Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarım yem yememeye başladı

Crypho

Bronz 4 Üye
Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce, hiç aç bırakmamama rağmen, kaplumbağalarım bir gün içinde 2 japon balığımı yedi. Daha sonra balıkları ayırdım ve kokudan dolayı akvaryum suyunun çoğunu değiştirdim.

3 haftadır kaplumbağalar eskisi gibi yem yemiyorlar. Eskiden 10 raffy p yiyorduysa, şimdi 1-2 tane alıp gerisini bırakıyor. En sevdikleri raffy royalde de durum böyle. Hatta küçük olan (ikiside 10-11cm) royal içindeki bir karidesten alıp başka birşey yemiyor.

Üç gün sonra yurt dışına gideceğim ve yemlemeyi ailem yapacak bir ay boyunca. Bu yüzden gitmeden sorunu çözmek istiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Üç gün aç bırakıp gideceğim gün royal mi versem? Yada iyice bir doysunlar diye tavuk vb. falan mı versem?

Daha sonra biraz daha detay vereceğim.

Mevsimsel iştahsızlık olabilir. Günde tek öğün vereceksin. Vitamin damla takviyesi iştah açar. Yem yiyene kadar hergün bir damla verebilirsin.

Dışarıdan bir ürün verdiğin taktirde yemden iyice uzaklaşırlar. Sende olmayınca ailen zorlanır. Bunlar o konuda inatçı.

Birkaç gün yemeseler sorun değil. Birşey olmaz yağ depoları var.

Bu hayvanlar içgüdüsel olarak herşeye saldırır. Bitkide dahil ve hatta kendilerinden küçük hemcinslerine de. Tok olması mühim değil. Soğukkanlı ve yağ depolama eğilimli hayvanlar oldukları için açlık eşikleri yüksektir.

Hayvanlar büyüdükçe koku ve kir oranı yükselir. Dış filtre ve malzemeler ile bunun önüne geçeriz.

Cvp: RE: Kaplumbağalarım yem yememeye başladı

cem' Alıntı:
Mevsimsel iştahsızlık olabilir. Günde tek öğün vereceksin. Vitamin damla takviyesi iştah açar. Yem yiyene kadar hergün bir damla verebilirsin.

Dışarıdan bir ürün verdiğin taktirde yemden iyice uzaklaşırlar. Sende olmayınca ailen zorlanır. Bunlar o konuda inatçı.

Birkaç gün yemeseler sorun değil. Birşey olmaz yağ depoları var.

Bu hayvanlar içgüdüsel olarak herşeye saldırır. Bitkide dahil ve hatta kendilerinden küçük hemcinslerine de. Tok olması mühim değil. Soğukkanlı ve yağ depolama eğilimli hayvanlar oldukları için açlık eşikleri yüksektir.

Hayvanlar büyüdükçe koku ve kir oranı yükselir. Dış filtre ve malzemeler ile bunun önüne geçeriz.

Akvaryumda bütün malzemeler var. Su ısısı 28-29 derece. Günde tek öğün veriyorum ancak dediğim gibi neredeyse hiç yemiyorlar.

Sanki hep bir uyuma içerisindeler. Kuru alana çıkmazlarsa dipte uyuyorlar. Ses falan olduğunda veya ben yaklaştığımda uyanıp yüzüyorlar.

Evde deep fix reptivit buldum. SKT si yazmıyor ancak sanırım 9-10 ay önce almıştım, kapalı alanda duruyordu. Ağızlarına mı damlatayım yoksa yemlere mi damlatayım? Büyük olan elime aldığımda ağzını ısırmak için açıyor, rahat damlatabilirim ancak küçük hala çok korkak, elimden de yemez yemi. Suya atınca da suya yayılır ilaç.

Doğrudan ağzına damlatman daha iyi olur. Yem yiyorlar ise sabah en aç zamanlarıdır ilk yemlerine damlatıp emmesini bekledikten sonra yemi ağzına uzatıp ısırmasını beklemek yada suya karışmasını azaltmak için hemen önüne atıp bir an önce yemesini sağlamak gerekiyor. Önce normal yem verirsen onun tadını ve kokusunu aldığında vitaminliyi yemeyebilir. Yalnız açılmış ise bozulmuş olma ihtimali yüksektir.

Şimdi farkettim, hayvanlar, cinsel gelişim sürecindeler bu da o belirtileri gösterir. Ön tırnaklarda uzama yok ise dişilerdir. Dişilerde bu süreç biraz daha sancılı oluyor. Sürekli yorgunluk,uyuklama ve dinlenme olur. Erkekler sağa sola dolanıp cinsel organlarını istemsiz dışarı çıkarırlar. Her iki cinsiyettekiler hormonel ve vücuttaki fiziksel değişiklikleri anlamaya çalışır.

cem' Alıntı:
Doğrudan ağzına damlatman daha iyi olur. Yem yiyorlar ise sabah en aç zamanlarıdır ilk yemlerine damlatıp emmesini bekledikten sonra yemi ağzına uzatıp ısırmasını beklemek yada suya karışmasını azaltmak için hemen önüne atıp bir an önce yemesini sağlamak gerekiyor. Önce normal yem verirsen onun tadını ve kokusunu aldığında vitaminliyi yemeyebilir. Yalnız açılmış ise bozulmuş olma ihtimali yüksektir.

Şimdi farkettim, hayvanlar, cinsel gelişim sürecindeler bu da o belirtileri gösterir. Ön tırnaklarda uzama yok ise dişilerdir. Dişilerde bu süreç biraz daha sancılı oluyor. Sürekli yorgunluk,uyuklama ve dinlenme olur. Erkekler sağa sola dolanıp cinsel organlarını istemsiz dışarı çıkarırlar. Her iki cinsiyettekiler hormonel ve vücuttaki fiziksel değişiklikleri anlamaya çalışır.

Evet birisi erkek birisi dişi. Erkek çoğu zaman tırnaklarını titretiyor dişiye. Ama yüz bulamıyor. :)

Vitamini şimdilik erteleyeyim, yada eczanede bulursam alayım. Sanırım bu vitamin bozulmuş, dibinde tortu var.

Benim korkum dişiden yana. Yem çok az yiyor. 3 haftadır böyle. Ben yokken böyle devam ederse belki güzelce doyması için tavuk vb. verdirebilirim. Yada gitmeden son gün veririm gözüm arkada kalmaz.

Teşekkürler cem bey. İyi geceler.

Tuzsuz haşlanmış bir parça verebilirsin normalde tavuk önermiyorum ama kırmızı etin durumu ortada riske girmeye gerek yok. haşlanmış yumurta akı verebilirsin. Gittikten sonra da bu iştahla ilgili bilgi alıp yazabilirsen iyi olur. Hastalığa bağlı başka bir durum olabilir mi bakalım.

cem' Alıntı:
Tuzsuz haşlanmış bir parça verebilirsin normalde tavuk önermiyorum ama kırmızı etin durumu ortada riske girmeye gerek yok. haşlanmış yumurta akı verebilirsin. Gittikten sonra da bu iştahla ilgili bilgi alıp yazabilirsen iyi olur. Hastalığa bağlı başka bir durum olabilir mi bakalım.

Merhaba,

Bugün geri döndüm. Ailemin dediğine göre yemleme de bir sıkıntı olmamış. Yalnız son iki gündür yine yem yememeye başlamışlar. Ben tekrardan bir program yapacağım çünkü çoğu yem bitti. Ancak yem fiyatları ne olmuş böyle? 15 TL ye aldığım raffy P, 35 TL, Vital 45 TL olmuş. Bu yüzden her yemden alamayacağım.

Şuan elimde bulunan yemler Raffy Royal, JBL Agil ve Tropical Biorept medium sticks (Ne olduğunu tam bilmiyorum, her renk yem var içinde). Bitenler ise Raffy P, Raffy Mineral ve Raffy vital. Reptomin sevmedikleri için artık almayı düşünmüyorum.

Bu bitenlerden sizce hangilerini veya hangisini alayım? Fiyatlar bu derece artmışken sanırım sadece bir yem alabileceğim, onu da raffy P olarak düşünüyorum.

İyi günler.

Tropical biorept karışım yemdir. Vitamin, mineral ve bunları içeren bitkisel ürünler var. Bu varken mineral ve vital almana gerek yok. Hatta vitali hiç alma. Reptomini elinde varsa ara ara dene reptoyu bazen yiyorlar bazen bırakıyorlar. Mevsimsel mi başka birşeyden mi kaynaklı bilmiyorum. Yerine marul, kıvırcık vb. verebilirsin. Haftada kabuk boyu kadar bir yaparak, salatalığın kabuğunu soyduktan sonra dikey bir kesit verebilirsin.

Elindekilere ek olarak raffy P yeterli gelir.

Geri