Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Gözleri Açılmıyor

MertDgn

Yeni Üye
Merhaba. Kaplumbağamız gözlerini açamıyor. Bazen açıyor, bazen sanki açmak istiyormuş gibi elini gözlerine sürüp duruyor. Gözleri biraz sarhoş, kaymış gibi açtığında. Suyunu bazen değiştirme imkanımız olmuyordu kirli oluyordu ama düzenli bir şekilde değiştiriyorduk. Yüzmesi gözleri açıkken normal, suyun dibinde yüzüyor yukarı çıkıyor ve sadece gözü açıkken yem yiyor kapalıyken hiçbirşey yapamıyor sadece öyle bekliyor. Kurutulmuş karides yemi veriyoruz, bazen AHM markası olan multivitamin yemi veriyorum, ayda bir de yumurta beyazı veya marul yediriyorum. Akvaryumda besliyorum ve kendi ellerimle yaptığım kuru alanı var(tahtadan). Isıtıcı veya filtresi yok, suyunu değiştirdiğimde sıcaklığına dikkat ederek sıcak su koyuyorum. Sorun ne olabilir, antibakteriyel göz damlası damlatmalı mıyız ? Ne yapmalıyız ? :( :helpsmilie:

Genta damla alıp sabah akşam iki göze de damlatın.

Göz enfeksiyonuna kirli su kadar tabandaki çakıl tarzı iri kumlarda neden olur. İçinde pislik biriktirirler. Filtre olmayışı da kirin birikmesine ve zararlı bakterilerin üremesine neden olur.

Isıtıcı, ısıtıcı lamba ve filtre elzem malzemelerdir. Mutlaka olmalılar.

Su değişimi akvaryumdaki su ile emsal sıcaklıkta olmalı. Isı farkları hayvanı hasta eder.

Metilen mavisi de al. Bio yada contra ichthyo da olur. Her gün gözler düzelene kadar suya bir damla damlatın. Gözler düzelince haftada iki defa. Su 50 litre üstü ise iki damla.

Yem açık karides ise onu atıp sera raffy I alın. Bir de stick yem olarak sera raffy P.

Cvp: Kaplumbağamın Gözleri Açılmıyor

cem' Alıntı:
Genta damla alıp sabah akşam iki göze de damlatın.

Göz enfeksiyonuna kirli su kadar tabandaki çakıl tarzı iri kumlarda neden olur. İçinde pislik biriktirirler. Filtre olmayışı da kirin birikmesine ve zararlı bakterilerin üremesine neden olur.

Isıtıcı, ısıtıcı lamba ve filtre elzem malzemelerdir. Mutlaka olmalılar.

Su değişimi akvaryumdaki su ile emsal sıcaklıkta olmalı. Isı farkları hayvanı hasta eder.

Metilen mavisi de al. Bio yada contra ichthyo da olur. Her gün gözler düzelene kadar suya bir damla damlatın. Gözler düzelince haftada iki defa. Su 50 litre üstü ise iki damla.

Yem açık karides ise onu atıp sera raffy I alın. Bir de stick yem olarak sera raffy P.
Çok teşekkür ederim iki güne hepsini alıp kullanmaya başlamış olacağım. SOnucu sizlere bildiririm.

Cvp: Kaplumbağamın Gözleri Açılmıyor

Tekrar merhaba, kaplumbağam gözlerini açtı ve çılgınlar gibi yüzüyor yerinde duramıyor sapsağlam oldu. Isıtıcı aldım, Contra markalı metilen mavisi aldım, Sera'nın Raffy I yeminden aldım fakat filtre bulamadım akvaryum küçük olduğundan uygun olmadı suyunu günlük değiştiriyorum. Isıtıcıyı 32 dereceye ayarlayıp akvaryuma taktım, metilen mavisini döktüm ve kaplumbağayı akvaryuma yerleştirdim. Sabah terkrar baktığımda gözlerini açmış hep yüzüyordu. Bir gün boyunca gözünü hiç kapatmadı önceki olduğu gibi düzeldi diyebilirim. Raffy I yeminden veriyorum hep. Raffy P yemini de ilerleyen zamanlarda alacağım. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler ağzınıza sağlık.

Suyu her gün değişmeye gerek yok. Haftada iki yeterli. Bu 32 olan lamba değil mi su 28 derece olacak.

Eklenecek su evvelden damacanalara konup dinledirilirse iyi olur. Kapağı gevşek dursun klor uçsun. Hem de su oda ısısı seviyesinde olur. İçme suyu ise sıkıntı yok.

Geri