Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın boğazına mı takıldı

Froya

Yeni Üye
Su kaplumbağama uzun zamandır yem dışında bir şey vermiyordum. Bugün salatalığı seviyor diye çok küçük birkaç parça verdim. Akşam da normal yemini verdim. Az önce kuru alandan kafasını çıkarıp ağzını açtığını gördüm 2 3 defa ve bir defa da öğürüyor gibi geldi bana. Acaba midesi mi bulandı, boğazına mı takıldı verdiğim salatalık. Bundan 3 ay önce kadar verdiğim tavuk eti boğazına takılmıştı veterinere götürdüm, çıkardılar o günden beri yemi dışında bir şey vermedim hiç. Yine öyle olur diye korkuyorum. Şu an gayet iyi aslında kıpır kıpır ama bir sorun olur mu yoksa ben mi evham yaptım, merak ettim?

Salatalığın kabuğunu soyduktan sonra şerit şeklinde ince kesit kesip vereceksin.

Küp şeklinde verdiysen bunu hazmetmesi zordur. Yem midesinde ıslandıkça şişer bir de bu olunca hazımsızlık yapmıştır.

Akvaryuma silis kum al. Bunu hazımsızlık oluştuğunda yiyerek rahatlarlar. Kum midelerindeki katı gıdaları parçalamasını sağlar ve olası parazitleri de atmasını. Bunda vitasand markayı kullanıyoruz.

O böğürme hareketini sürekli her nefes alışta yapmıyor değil mi?

Salatalığın kabuğunu soyduktan sonra şerit şeklinde ince kesit kesip vereceksin.

Küp şeklinde verdiysen bunu hazmetmesi zordur. Yem midesinde ıslandıkça şişer bir de bu olunca hazımsızlık yapmıştır.

Akvaryuma silis kum al. Bunu hazımsızlık oluştuğunda yiyerek rahatlarlar. Kum midelerindeki katı gıdaları parçalamasını sağlar ve olası parazitleri de atmasını. Bunda vitasand markayı kullanıyoruz.

O böğürme hareketini sürekli her nefes alışta yapmıyor değil mi?
Yok hayır sürekli yapmıyor o hareketi bugün bir iki defa gördüm. Akvaryumda kumu vardı çıkarmıştım ben yiyip dışkısını yapmakta zorlanır diye o zaman yeniden silis kum alıp düzenleyim tekrar akvaryumunu. Teşekkür ederim.

Kuru alan 32 su 28 derece değil mi? Isıtma lambasının 12 saat açık kalması ve kaplumbağa kuru alanda olduğu zamanlarda cam açılmaması gerekli.

Kuru alan 32 su 28 derece değil mi? Isıtma lambasının 12 saat açık kalması ve kaplumbağa kuru alanda olduğu zamanlarda cam açılmaması gerek
Isıtma lambasını daha temin etmedim çünkü tam olarak nasıl bir şey olmalı ne almalıyım bilemedim. Onun dışında su ısıtıcısı var ve yaz günleri kadar olmasa da güneşe çıkarıyorum, güneş alıyor doğrudan.

Aşağıdaki bakım kılavuzunda da yazdığı gibi 40-60w halojen soft bir ampul almalısınız. Aşağıda yazdığı gibi ısıtma lambasının eksikliğinde akciğer enfeksiyonu ilk sıradadır.

Isıtma lambası 40-60 w olup soft bir ampul seçilmelidir. Bu ampulde diğer bir mandallı lamba ile kuru alana 15-20 cm mesafeden konumlandırılır ve ısı 31-33 derece olmalıdır. Daha doğrusu kuru alan ısısı su ısısından 4-6 derece fazla olmalıdır. Su ısısını kışın düşürdüğümüz için kışın kuru alan ısı 30-31 derece olabilir. Yazında su ısısı 30 derecelere yükseldiğinde kuru alan ısısını 34-35 derece yapabilirsiniz. Derece ile ısı kontrol edilip uygun mesafe ayarlanır. Bu ısıtma lambası vücut ısılarını yükseltir. Buda sindirim ve iştah için gereklidir. Olmazsa hayvan iştahtan kesilebilir. Tabi kuru alanda üşütmemesi içinde gereklidir. Hastalık olarak akciğer enfeksiyonu ilk sıradadır. Isıtma lambası gündüz sabahtan akşama sabit 10-12 saat yanar. Yazın 07:00-19:00, kışın 07:00-18:00 saat dilimi uygundur. Kuru alan su yüzeyinin hemen üzerinde olmalıdırki rahat çıksınlar.

Bakım kılavuzunun tamamını okumak isterseniz: Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu

Alacağınız ampul hakkında fikir oluşturması açısından birkaç resim atabilirim.

Bu ampulün 1-2 ay dayanma süresi var ancak 10'lu satıldığından 1 seneyi geçirebilirsiniz.

soft 60w 10lu

Bu şu an saçma bir fiyatta ancak ucuza satıldığı bir yer görürseniz alabilirsiniz. Dayanma süresi 5-6 ay kadar.

52w soft

O halde bu hazımsızlık kaynaklı. Silis 0.5-1 mm arası kalınlıkta olacak. Vitasand 0.7 mm ile uygun formdadır.

Tersine silis kabızlıkta yapmaz. Kum dışkı ile birleştiğinde dışkı topaklaşmaz.

O halde bu hazımsızlık kaynaklı. Silis 0.5-1 mm arası kalınlıkta olacak. Vitasand 0.7 mm ile uygun formdadır.

Tersine silis kabızlıkta yapmaz. Kum dışkı ile birleştiğinde dışkı topaklaşmaz.
Çok sağ olun sipariş vereceğim internetten.

Geri