Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Gözleri Düzelmedi.

casey_tuva

Yeni Üye
Arkadaşlar bundan 2 ay önce su kaplumbağamın gözleri şişti pembemsi oldu biraz gözleride.. internette araştırdıktan sonra soğukdan olduguna karar verdim gittim ıstıcı aldım 28 derecede sabitledim ama yok 2 aydır hala geçmedi veterinere götürdüm yok anlamıyorlar.. petshopa götrüdüm vazelin sür dedi gözlerine yok olmuyor.. gözleri kapalı olduğu için yemde yemiyor naptıysam geçiremedim gitmediğim veteriner kalmadı hiçbiri anlamıyor memlekette.. akvaryumda bakıyorum suyu 28 derece suyunu haftada değişiyorum ama bi gelişme yok napabilirim.. ne gibi ilaçlar kullanayım bi yardımcı olun lütfen.. Bu arada hapşırıyor burnundan salya akıyor baloncuk çıkyor durmadan ağzını açıyor esner gibi sanırım nefes almakda zorlanıyor ve bunu yaparken ses çıkarıyor.. kabugunun altında pembelik yok.. Hep kuru alanda kafasını yere koymuş bitkin bi şekilde duruyor.. :(

Cvp: Zuzu :(

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.

benim bu konuda pek bilgim yok
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-belirtileri-tedavileri.html

buraya baksan iyi olur

Cvp: Zuzu :(

teşhsim belli akciğer enfeksiyonu ama antibiyotiği nasıl uygulucam neler yapmam gerekiyor onlar bilmiyorum ilaçların isimleri filan.. daha önce kaplumbağası kciger enfeksiyonu geçirmiş olup kurtaran var mı varsa neler uyguladı.. 4 yıldır beraberiz ve neyse..

RE: Zuzu :(

1 lt suya 1 kapsül tetradox atın. Su 33 derece olmak zorunda. Başka bir kapta yapın ama.
Gözleri için gentamisin , terramycin kullanın. Gentamisini gözünün altından çok hafif bastır ve açılan aralığa dök.. Terramycini ise kulak çöpü ile gözüne hafifçe sür. Tüm bunları günde 2 defa yap. Zaman kaybetme daha fazla

3-4 saat kalsin. Su her seferinde degismeli
12 saatten sonra zehir etkisi yapiyor. Akvaryumda kesinlikle kullanma. Isiticiyi bir kaba koy. 33 derece olsun su. 34 olmasin :) Bir derece edin. Kontrol.et onunla. Diger soyledigim ilaclarida kullan. Yemek yiyor mu?

Cvp: Kaplumbağamın Gözleri Düzelmedi.

yemiyor malesef yemini püre haline getirip ben yedirmek durunmundayım

Bir vitamin söylüycem onu kullanin. Eczaneden insanlarin kullandigi bir vitanin. "Avicap". Sulu şekilde satiliyor. Her bir kapsuldeki yağ gibi siviyi şiringaya çekip tospikin agzini acip icine bosaltin. Dedigim ilaclari kullanin. İyilesir zamanla

biri şuraya bu hastalıkdan kurtuldu yazsın kalumbağam lütfen yok mu hiç kurtaran bu hastalıkdan

tşkler alper yarın ilk işim bunları alıp denemek olcak

:) okey

5 gün uyguluycaksin bunlari. 4 tane ilaç alicaksin. Artik yoğun bir bakima sokmanin zamani gelmiş :) Tüm ilaçlar günde 2 defa.
NOT:Avicap vitaminini 3 gün sonra gunde 1 defaya düşürmelisin.

yalnız benim çekindiğim bir nokta var bu tetradoxlu antibiyotik tedavisi ağır gelmesin zuzuya zaten inanılmaz biçimde yorgun nefes almayı bıraktı bırakıcak o derece farkedebiliyorum bunu

O zaman 2 lt ye 1 kapsül yapin. Başka çozumu yok cunku. 3 gün öyle yapin. Sonra 1 lt ye 1 kapsul yapin. Agir gelmez tahminim :)

Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu olmuş :( Bir veterinere göstermenizi öneririm. Monodoks ya da tetradoks ya da ona benzer bir ilaç önerecektir büyük ihtimalle.

Ne yazik ki zuzuyu bu sabaha karşı kaybettim :(

Geri