Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam büyümüyor

AHMEDO

Bronz 5 Üye
arkadaslar 1 yıl önce 1 tane kırmızıyanaklı tatlısu kaplumbağası aldım onu petshoptaki adamın dediği bil yemle besledim 1ay kadar ama onun balık yemi olduğunu öğrendiğimde büyümesinin durmasının ondan kaynaklana bilecehini düsündümm ve size sormak istedim ve kaplumbağamı aldığımdan 1 ay sonra 2 tane dağa aldım o 2 tanesini hiç balık yemi ile beslemedim ve kocaman oldular ama küçük kaplumbağam hiç büyümedi

Cvp: kaplumbağam büyümüyor

Nasıl bir ortamda besliyorsunuz ?

ısıtıcı filitre akvaryum kuru alan falan hepi tmm

AHMEDO' Alıntı:
ısıtıcı filitre akvaryum kuru alan falan hepi tmm

Yemlerde sorun vardır. Sera Tetra vs. Gibi kaliteli markalar kullanırsanız iyi olur. Birde akvaryum küçük geliyor olabilir.

yemlerde sera kullanmaya gayret ediyorum ama akvaryum yeteri derecede küçük olsa bile diğer kaplumbağalarım gayet sağlıklı büyüyor.

Hepsi aynı hızda yada oranda büyümez. Ölüm kabında dahi büyüyen var. Akvaryum ebatları yeterli olmalı. Tabi yemden olumsuz etkilenmiştir, buda bir etken. Sera royal ek yem ve raffy p ile besleyin. Sera mineral destek yeminden haftada bir kez verin. Bunlar dışında çeşitlilik için reptominde alabilirsiniz. Su ısısı, kuru alan ısısı ve uv lamba tamsa bekleyip görün. Bunlarda doğru gelişime etkendir. Hatalı yemi düzeltmek yeterli olmamış demekki.

saolun tesekkür ederim

AHMEDO' Alıntı:
saolun tesekkür ederim

dediğiniz gibi bende seranın ürünlerini bulamıyordum iyi bir veteriner yada petshoptan getirttirmeye çalısacam

ahmet balık yemi bir yana hayvanda belirgin bir hastalık işareti var mı, üşütme gibi ? çünkü hastalık emareleri de büyümeyi durdurup enerjiyi hastalığa harcamasına neden olur. ayrıca genetik bir hata da buna sebep olabilir.

üşütme sebepleri arasında hayvanın cereyanda kalması, su ekleme, su değişimlerinde ısı düzensizlikleri ve hayvanı ele almak sayılabilir. su ısısı min 28 derece kuru alan ısısı 31-33 derece aralığında olmalı.

Bu nasıl bir kafa ? bu nasıl bir satıcılık ilkesidir anlamış değilim. Sırf bu yüzden bütün petshop dükkanlarına ön yargılı olarak girmekteyim ve harbiden işini bilen ve dürüst petshop satıcılarının da hakkına giriyorlar. Ayrıca kendilerini hiç bir şey bilmeden, kaplumbağa bakımın da uzman gibi hissetmeleri tamamen cabası.

Normalde hepsi aynı hızda büyüyecek diye bir şey yok Ahmet. Benim iki kapluşta 3 cm civarıydı aldığımda şu an biri 5.5 diğeri ise 4.5 cm. Yem yeme oranları ve diğer tüm yaşam koşulları da aynı.

Yem konusundan olabilme durumu hakkında ise açıkçası bir bilgim yok.

Geri