Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kuru Alana Çıkmıyor :(

Kayahan Hançer

Yeni Üye
Arkadaşlar 2-3 gün önce  kaplumbağalarımı yeni akvaryumlarına yerleştirdim. Akvaryum kaplumbağaların boyutlarına göre yeterince büyük hiçbir eksiği yok (ısıtıcı, filtre, kuru alan, spot lamba vs.) ama ben ne kadar kaplumbağalarımı kuru alana çıkarmaya çalışsam da çıkmıyorlar. Kuru alan için bir rampa var sürekli o rampada tutunuyorlar henüz anlayamadım neden çıkmadıkları belki de akvaryum henüz yeni olduğu içindir ama size sormak istedim.  :neydi:

Yeni ortama girdiğinde alışma süreci olur. İkincisi civarında kimse olmamalı. Bu tedirgin ettiği içinde güvenli olan sudan çıkmaz.

Diğer sebepler ise rampa eğimi rampaya tutunacakları yer olmak kaydıyla 45 dereceden daha dik olmamalı.

Yeni ortamda kuru alan farklı veya ilk defa kullanacaklar ise işlevini anlamaları için lamba ısısı 32 derece olmak üzere lambayı rampaya doğru ayarla. Isı algısı hayvanların çıkmasını sağlar.

Cvp: Kaplumbağam Kuru Alana Çıkmıyor :(

Daha önceki akvaryumumda kuru alana çıkıyolardı alan hemen hemen aynı sadece daha büyük odaya da çok fazla girip çıkılmıyo lambayı açık tutuyorum ısınsın diye büyük ihtimalle daha ortama alışamadılar ben kapı arasından gözetliyim  :D

Hiç gözetleme kendi hallerine bırak ufak tıkırtı veya hareketi dahi farkederler. Ortamın güvenli olduğunu anladıklarında çıkarlar. Mümkün olduğunca oda kapısı kapalı olsun.

Cvp: RE: Kaplumbağam Kuru Alana Çıkmıyor :(

cem' Alıntı:
Yeni ortama girdiğinde alışma süreci olur. İkincisi civarında kimse olmamalı. Bu tedirgin ettiği içinde güvenli olan sudan çıkmaz.

Diğer sebepler ise rampa eğimi rampaya tutunacakları yer olmak kaydıyla 45 dereceden daha dik olmamalı.

Yeni ortamda kuru alan farklı veya ilk defa kullanacaklar ise işlevini anlamaları için lamba ısısı 32 derece olmak üzere lambayı rampaya doğru ayarla. Isı algısı hayvanların çıkmasını sağlar.

peki lamba günde kaç saat açık dursun ve sabah mı açıyım yoksa akşam açık olması daha iyi olur mu ?

Isıtma lambası 12 saat açık duracak. Zamanlayıcı ile kullanırsan aç kapa derdi olmaz. 07:00-19:00 arası 19:00-21:00 arası normal bir ışık yada mavi dalgıç florasanlardan alabilirsin 6 W olanından. 21:00'den sonra loş ışık veren gece lambası yakıp uykuya yatırırsın.

Cvp: RE: Kaplumbağam Kuru Alana Çıkmıyor :(

cem' Alıntı:
Isıtma lambası 12 saat açık duracak. Zamanlayıcı ile kullanırsan aç kapa derdi olmaz. 07:00-19:00 arası 19:00-21:00 arası normal bir ışık yada mavi dalgıç florasanlardan alabilirsin 6 W olanından. 21:00'den sonra loş ışık veren gece lambası yakıp uykuya yatırırsın.

Bir soru daha sormak istiyorum kusura bakmayın  :ashamed0006:  ısıtıcı lamba kapalıyken kuru alana çıkmamaları normal midir ?

Eğer hayvan bulunduğu ortama yeni girmiş ise su bir önceki durumdan daha derin ise hayvan tedirgin olacağı için çıkabilir. Belli bir süre sonra su üstü veya su altında uyumaya başlar. Yetişkin hale geldiğinde tabanda nefes almadan sabaha kadar uyur. Tabi bu daimi olacak diye bir şey yok. hayvanın kendini rahat hissedeceği yer neresi ise orada uyur.

Diğer sebep ise akciğer enfeksiyonuna bağlı halsizlikten kaynaklıdır.

Böyle durumlarda lambaya 40 W renkli armut ampul takılır mavi bulunmazsa yeşil bu ısıtırken loş ışıkta uyumasını sağlar. Diğer alternatif seramik ampuldür ama bu pahalıdır.

Normal durumlarda ısı algısı almadığı için çıkmaz.

Geri