Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam gözlerini açmıyor..:(

Latife kübra

Bronz 5 Üye
Merhaba canlar. Kaplumbağam gözlerini açmıyor:( hareket ediyor ama gözleri hep kapalı çok nadir açıldığını görüyorum çoğu zaman da kabuğuna çekililip hareket etmiyor. Geleli bir hafta oldu ama hala yem de yemiyor sorun ne olabilir acaba?

Cvp: Kaplumbağam gözlerini açmıyor..:(

yem yememesi ortama alışmasındandır ama gözüyle ilgili bi yorumda bulunamayacağım :( gecmiş olsun .

Eğer ilk geldiğinde de böyleyse büyük bir ihtimalle hasta bir kaplumbağa almışsınızdır. Bir veterinere gidin.

Durumu nasıl veterinerle görüştünüz mü? İlaç başladınız mı?

Eğer gözlerini açmıyorsa ya göz iltihapı ya da akciğer enfeksiyonu olabilir. Kabuk altında pembeleşme var mı kontrol ettiniz mi ayrıca yemek için elinizle sudayken karides yedirmeyi denediniz mi? Gözleri kapalıyken mamayı göremiyor olaiblir.

Dört tane veterinere gittim ama hiçbirisi muayene etmedi kapluşlarımı:( Satın aldığım yere gittim bir şeyi yok kaplumbağanın dedi başka bir yere gittim bu kaplumbağanın gözü doğuştan kusurlu dedi başka bir yer bir şeyi yok sularına biraz antibiyotik katarsanız bir şeyi kalmaz dedi ama geldiğinde gözünde bir sorun yoktu eminim... Eczaneden gentagut göz damlası aldım sabah akşam damlatıyorum şimdi sanki daha iyi bir de ölüm fanusunda hediye etmişlerdi bana bu bıdıkları dün akvaryum aldım şimdi daha mutlular ve daha hareketliler yem yeme sorununu hala aşamadım umarım o da düzelir...

Isıtıcı ve filtre de alın mutlaka. Sadece gözlerde problem olduğunda gentagut çoğu zaman tedavide başarılı oluyor. Sürekli kuru alanda durma var mı yem yememenin dışında?

Isıtıcı ve filtre aldım ısıtıcı 27 derecede ayarlı bu iyi mi? Ölüm fanusunda sürekli o tepecikte duruyordu ama şimdi suyun içinde de vakit geçiriyor.

Akvaryumda kuru alanı var mı? Ayarladığınız sıcaklık uygun. Haşlanmış tavuk eti, haşlanmış yumurta beyazı veya karides vermeyi deneyin. Bazen alışma süreci de uzuyor. Ama 1 haftayı geçti galiba. İnşallah akciğer enfeksiyonu gibi bir durum yoktur :(

Karides sera raffy I veriyorum evet kuru alanı var inş. hasta değildir kapluşum...:( Çok teşekkür ederim Tubidik.

Geri