Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım ve Akvaryumları

BEC

Gümüş 5 Üye
Merhabalar,

Kaplumbağalarımı ve akvaryumlarını kısaca tanıtmak isterim.

2 adet 70x35x45 (daha önce 70x45x35 yazmıştım ancak yükseklik ve eni ters yazmışım) akvaryumum:

Red Eared Slider'ım, akvaryumu ve cd kabı üzerine akvaryum silikonuyla yapıştırdığım taşlardan kuru alanı;

mailto:/2yyw66g.jpg

İsmi Turty ve bana geldiğinde kulak apsesi vardı, hasta olduğunu görünce aldım. Moda'da Jack Russell Terrier köpeğimi 10 yıldır götürdüğüm yerdeki bir başka veteriner hekim sürüngenler için çeşitli operasyonlar konusunda tecrübeliydi ve Turty bir ameliyat geçirdi. Şimdi gördüğünüz üzere sağlığı ve keyfi yerinde. Kabuk boyu 11 cm.

mailto:/25ib21z.jpg

Kabuk plakalarını ve derilerini rahatça dökebildi ve şuan çok sağlıklı.

Diğer akvaryumumda ise Çizgili'm "Zübük" var. Bu değişik ismi almasının sebebi onu evime getirmeden 1 hafta önce kaybettiğim sevgili dedemin çok kullandığı ve küçüklüğümde beni güldüren bir kelime olması. Beşiktaş'ta 2 adet RES ile beraber daracık bir akvaryumda ekipmansız duruyordu. Bakamayan biri bırakmış. Kabuğu gerçekten kötü durumdaydı plakalar yıllardır dökülmemişti. Hemen ona da tedavilerime başladım, mantar olduğunu düşündüğüm yerlerine tuzlu fırça tedavileri yaptık sözlümle beraber. Şimdi her geçen gün daha da iyi oluyor.

mailto:/2rr4g28.jpg

Yakın çekim

mailto:/2eeyflz.jpg

Kabuk

mailto:/15rjjbk.jpg

60 litrelik akvaryumumdaki Cumberland Slider'ım ise aramıza yeni katıldı. 2.5 cm kabuk boyu var, çok hareketli ve kabuğu, beslenmesi, iştahı kısacası herşeyi çok çok iyi durumda. Genelde bebek kaplumbağaların normal olarak bağışıklık sistemleri çok kuvvetli olmuyor çünkü adı üstünde bebekler. Onun için Misket'ime ekstra bir özen gösteriyorum. 5-6 cm e ulaşınca büyük bir akvaryum yaptıracağım onun için. Fotoğraflar:

mailto:/33mxso0.jpg

mailto:/1628rif.jpg

Uyku vakti

mailto:/14mw7c9.jpg

Fotoğraflarım eski olduğu için malesef Cumberland'in akvaryumunun silis kumlu hali ve tüm akvaryumlara yeni eklediğim ipek bitkiler bu fotoğraflarda yok. O hallerini de çekip ekleyeceğim. Su seviyelerini de bu fotoğraflardan beri yükselttim ve kaçış boşluğunu korumak adına kartondan akvaryum kenarlarına (kuru alanın olduğu yerlere) dışarıdan ekler yaptım. Yorumlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Kaplumbağalarım ve Akvaryumları

Hepsine tek tek akvaryum kurmanız çok güzel tebrik ederim :) Eksik olarak ipek bitki ve uvb yok sanırım onlarıda sağlarsanız tamamdır :)

Birde o küçük renkli taşları çıkarın çünkü suya salınım yaparlar

http://www.n11.com/81016yk-ipek-bitki-akvaryum-dekoru-30cm-P18936987

buda uvb :

mailto:/evcil-hayvan/exo-terra-reptile-uvb100-compact-13w-5-0-uvb-105673669

Kabuk dökümünde mangoda işe yaramazsa 5 gün boyunca kurutup kabuğuna 3 damla d3 vitamini damlatıp lamba altında kurutun sonra silip tekrar akvaryumuna bırakın daha rahat kurtulacaktır

Cumberlandin akvaryumundaki küçük taşlar artık yoklar yerine silis kum var. Zaten o taşlar daha önceden boş duran ve içinde malzemelerimi sakladığım akvaryum olması sebebiyle yanlışlıkla dökülenlerdi, hepsini ilk gun temizleyemeden heyecanla cumberlandimi koydum. Daha sonra o taşları da temizleyerek silis kuma geçtim. Mango kökleri 3 akvaryumda da var ve kabuk dökmelerine yardımcı oluyor. UVB ampullerim başka bir başlıkta bahsettiğim gibi 1 hafta içinde geliyor. İlgin için teşekkür ederim :) . Benim için 3ü de ayrı ayrı kendi sağlığım kadar değerli.

Bu düşüncen beni çok muttu etti Bertan helal olsun sana.. Aklına ne takılırsa sor rahat rahat elimizden geldiğince yardım ederiz :)

Maşallah hepsi çok güzel ve sağlıklı görünüyor. Cumberland olanın kabuk rengi harika. Hepsine uzun ömürler.

Kum, bitki ve kök konuları tamam sanırım. Isıtıcı, filtre ve ısıtma lambası da var. Sanırım tek eksik uvb lamba. Bu arada imkan olunca dış filtreye geçilirse su düzenleri daha iyi olur. Sanırım yakında tanklarda büyümede olacak. Buda hayvanların konforunu iyice artırır.

Kuru alanlara rahat çıkıyorlar mı? Hepsini net göremedim ama rampa eksiği ve kaygan rampa yüzeyi var gibi geldi.

Su ve kuru alan ısıları çizgilide nasıl? Diğerlerinden daha düşük olmalı.

Tekrar hepsine sağlıklı ömür diyorum. Böyle ayrı ayrı alan sağlandığı için şanslılar, tebrik ederim.

Uvb konusunu çözdüğüne göre oda tamam diyorum. Çizgilide süreyi bir saat kısa tutmayı unutma.

Emre abi taşlarla kaplı kuru alanlar ufak ufak :)

Çizgilinin 27-28 derece diğerleri 31-32 derece. Dış filtre daha sağlıklı olacaktır, alınacaklar listesine ekliyorum. Kuru alanları yaptıktan sonra rahat çıkıp çıkamadıklarını gözlemledim şimdiye kadar bir sorun yaşamadılar ancak benim de aklımda rampa yapıp işlerini kolaylaştırmak var.

Bu alanları forum sayesinde güzelleştirdim ve öneriler doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğim. Emre Bey tekrar yorumlarınız için teşekkür ederim.

hayvanlar güzel. kabuğa devit uygulamasını yaşarcan anlatmış. devit eski plakaları yumuşatırken lamba ısısı genleşip açılmalarını sağlar mango ile de rahatça çıkarırlar.

çizgilide su 25 derece kuru alan 29; diğerlerinde su 28 kuru alan 31-32 derece uygundur. kuru alanlara çıkmaları konusunda suyu biraz daha yükseltip rampanın yarısını su içinde bırakırsan biraz daha rahat çıkarlar.

Rampayla ilgili bir düzenleme yapacağım, UVB lambam bu hafta geliyor. Size de teşekkür ederim Cem Bey. Gerçi "bey" denildiği zaman kendimi yaşlı hissettiriyor yazmıştınız :smile: Cem Abi desem daha iyi olacak sanırım.

abi iyi bey işi fazla resmi. :smile: hayvanlara bayağı özen ve ilgi göstermişsin gösteriyorsunda tebrik ederim.

En yaşlı ben mi oldum :)
Bu arada çizgilinin suyu 24 yapsan daha iyi. Bende maksimum bu ısıda. Kuru alan aynı ısıda kalabilir. Ama artmasın.
Res erişkin, suyunu 26 kuru alanını 30-31 derece yapabilirsin.
Ufaklık için şimdilik ısı böyle kalsın. 5 cm olunca suyu 27 kuru alanı 31-32 yapabilirsin. 8 cm ve sonrası res ile aynı değerlerde yaşar.

Neden böyle dersen biz hayvanları kış uykusuna yatırmıyoruz. Metabolizmaları sürekli hızlı kalmayıp kışın bir nebze ama ince bir çizgide çokta yavaşlamadan dinlendirirsek iyi olur. Çizgili zaten ülkemiz hayvanı yazın dahi resler kadar sıcağa maruz kalmıyor. En azından kışın dinlensin. Zaten yazın su ısıları dahi 30 derece olacak.

Bu arada zamanı gelincede konuşuruz ama forumda olmam falan şimdiden yazayım. Kışın uvb yanma süresi res ve cumberland için 3 saat yazın 5 saat olmalı. Çizgili için birer saat düşük yanmalı. Süre 10:00-15-00 aralığında seyretmeli. Hayvanların çıkışına ve duruma göre düzenlersin.

Emre Abi aslında bu derece işinide bir konu altında anlatsan iyi olurdu dedipin gibi kışın yazın su sıcaklığı farklı olsa daha iyi olur

Cvp: RE: Kaplumbağalarım ve Akvaryumları

AEK' Alıntı:
En yaşlı ben mi oldum :)
Bu arada çizgilinin suyu 24 yapsan daha iyi. Bende maksimum bu ısıda. Kuru alan aynı ısıda kalabilir. Ama artmasın.
Res erişkin, suyunu 26 kuru alanını 30-31 derece yapabilirsin.
Ufaklık için şimdilik ısı böyle kalsın. 5 cm olunca suyu 27 kuru alanı 31-32 yapabilirsin. 8 cm ve sonrası res ile aynı değerlerde yaşar.

Neden böyle dersen biz hayvanları kış uykusuna yatırmıyoruz. Metabolizmaları sürekli hızlı kalmayıp kışın bir nebze ama ince bir çizgide çokta yavaşlamadan dinlendirirsek iyi olur. Çizgili zaten ülkemiz hayvanı yazın dahi resler kadar sıcağa maruz kalmıyor. En azından kışın dinlensin. Zaten yazın su ısıları dahi 30 derece olacak.

Bu arada zamanı gelincede konuşuruz ama forumda olmam falan şimdiden yazayım. Kışın uvb yanma süresi res ve cumberland için 3 saat yazın 5 saat olmalı. Çizgili için birer saat düşük yanmalı. Süre 10:00-15-00 aralığında seyretmeli. Hayvanların çıkışına ve duruma göre düzenlersin.

Estağfurullah Emre Abi. Cem Abi özellikle bir postta bey denmesini istemiyorum dediği için Cem abiye abi size bey yazdım :smile: Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, hepsini uygulayacağım.

Tür farkı ve boy farkına göre üç farklı akvaryum kurunca avantajını kullanıp gereken farklılıklarda detaya inmek hayvanlar için çok faydalı oluyor. Her kes için örnek alınacak bir sistem grubu oldu.
Aynı sebeplerden bende bu şekilde üç farklı sistemdeyim. Hatta çizgilinin silis kumunu dahi yeni düzenlemelerde sendeki gibi uygun olana geçireceğim.

Ağustos' Alıntı:
Emre Abi aslında bu derece işinide bir konu altında anlatsan iyi olurdu dedipin gibi kışın yazın su sıcaklığı farklı olsa daha iyi olur

Yazın zaten ısı ister istemez yükseliyor. Ama kış için neden düşük olduğunu gene kılavuzda detaylandırırım. Verdiğim ısıları slider türlerinde yani herkeste olan kırmızı yanaklılarda uygulayın diye yazmıştım ama çizgili içinde detaya inebilirim. Zira azda olsa bu yerli türümüzden bakanlar ben dahil mevcut. Diğer belirttiğin işaretlemelerle bunuda bu hafta içi tamamlarım. Detaylar anlaşılmada faydalı olacak.

O konudan beslenmeyi kaldir birde istersen abi neden dersen detayli olmadigi gibi onun icin ayrica detayli bir konu da mevcut

Bunları derleyip birleştirmeye Cem ile beraber karar vermiştik tek kalemde olsun diye. Diğer beslenmenin aynısı zaten. Hatta birde yavru için örnek program var. O programın üzerinde diğer konunun aynısı kopyalı. Kaldırmak değilde oda daha detaylı olabilir. Hatta eklenmesi iyi olur dediğin varsa ekleriz.

Kılavuzda bununla ilgili güncelleme yaptım. Değerlerle ilgili önemli kısımları kırmızı yaptım. Atladığım yer olursa belirtirsiniz.

Geri