Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın beslenmesi hakkında

ttamariss

Yeni Üye
Merhaba sevgili arkadaşlar. Yılbaşında bana bir adet kaplumbağa hediye edildi. Plastik kapta geldi bana. Araştırdıktan sonra hemen akvaryum, iç filtre, su ısıtıcı, kuru alan ısıtıcı ampul aldım ve akvaryumu düzenledim. Tabana silis kum koydum. Bana hediye edilene kadar hiç yem yememişti. Akvaryuma alışma süresi falan derken toplamda 10-12 gün civarı hiç beslenemedi. Petshop yemi vardı elimde paketli. Forumdan araştırdıktan sonra Supranom Gammarus ve Tetra Fauna Reptomin yemlerinden aldım. Eskişehir'de ev ve hava sıcaklıkları düşük olduğundan hasta olmasından korktum ve Deep Fix Reptivit damla aldım. Ağzını kimi zaman açtı kimi zaman açmadı ağız çevresine sürdüm. 3-4 gün kullandım damlayı daha sonrasında hareketlenmeye başladı ve yem yemeye başladı bende vitamini kestim. Gammarusu çok severek yiyor havada kapıyor resmen. Ama reptomini bir türlü yediremedim. Ağzına alıyor kurcalıyor sonra tükürüp yüzüne bile bakmıyor. Sizlerden beslenme konusunda tavsiye istiyorum. Kabuk boyu yaklaşık 3,2 cm civarında. Sadece gammarus vererek beslenmesi verimli olur mu yoksa bana verebileceğiniz başka tavsiye var mı ? Birde kafa hacmi kadar vermek gerekiyor ama ben onu tam ayarlayamıyor olabilirim. Günlük 5-6 adet gammarus yeterli oluyor mudur ? Daha hiç çekirdeksiz kabuksuz salatalık, haşlanmış yumurta akı vs. vermedim.

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan ufak olduğu için çene kasları henüz gelişmemiştir. Bu yüzden sert yemleri yemede zorlanır yada yemez. Yemi ağzına sığacak oranda kırın. Yine yemezse jbl rugil yada tropical axolotl yemlerden birini alın. Netten alın. Hem taze hem ucuz olur. Genelde atakan petshoptan alışveriş yapıyoruz ama hepsi burada ve N11 gibi alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz. Cimri ve akakçe üzerinden fiyat kıyaslaması yapın.

Stick olanı sabahları gammarusu akşamları verin. 5-6 tek öğün için çok ama gazımsızlık çekmiyor ise sorun değil..

6 cm kabuk boyu itibariyle ek yemlere başlayacaksınız.

Reptiviti haftada bir ilk stick yeme damlatıp suda hemen önüne atın.

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yemlere baktım ama satış yapılan her sitede stok bulunmamakta. İlerleyen zamanlarda tekrardan kontrol edeceğim. Reptomini baya küçük parçalar halinde vermeme rağmen yemiyor. Denemeye devam etmeli miyim yoksa önerdiğiniz yemler gelene kadar 2 öğündede gammarus mu vermeliyim ?

2 sorum daha var sizlere.

Gammarusu öğün başına kaç adet vermeliyim ? Kafa hacmine göre ayarlayabildiğime emin değilim, sizce kaç tane yeterli olur bir öğünlük ?

6 cm kabuk boyuna geldikten sonra ek beslenmede kullanacağım yemler besinler neler ?

Çok soru sordum sizlere kusura bakmayın gerçekten. İlginiz için teşekkür ederim.

Sene sonu hesapları düzenledikleri için stokları eritip siparişleri sonraki sene gelecek şekilde ayarlıyorlar. Bu şubat bazen marta doğru sarkabiliyor.

Sabahları akşama nazaran en aç halde olurlar. Yemi kırıp gammarus içine atın kokusunu alsın. Her sabah bir tane deneyin. Yerse devam edersiniz.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası da verebilirsiniz. Yalnız kıymaya çok düşmeyin cazibesi yemden uzaklaştırıyor.

Gammarusu öğün başı 4-5 adet verin içi boştur. Hayvan büyüme çağında ve enerjik tolere eder.

6 cm kabuk boyu sonrası tropical biorept W yemi ve dajana gammarus sticks yemi alın. Ek olarak omega one juvenile turtle sticks yemi de alabilirsiniz.

Geri