Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarım tavsiye ve tecrübelerim

rosenda

Yeni Üye
2004 yılının mayıs ayında bir bahar günü tesadüfen tanıştığım emys orbicularis cinsi kaplumbağam ve ona arkadaş olarak yine tesadüfen bana hediye edilen kırmızı yanak o günlerden sonra benim en büyük uğraşım oldu.onların bakımı için kendimi adeta uzun bir eğitime soktum ne yerler ne içerler hoşlandıkları hoşlanmadıkları herşeyi tecrübe edindim. ben her ne kadar onları izlerken eğitim almadan yüzmeyi öğrendiysem onlarda beni memnun etmeyi öğrendi öyleki kendilerini insan gibi görüyorlar mesela uzun kış aylarında en hoşlandıkları şey senin sıcak yatağında başını yumuşak yastığa koyarak tıpkı bir bebek gibi uyuması hiçbir çıkarı yokken çağırdığında koşarak yanına gelmesi bunlar bir kaplumbağadan beklenen özellikler değil hatta iş öyle bir boyuta ulaştıki achil (kırmızı yanak) peteğin önündeki küçük minderi sahiplendi biz bile oturamıyoruz 20 cm lik boyuyla mindere oturan insaanları minderden atmaya çalışıyor. evde yaşayan her bireyin yüzlerini ve seslerini biliyorlar kış aylarında yarı kış uykusu için yemlemeyi azaltıp onlar için pencereli hazırlanmış ve tabi ortadan bölünmüş kutuda geçirmelerini sağlıyorum haftada birkaç kez su dolu kabın içinde su ve tuvalet ihtiyaçlarını görüyorlar onun dışında kutuyu kesinlikle kirletmiyorlar. bahar ayındada uyandıklarında balkondaki dev akvaryumda hem güneşlenme hem bolbol yüzme imkanı buluyorlar yaz aylarında o kadar iştahlı oluyorlar ki buna rağmen prensiplerinden şaşmıyorlar apol (emy orbicularis) asla ot ve meyve tüketmiyor dip yemi çokta sevmediği fakat yemeye mecbur olduğu yiyecekler arasında en sevdikleri kılçığı çıkmış balık ki çıkarmazsan kendi çıkartıyor (tabi besleme kabının hali içler acısı bir hal alıyor istersen çıkartma) tavuğuda çok seviyorlar ve yumurta beyazı her ikisininde vazgeçilmezleri achil se üzüme (üzümlerin çekirdekleri çıkmış olucak) ve yoncaya bayılıyor achil kış aylarında bazen grip oluyor bu konuda hassasız grip olan kişiler achile yaklaşmıyor apol de de kabızlık problemi zaman zaman baş gösteriyor bu sorunuda akvaryum suyuna bir kapak zeytinyağ dökerek çözüyoruz . kısacası ben ve kaplumbağalarım onlar her ne kadar birbirini kıskansalarda biz 9 yıldır birlikte sağlıklı ve mutlu olarak yaşıyoruz öyle forumlarda bahsedildiği gibi uv lambası çeşit çeşit vitaminler ilaçlar bunlara ihtiyaç duymadım kış aylarında güneşe ihtiyaçı yok yeter ki yaz aylarında en az haftada 2 kez 2-3 saat güneşlensin siz onu gölgeyede koysanız gidip güneşin en dik geldiği yere yatıyor ayaklarını da kürek misali açıyor değmeyin keyfine birde banyo zamanları var achil banyodan hoşlanmıyor apol bayılıyor onlar için orta sertlikte diş fırçası beyaz sabun veya duş jeli kullanıyorum banyodan sonrada vazelinde kabuklarını ovmak hem kabuğunu besleyip daha sağlam ve parlak görünmesini hemde yosun ve mantarların kabuklarına yapışmasını engelliyor banyo süreleride yaz aylarında 15-20 günde bir kış aylarında ayda bir kez uygun. bazı insanlar kaplumbağaları büyüdükçe ne vereceğini bilemez oluyorlar sevdiği ne varsa zaten onlar seçiyorlar sadece dikkat edilmesi gereken yiyecekler var yumurta sarısı ağır gelebiliyor kendinden şekerli gıdalarda da sakınca yok fakat sofra şekeri içeren yiyeceklerin verilmesi vucudunda şeker dengeleyicileri olmadığı için körlük yapabiliyor yine tuzlu yiyecekler zararlı verilen yağlı yiyeceklerin örneğin tavuk derisi gibi zararı yok fakat akvaryum ve kabuklarının yağlanıp kirlenmesine dolayısıyla kötü koku ve görüntüye yol açıyor birde hem ekonomik hem doyurucu olsun diye kedi köpek maması verenler var bu kaplumbağalar için özel yapılan bir yiyecek değil ve bileşimi akvaryum canlılarından çok uzak özellikle kaplumbağalarda gut hastalığına yol açıyor. bir tavsiyem var ki bu kaplumbağalarınızın uzun ömürlü olması için elzem kesinlikle iki kaplumbağayı 2 yaşından sonra aynı akvaryuma koymayın hatta bahçeye bile birlikte salmayın evi ve sahiplerini benimsedikleri için adeta savaşıyorlar ve birbirlerini kabullenemiyorlar sonu ölümle bile sonuçlanabiliyor.son bir tavsiye daha sadece çocukları memnun etmek için yada küçük sevimli hayvanlar diyerek kaplumbağa satın almayın ve pethshopçunun ilaçlıdır büyümez yalanına inanmayın iyi baktığınız takdirde bir kırmızı yanağın yaşam ömrü 25 - 30 yıl bir emys orbicularisin ömrü 120-250 yıl arasındadır boyları 30-50 cm arası büyüyebiliyor ve bir kaplumbağayı 4 yaşından sonra doğaya bırakmaya karar verirseniz avlanma yeteneğini kaybediceği ve hazır yemeye ev ortamına alışacağı için ne kadar gezerse gezsin uzaklaşırsa uzaklaşsın saldığınız yere geri gelecek ve sizden açlıktan ölünceye kadar yem bekleyecektir onları bir dekor objesi olarak görmekten vazgeçip önce bir canlı olduğunu kabullenin lütfen hangi hayvanı beslerseniz besleyin sorumluluğunu alabiliyorsanız bir hayvanı sahiplenin

Yaptiginiz cok buyuk yanlislar var 1.si kaplumbagalar asil yasam alanlari olan akvaryumlarindan cok fazla cikarilmamalilar bu iki turun ayni yerde bakilabilecegini de sanmiyorum yasam ortamlari ikisine de ayri olarak hazirlanmali o dediginiz cesit cesit vitamin ve yemlerin bircogu gerekli ahrica kaplumbagalara banyo yaptirilmaz arada bir kabuklarini fircalayabilirsiniz hosuna gidiyorsa ama bunun disinda asla sabun kullanilmamali ve vazelin vb. surulmemeli

Cvp: kaplumbağalarım tavsiye ve tecrübelerim

Kaplumbağaların doğal öğününde hangi kendinden şekerli gıda var belirtmek gerekir. Biz şekerli besinler vermeyin derken sofra şekerinden bahsetmiyoruz. Şeker içeriği olan besinlerden bahsediyoruz. Su kaplumbağası evde gezdirilmez. Yazıda buna benzer hatalı uygulamalardan bahsedilmiş. Tek tek detaya girmiyorum ama ilk defa kaplumbağa besleyen için buradaki tavsiyeler genel anlamda uygun olmaz.

foruma hoş geldin. yazdıklarını hayretle okudum bu yaptıklarınla hayvanlar nasıl hayatta kalmış hayret ettim. yazdığın yazılardaki yanlışları düzeltmeye kalksam senin yazından uzun olur. anlattığın herşey. yapılmaması gereken örnekler olarak nitelendirilir. bir kaç tane yapmaman gerekeni anlatayım diğer bilgileri forum içinde okuyarak edinebilirsin. birincisi benim bir sözüm vardır. ellerinizi yıkayın hayvan için sonrasında yıkayın kendiniz için. bu hayvanlar salmonella bakterisi taşır. bu onlara zarar vermez ama bizim için tehlikelidir. bu yüzden bırak yastığa koymayı ya da dibine girmeyi; hayvandan uzak durulmalı ve temas ettiği herşey iyice yıkanmalıdır. bunun haricinde yerde dışarda bahçede dolaştırmak ev içi beslenen hayvan için hastalığa yakalanmaya yol açar. bunlar kara kaplumbağası değiller. suda yaşamaları lazım.

şekerin her türlüsü zarar özellikle üzümdeki şeker oranı çok yüksektir hayvanı komaya sokar. yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. tavuk derisinin zararı insana bile varken bu hayvanları düşünemiyorum ki menülerinde bu yok. kendi doğal ortamındaki besinlerin yağı yeterli. et türevleri ve özellikle işlenmiş et zararlıdır. sera,tetra, jbl ve tropical harici yem alma. balığa gelirsek haşlanmış olmalı. özellikle alabalık haftada 1'den aşağı verilmemeli. alabalık vücuttaki kalsiyumu emer ve kabuk yumuşaması yapar. ot türevli besinleri iyi yıkamalısın.

hayvanın mantar oluşumu sebebiyle kabuğu tuz ve diş fırçası ile ovuşturulur. bunun harici dokunulmaz. sabun, jel özellikle zararlı. vazelini hiç sürme hayvanın kabuğunun hava alması lazım. bu şekilde daha sağlıklı gelişim sağlar. suyuna zeytin yağıda dökme bu suyu kirletmekten başka bir işe yaramaz. kabız olma durumunda ağzına devit ilaç sür veya yem yiyorsa yemine bir damla damlatıp yedir. bu sindirim sistemini yumuşatarak rahat dışkılama yapmasını sağlar. ve vücudunun ihtiyacı olan D3 vitamin ihtiyacını karşılayarak kabuğun düzgün gelişimini sağlar.

belki hatalarım olabilir fakat çevremde benim kaplumbağalarımdan özenip onlarca insan kaplumbağa aldı hiç birininki 2 yıldan uzun yaşamadı sevdiğini farkettiğimden beri yaz aylarında kaplumbağama üzüm besliyorum günde 2-3 tane yiyor ve bununla ilgili sorunumuz olmadı demekki ortada yanlış bilinenen gerçekler var ayrıca üzüm günde 1 porsiyonu aşmamak suretiyle şeker hastalarınında tüketebileceği bir besin sofra şekerinden bahsederken kaplumbağanın yaz aylarında iştahlı olduğunu gören insanlar kendi yediği karışım yiyecekleri kek bisküvi vs kaplumbağaya yedirmeye çalışıyorlar bunuda zaten bilinçsiz insanlar yapıyor benim sözüm profesyonellere değil şekerden kastım bu. kaplumbağanın kabuğunu sabun ile fırçalamazsanız bir süre sonra tortu tutuyor bu arada kastım bulaşık deterjanı değil beyaz sabun beyaz sabun yüksek kimyasallar içermediğinden kullanımında sakınca yok inanın beyaz sabunun insana zararı daha fazla çünkü insan ve hayvan ph değerleri farklı derecelerde ve insan teni daha hassas kaplumbağanızı yıkamazsanız daha sonra yosun bakteri ve mantar üremeye başlıyor doğada yaşayan bir kaplumbağa sürekli aktif olduğundan bu sorunu yaşamıyor fakat evdeki bir hayvana bu bakımı yapmazsanız o dediğiniz salmonella bakterisi bir bebeği öldürecek boyuta ulaşır o zaman kaplumbağaların akvaryumunu vs. değiştirirken eldiven maske hatta bone takmamız gerekir böylesine pis ve zararlı bir canlıyı kim akvaryumunda bakmak ister öyle değilmi vazeline gelince bu bana bir veterinerin tavsiyesiydi onunda hiçbir zararını görmedik tam tersine kabuklarını güçlendiriyor hava alan yer kaplumbağanın kabuğu değil kabuk birleşimlerindeki deri kısmıdır o kısma sürülen vazelinde birkaç saat içinde emiliyor ve cildin hava almasında hiçbir problem meydana gelmiyor birde söylermisiniz hangi kaplumbağa doğada yapay vitamin alıyor sağlıklı bakıldığı sürece buna hiç ihtiyaçları yok ihtiyacı olmadan verilen bu ilaçlar onların bağışıklık sistemini çökertiyor ilacı kestiğinizde kaplumbağanız 2 aydan fazla yaşamayacaktır buna emin olun. kaplumbağalar meraklı hayvanlardır ara sıra akvaryumlarından dışarı çıkıp etrafı keşfetmek onların hoşuna gider ve şunuda unutmayın bir kaplumbağa asla ölene dek suyun içinde yaşamaz her canlı gibi güneşede ihtiyaç duyar kaplumbağalar soğuk kanlı hayvanlardır ve gerekli olan ısıyı güneşten sağlarlar o dünya para sayıp aldığınız uv lambaları var ya onlar güneşin sağladığı yararın 10 da birini sağlayamaz bir kaplumbağayı uv lambasının altında yatırmanın bir insanı bronzlaşsın diye solaryuma sokmaktan hiçbir farkı yoktur. ben bildiğim yoldan gitmeye devam edeceğim sizde kendi yolunuzdan gidin ben kimseye akıl hocalaığı yapmaya niyetli değilim ben bu hayvanlara yaklaşık 10 yıldır bakıyorum hatalarım bilgimden fazla olsa bu kadar yaşamazlardı sizde bildiğinizden şaşmayın birde yanlış anlamayın sadece merakımdan sormak istiyorum sizin kaplumbağalarınız kaç yaşında? ve siz onlara nasıl bakıyorsunuz(sizin deyiminizle kapluşları 10 yaşından büyük olanlar cevap verirse sevinirim)

sevgili cem ben hiçbir kaplumbağayı doğada balık pişirirken görmedim sen rastladığında fotoğrafını çekte hep birlikte görelim

salmonella bakterisi ile ilgili küçük bir araştırma yaptım bu bakteri evcil hayvanlarda da doğal olgu değil bir hastalık olarak bulunuyor fakat hayvan bu bakteriye alışık olduğundan ona zarar vermiyor yavru kaplumbağalar hastalığı bulaştıran kesim. kaplumbağa yaşlandıkça hastalık bulaştırma riski neredeyse tamamen ortadan kayboluyor bu sebeble bazı ülkelerde bir yaşından ufak kaplumbağa satışı yasak hastalık insana geçerse el üstünde yaralar oluşuyor ishal ateşte belirtilerden antibiyotik kullanımı hastalığı geçiriyor fakat bu konuda sadece kaplumbağaları günah keçisi ilan etmek çok yanlış diğer evcil hayvanlarlada temastan sonra el yıkamadan bir şeyler yeyip içme iyi yıkanmamış sebzeler az pişmiş et ve süt ürünleride salmonella bakterisinin insana bulaşmasına araç olabiliyor kaplumbağa severler akvaryumları temiz tuttukları sürece bu konuda içleri rahat olsun...
veteriner hekim Derya çetin (alıntı)

Ben açıklayayım. Canlı avlanıp anında tüketilmeyen her et olumsuz koşullara açıktır. Bu sebeple kaynar suda haşlanmalıdır. Buna pişirmek değil sağlıklı beslenme diyebiliriz. Yani kızartma vaya türevleri gibi uygunsuz işlemlerden balık kesinlikle geçirilmemeli. Ev yemeği bence hiç bir hayvana verilmemeli. Hayvanın ihtiyacı ne ise o verilmeli. Eğer imkanı yoksa kimse hayvan alıp eziyet etmesin. Bu cümlem geneldir. Vitamin konusu doğasındaki yosun vs birçok alabildiği vitamin ve mineral eksikliğini karşılamak için. Hayvana dopink yapmıyoruz. Bir kaç eksiği gideriyoruz. Tabi bunu kaliteli ürün ile yapmak sağlıklı olur.

Bunun dışında bu hayvanlar yani res türü karada geçmez. Kara kaplumbağasını zaten saymıyorum ama su türleri içerisinde bataklık ve çamur kaplumbağaları karada daha çok vakit geçirme süresini ve bir su bölgesinden diğerine geçmedeki karada yürüme eylemini uygular. Bunun dışında deniz kaplumbağaları dahil tüm su kaplumbağaları sadece kıyıya çıkıp güneşlenir yada yumurtlarlar. Yani ev içinde gezen hayvanın herhangi bir doğal ihtiyaç karşılama durumu yok. Hatta hareket kabiliyetleri suda karadaline nazaran çok daha iyi olduğu için karada ürkek suda kendilerini güvende hissederler. Bunları evde hayvan bakarak öğrenme imkanı yok malesef. Habitatlarını incelemek yeterli.

On yıl yada daha fazla daha kötü şartlarda yaşamış hayvanlarda var. Bu onların yaşam kalitelerinin iyi yada sağlıklı olduğunu göstermez. Bu şartlarda yaşayabilme ihtimali azdır. Hatta yaşayanda yaşayamayanda ızdırap çekmektedir. Hayvanı zaruri haller dışında sudan almak onun için tam bir işkence. Nemli kalması gereken deri yapısı var.

Uygun şartlarda bir akvaryum sisteminde hayvanın kabuğunu bırakın sabun sadece su ile dahi fırçalamaya gerek yok. Ancak kirli suda bakılan yada yetersiz filtrasyonu olan sistemlerde bu tip durumlar oluşur. Ben 1,5 yıldır hiç kabuk fırçalamadım ve hiç bir kabuk üzerinde tabaka oluşumuna reastlamadım.

Uv lamba tabiki güneşle bir değil. Öncelikli uygun ve doğal olan güneştir tabiki. Ama güneşlendiremiyorsak daha uygunu yoksa diye hiç bir şey yapmamak olmaz. İhtiyacı sağlamak gerekir.

Ben bunu yaptım oldu sen bunu yap diyerek hayvanları adeta bilgi yarışında arada bırakmak bence haksızlık. Bizim buradaki amacımız hayvanlar için hangisi daha iyi onu bulmak olabilir.

Papağan uygun olandan biraz daha küçük kafeste 20 yıl yaşar ama bu onun için uygun koşul olduğunu göstermez. Yani deneyimin başarısız olmaması hatalı olmadığını göstermez.

Sonuçta hayvandan bakteri bulaşmaması için temastan sonra elleri yıkamak gerekir. Bu bir önlem. Bu yavru kaplumbağalarda daha yoğun bu doğru ama olumsuz etkiside çocuk ve yaşlılarda daha fazla. Bu sebeple özellikle çocuklardan sakınmalı.

Geri