Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam 3 haftadır yem yemiyor

lazck

Yeni Üye
3 hafta önce 1 tane yavru su kaplumbağası aldım, ne yem verdiysem yemiyor, az önce marul verdim yine yemiyor, kaplumbağama yemi mi yanlış veriyorum acaba yemi nasil vermeliyim? Marulu nasil vermeliyim? Yardım edermisiniz?

Cvp: Kaplumbağam 3 haftadır yem yemiyor

Kaplumbağanızın bakım koşullarını ve marul dışında hangi yemler kullandığınızı öğrenebilir miyim?

su sıcaklığı 18 derecenin altına düşerse metabolizmalarını yavaşlatıp kış uykusuna hazırlanırlar ve yemek yemezler. Büyük ihtimalle ısıtıcınız yok bu sebeple yem yemiyodur

Bakım koşullarınız kötüyse arkadaşın dediği doğru. Bize bakım koşullarınızı ve kullandığınız yemleri söylerseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.

Burada yazılı oan genel bilgileri okumanızı öneririm.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Burada da beslenme hakkında bilgiler mevcut.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

En azından değerlendirme yapıp eksik yada hatalı bir nokta var mı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bakım koşulları ve beslenme hakkında bizi daha aydınlatıcı olursanız size net cevaplar verebiliriz. Yani hangi şartlarda yaşıyor ve hani yem çeşitlerini kullanıyorsunuz?

yavrular marul yemez daha doğrusu ot türevli hiç birşey yemez. yavrular protein ağırlıklı, başta karides olmak üzere kolayca kırıp verebileceğiniz stick yemleri yerler.

princess' Alıntı:
Kaplumbağanızın bakım koşullarını ve marul dışında hangi yemler kullandığınızı öğrenebilir miyim?

Bakım koşullarım ısıtıcım yok ama kalerüferin üzerinde duruyor suyu sıcak yeterince ve ısıtıcı ışık ile destekleniyor. sadece marul verdim ve pet şoptan alırken verdiği yemleri kullanıyorum

cem' Alıntı:
yavrular marul yemez daha doğrusu ot türevli hiç birşey yemez. yavrular protein ağırlıklı, başta karides olmak üzere kolayca kırıp verebileceğiniz stick yemleri yerler.

KArides bulmam çok zor başka protein türü ne verebilirim ?

AEK' Alıntı:
Burada yazılı oan genel bilgileri okumanızı öneririm.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Burada da beslenme hakkında bilgiler mevcut.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

En azından değerlendirme yapıp eksik yada hatalı bir nokta var mı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bakım koşulları ve beslenme hakkında bizi daha aydınlatıcı olursanız size net cevaplar verebiliriz. Yani hangi şartlarda yaşıyor ve hani yem çeşitlerini kullanıyorsunuz?

öncelikle teşekkür ederim, Bakım koşulları ısıtıcım yok ama kalerüferin üzerinde durduu için suyu gayet sıcak ve ısıtıcı lamba ile destekliyorum suyunu sık sık değiştiriyorum pet shpotan aldığım yemi ve marul kullandım sadece.

vanilya' Alıntı:
su sıcaklığı 18 derecenin altına düşerse metabolizmalarını yavaşlatıp kış uykusuna hazırlanırlar ve yemek yemezler. Büyük ihtimalle ısıtıcınız yok bu sebeple yem yemiyodur

suyum sıcak gibi kalerüferin üzerinde duruyor suyu ısıtıyor ve ısıtıcı lambam var

daha öncede yem yemiyo diye başlık açmıştın o tarihten beri hiç mi yemiyo ? sana yorum atmıştım en azından bi ısıtıcı alsan bari çok iyi olur demiştim anladığım kadarıyla alamadın hala bi şekilde biyerlerden kısıp o ısıtıcıyı alman sonrada yavaş yavaş diğerlerini tamamlaman lazım.o tarihten beri ısıtıcısız her ne kadar kaloriferin üstünde olursa olsun çok az bi süre sonra görüceksin o kaplumbağan maalesef hastalanıcak bu sefer yem yeme değil daha da zor durumların olucak.sana göre sıcak gelen su ona göre soğuk gelebilir.en çok sevdiği karidestir onu dene.başka bi sorunu var mı yüzmede yada v.s.

Kaloriferiniz sürekli açıkmı Çünkü geceleri kapatıyosanız suyun ısısı çok düşer. Özellikle bebek kaplumbağlar bu büyük ısı değişimlerine karşı çok hassastır ve genelde hasta olup iştahtan kesilirler. Sadece yemmi yemiyor. Balık, tavuk, kırmızı et gibi şeyler yiyiormu. Cam akvaryumunuz varmı biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz iyi olur

Su 26-28 derece oluyor mu ve kuru alan 31-33 derece oluyor mu? Işık suyu değil kuru alanı ısıtmalı. Kuru alanı kullanıyor mu? Bunları ölçüp normal ısıda olduğuna emin olmalısınız. Ayrıca kaloriferin ısısı düşüp yükselirse yani kapanıp açılırsa gene hastalık sebebi. Hayvan su ısısına adapte olamıyor demektir.

Suyu sık değiştirmek gene hatalı . Hele komple değişim hiç uygun değil. Filtre ile temizlenmeli.

Tetra reptomin yada sera raffy P almalısınız. Bu yemi ana yem yapıp gammarus yani sera raffy I alıp bunuda ek yem yapmalısınız. Ne olduğu belli olmayan yemler sorun çıkarabilir. Marulu zaten yavru iken sadece tatması için verebilirsiniz.

Su ısısı düşünce metabolizmaları yavaşlar. Eğer sabit bahsettiğim değer yoksa bu sorun oluşur.
Kuru alan ısısı bahsettiğim değerlerde değilse iştah ve sindirim sorunları başlar. Oradaki sudan daha yüksek ısı metabolizmalarını dengelemek için. Eğer yapamazsa bu sorunlar hatta hastalık başlar. Yani bunlar hayati konulardır.

Geri