Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa yemleme ..

bberk0897

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar benim kaplumbağalarımın kabuk boyları birisi 7,5 cm civarında birisi de 8,5 cmye yakın.Aldıklarımda 3 cm civarlarındaydı sanırım.Bayağı büyüdüler.Ancak bugün açfaılan bir forumda kabuk boyu 6cm olduğunda haftada bir gün aç bırakın denmiş.Ben de aç bırakayım mı?Kaplumbağalarım kaç cm olduğunda bitkisel ağırlıklı yemlemeye geçeyim?Yemlemeyi gün de bir defaya veya iki günde bire ne zaman düşürmeliyim?Bir de bu kabuk boyundaki kaplumbağalarıma ortalama günde kaç reptomin verebilirim?Sanırım ben kafasından fazla veriyorum,devleştiler obezite falan olmasınlar.

Cvp: Kaplumbağa yemleme ..

Ben yazmıştım sanıyorum. Şu an zaten günde bir öğün verin. Haftada bir günde yem vermeyin. Boyları 12 cm olduğunda haftada iki gün yem vermeyin. Ben 6-7 cm olan reslerime bir gün yem vermiyorum. 11 cm olan çizgiliyede muhtemelen 3-4 ay sonra iki gün yem vermeme uygulayacağım.
Günlük yem miktarında gene kafa hacmini aşmayın. Ben arada taze yeşillik ve çok seyrek meyva veriyorum. Ayrıca bitkisel yemde verebilirsiniz. Sera Vital bu işi görür. Genel olarak haftalık öğünün 1/3 ü kadar bitkisel yem verebilirsiniz.

Oooo ben günde iki kez yem veriyorum ve 1 öğün bile aksatmadım.Benimkiler obez olmuş mudur?Fotoğraf koyayım mı?Ne kadar yem vermeliyim günde 1 öğün verirken?Evet sanırımı o yorumu da siz yazmıştınız.Pardon heyecandan yorumun tamamını okumadan soru sormuşum.Kusura bakmayınç

Günde iki öğün yem verirken verdiğimiz yem miktarı ile günde bir kez yemlerken verdiğmiz yem sayısı aynısa öğünü azaltmanın sebebi nedir?Soru karışık oldu kusura bakmayın.

Günde bir kez kaç tane reptomin vereyim.Her kamlumbağa için 6 tane uygun mu?Fazla mı?Sanki bana fazla gibi geliyor yoksa ben hesaplarken bir hata mı yapıyorum?

Günde iki kez ama gün toplamında kafa hacmi kadar verdiyseniz sorun değil. Obezite olsa kabuk şeklindeki değişimden ve kubbeleşmeden anlarsınız. Aşırı protein içeren besinlerde buna yol açar. Sizin verdiğiniz yem bu açıdan uygun diye düşünüyorum.
Neticede önerdiğim şekilde gün sayısını ve yemleme şeklini uygularsanız bence doğru şekilde beslemiş olursunuz. Kabuk boyu 5,5 cm iken bana veteriner bir günü aç geçirsinler ve o günü her hafta farklı seç demişti.

bberk0897' Alıntı:
Günde iki öğün yem verirken verdiğimiz yem miktarı ile günde bir kez yemlerken verdiğmiz yem sayısı aynısa öğünü azaltmanın sebebi nedir?Soru karışık oldu kusura bakmayın.

Günde bir kez kaç tane reptomin vereyim.Her kamlumbağa için 6 tane uygun mu?Fazla mı?Sanki bana fazla gibi geliyor yoksa ben hesaplarken bir hata mı yapıyorum?

Kuru alandaki ısı yüksekliği ile güneşlenmesi metabolizmalarındaki denge içindir ve güneşlenme sindirimdede büyük etkendir. Yavru olanlarda metabolizma daha hızlı çalışır ve güneşlenme olmadan da akşam verdiğiniz öğünü sindirir. Eh büyüdükçe farkedeceksinizki daha yavaş hareket edecek ve harcadığı enerji azalacak. Öğün değişikliklerindeki en büyük etken bu olduğunu biliyorum. Eksik kaldığım bir konu varsa ilave edeceklerdir.

Muhtemelen 6 fazladır. Siz yemleri parmağınızla bir araya getirin. Kaç tanesi yaklaşık kafa hacmi hadar oluyorsa o miktar uygundur. Sanırım 4 gibi ama burada yemin boyu kalınlığı farklı olabileceğinden en iyisi göz kararı sizin belirlemeniz gerekiyor.

Ben bayağı bi fazla yemlemişim gerçekten şimdi kaç yem ettiğini bi daha ölçeceğim.

arkadaşlar bir kaplumbağa yem yemeden ne kadar yaşayabilir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?:ff:

Siz kaplumbağanızı yeni aldıysanız ilk 3-4 gün alışma sürecinde yem yemeyebilir.Ancak sizin akvaryunuz,ısıtıcınız var mı?

smy96' Alıntı:
arkadaşlar bir kaplumbağa yem yemeden ne kadar yaşayabilir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?:ff:

Bildiğim kadarıyla 10 gün kadar sorunsuz yaşayabiliyor. Daha uzun da yaşar, ancak onlar kış uykusuna girme evresine hazırlanırlar. Fakat ilk söylediğim sorun olmayacak şekilde yaşamasını sağlar. Sadece metabolizmasını yavaşlatacaktır. Bu şekilde enerjisini korur.

Emre beyin dediği gibi 10 günü aşan sürelerde kış uykusuna hazırlığa başlayabilirler. Maksimum gün sayısını 10 günden fazla tutmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Birde kaplumbağanızın sağlık durumu da etkili, dinç ve sağlıklı bir hayvansa bu süreyi kolaylıkla atlatır.

Ağırlıklı olarak bitkisel yeme geçme zamanı, kaplumbağanızın 10 cm civarı kabuk boyuna ulaşınca başlar. Genelde de 10 cm kabuk boyu, iyi bakılmış bir kaplumbağada 1 yaşı temsil eder. Bitkisel yeme kaplumbağanız 1 yaşında gelmeden de başlamanız yararına. Hem fazla protein alıp düzensiz gelişmez hemde bitkisel yeme alışmış olur ilerisi için. 1 yaşından küçük kaplumbağalarınızın haftada 2 gününü bitkisel yapabilirsiniz.

Kaplumbağaların bir süre sonra öğün miktarının düşürülmesi veya bir iki gün aç bırakılmasının sebebi sindirim sisteminin dinlendirilmesi. Genç ve yetişkin kaplumbağaların özellikle ihtiyacı vardı buna.

kaplumbağam akciğer enfeksiyonu oldu. buralarda kaplumbağalardan anlayan veteriner bulamıyorum yaklaşık 3 hafta yada daha fazlada olabilir yem yemiyor. ayrıca akvaryumda ısıtıcı yok sabahları güneşe koyuyorum. 3 haftadır yemek yemiyor sizce ölebilirmi. vitamın koyuyorum suyuna.

Bir ısıtıcı alın acilen, su sıcaklığı düşükse metabolizmasını yavaşlattığı için yemden kesilmiş olabilir veya dediğiniz gibi hastalanmış da olabilir, iki durumda da bir an önce ısıtıcı almanız gerekiyor.

smy96' Alıntı:
kaplumbağam akciğer enfeksiyonu oldu. buralarda kaplumbağalardan anlayan veteriner bulamıyorum yaklaşık 3 hafta yada daha fazlada olabilir yem yemiyor. ayrıca akvaryumda ısıtıcı yok sabahları güneşe koyuyorum. 3 haftadır yemek yemiyor sizce ölebilirmi. vitamın koyuyorum suyuna.

Vitamin iştah açar ama sizde etkili olmamış sanırım. Hem su için ısıtıcı hemde kuru alan için ısınma lambası gerekiyor. Kaplumbağanız 3 haftadır yemek yemiyor ve büyük ihtimalle hasta ise kesinlikle veterinere gitmelisiniz. Hangi şehirdesiniz? Yazık olmasın hayvancağıza.

Bu arada diğer bir yazıda İstanbul' da oturduğunuzu söylemişsiniz. Kaplumbağadan anlayan veteriner tabiki var burada. Evdeki bilgisayarımda kayıtlı yerler var. Size akşam numaralarını veririm.

peki. yazarsanız sevinirim

birşey daha sorucam şu ısıtıcılar nasıl kullanılıyor kısa bir şekilde anlatırmısnz

Petosphere Veteriner Kliniği - Kızıltoprak
Veteriner Hekim Vildan Uncu
Tel: 0216-700 21 26

http://emelbasaran.com/

http://www.modaveterinerklinigi.com/page3.php?SessionID=4bbbd0f34fa1985f53b5d

http://www.magicanimals.com.tr.tc/

İlk yazdığım kendi kaplumbağalarımı götürdüğüm veterinerim. Kendisininde erişkin kaplumbağaları vardır. Diğerlerine gitmedim ama ikinci yazdığım yerde de kaplumbağalardan anladıklarını düşünüyorum hepsi anadolu yakasında.

Akvaryum su ısıtıcısı bir kısmında suya komple batırılır. Bir kısmında kafa kısmı dışarıda kalır. Minimum su seviyesi yazar. Gene bir çoğunu dik belki biraz çapraz koyabilirsiniz. Ancak hepsinde nasıl konumlandıracağınız kutusunda yazılıdır. Sürekli fişe takılı olarak kalacaktır. Bir çoğu termostatlı olduğu için üzerinden ayarladığınız sıcaklığa kelince kendini kapatıp ısı 1 derece düşünce kendini açacaktır. Bu şekilde ısıyı sürekli aynı şekilde sabit tutacaktır. Ancak suyun sıcaklığını derece ile belli zamanlarda kontrol etmelisiniz.

tamam çook sağolun :)

Geri