğunu biliyordum ama jelatinin bu özelliğini bilmiyordum.

mailto:/forum/Konu-ev-yapimi-yem.html

Burada benim yaptığım yemlerden bir tanesinin tarifi var.
Belki işinize yarar :D

Arzu hanım gerçekten sizinki daha orjinal olmuş ama benim kaplumbağam Pakize kadar büyük değil. 5 - 6 ay sonra sizinki gibi bir karışım güzel olur :)

Şu jelatin olayı aklıma çok yattı, peki buz dolabında ne kadar saklayabiliriz bir fikriniz var mı :)

Geri