Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam konjoktivit oldu.

demonico_grido

Yeni Üye
Merhabalar :) Bugün size hem mutlu bir haber vermek istiyorum hemde yardımcı olan bir yazı hazırlamaya çalışacağım kısa ve öz bir şekilde.

Daha önce bu sitede paylaşmıştım bir yazı kaplumbağam hasta oldu yemek yemıyor hareket etmıyor bir ton şey paylaşmıştım akvaryum ölçülerimi su miktarını yüzme alanı vs sorulmuştu hep.

Kaplumbağamın gözleri kapandı, şişti, beyaz beyaz şişmişti gittiğim her veteriner her petşop ne olduğunu bilmediim birton ilaç verdiler bana kimisi kendi kullandığından kimisi bir şırınga içinde hiçbiride hiçbir işe yaramadı ( sanırım toplamda 12 ilaç) daha sonra evimin yakınındaki veteriner beni kendi hocası olan bir profesore yolladı. ( ist. üni. vet. fak. ta görev yapan egzotik hayvanların gözü üzerine araştıran bir doktor kendisi -adını vermemı ister mi bilmem- ) Nitekim biz zeytinburnundaki veteriner kliniğine gittik (zeytinburnu vetç kliniği) Evet buraya kadar lafı dostunuz hasta olursa bir adres olarak yazdım.

Hayvanın konjoktivit olduğunu yani gözü içinde biriken bir bakteriden dolayı göz kapaklarının kapandığpını (3 tane göz kapakları olurmuş 1i kapanırmış) ve en büyük hata Terramycin kullanmakmış. Çünkü bu ilaç-antibiyotik içeriklilerin hepsi- göz içindeki bakterinin dahada üremesini sağlar ve yaklaşık 1 ay sonra hayvan ölürmüş. Bana içerisinde antibiyotik olmayan bir göz damlası önerdi ve sadece bunu kullanmamı istedi. ilaç provet diye bir markaya ait eye drop diye geçiyor. KAplumbağam 2cm büyüklüğünde olduğu için bu ilacı sabah akşam bir kaç damla damlatıp 1 dakka kuru alanda bekletip daha sonra kulak temızleme cubuğu ile ağız ve burun kısmını silmemi istediki hayvanın vicut boşlukalrına ilaç dolmasın. (Eğer hayvanın boyu 5cm kadar olursa kesin ve çabuk tedavisi iğneymiş 0,1ml verilirmiş 3 günde hayvan iyileşirmiş. Benim tedavim çok çok küçük kaplumbağalar için) Gel zaman git zaman tam tamına 1,5 ay bu tedaviyi uyguladım ve yarım saat önce hayvanım iki gözünü birden açtı :) o kadar mutluyumkı anlatamam. Bu durumda olan başka kaplumbağalarda olabilceğini düşünüp yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Umarım başka canlarda kurtulur.

Hayvanım hala kendine tam olarak gelemediği için yemek yemedi henüz ama en kısa zamanda yiyecektir diye umuyorum.

Geçmiş olsun. Paylaşımınız için teşekkürler. Özellikle avrupa yakasında veteriner bulamayanlar için iyi bir alternatif bulmuşsunuz.

Bu arada hayvanın beslenmesi için vitamin gibi takviye yapıyor musunuz?

Cvp: Kaplumbağam konjoktivit oldu.

bilgi için teşekkür. yalnız bu aşama 1,5 ay sürdüyse bayağı bir ciddi durumla karşılaşmışsın. neyseki hayvan kurtarmış geçmiş olsun. bu "eyedrop" denilen ilaç eczanede mi satılıyor fiyatı nedir. bu konuda bilgi verirsen faydalı olur. keşke veterineri hazır bulmuşken bu akciğer enfeksiyonu konusunda yetkin bir hocanın ismini alsaydın faydası çok olurdu. pek çok arkadaşın muzdarip olduğu konudur bu.

Benım map turtleım da bu sekılde öldü keske daha onceden yazsaydınız

idil varış' Alıntı:
Benım map turtleım da bu sekılde öldü keske daha onceden yazsaydınız

Öncelikle başınız sağ olsun İdil hanım. Sonrasında bir şey sormak istiyorum;
Map turtle'ı nereden edindiniz?

Map'ım yaklasık 8 yasındaydı o zamanlar sanırım satısı vardı cunku teyzem hedıye etmıstı bana onda 2 tane vardı 1ı olunce bana vermıslerdı

güzel bir paylaşım teşekkürler
fakat belki sizinkinin hastalığında gerekmeyebilir ama terramycin hiçbir hastalıkta mı kullanılmamalıymış ?

Benim kaplumbağa 10 cm boyunda kaç damla damlatmalıyım? bir gözü fena şiş ve beyaz iltahap gibi hiç gözü gözükmüyor bu Provet Eye Drop içinde %3 borik asit çözeltisi var acaba eczaneden bu çözelti hazırlanıp kullanılabilir mi?

ilacın içeriğini iyi bilmek lazım. borik asit katkılı elde hazırlanan ilaçlar genelde kulak iltihaplarında kullanılıyor, benim kullandıklarım alkol katkılı idi. damlattığında kulağı yakıyor ama kulak iltihabı konusunda en iyi ilaç diyebilirim. en azından ben bu tip ilaçtan iki adet kullanmıştım. ve bunu her eczacı yapamıyor bu konuda eğitimi olmalı. bu ilacın benim kullandıklarımdan farklı bir katkısı olmalı çünkü göze damlattığında fena yakar. belki kör edebilir. şu an için hiç olmazsa gentagut kullan en azından belki iltihabı yumuşatır ve göz kenarına doğru gelirse yavaşça kulak pamuğu ile alabilirsin.

Tebi en iyisi veteriner tavsiyesi olur.

Geri