Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın gözlerinde beyaz bir tabaka oluştu

eaglewatch

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar merhaba,
Biri 5 yaşında (9 cm) diğeri bildiğim kadarıyla 3 yaşında (6 cm) olan iki adet kaplumbağam var. Küçük olan kaplumbağam son günlerde gözlerinde beyaz bir tabaka oluşuyor ve genellikle uyur halde oluyor. Ben dürttüğüm zaman gözlerini açıyor ancak normal zamanda gözleri kapalı yüzüyor ve arada gözlerini açıyor. Kabuğunun altında net olarak bir pembeleşme yok, çok az bir renk farkı var gibi ancak bariz bir pembeleşme yok. Bir çok veteriner aramama rağmen maalesef hiç biri kaplumbağadan anlamadığını belirtti. Bende sonuç olarak pet shop u aradım. Bana gözlerinin iltihaplanmış olabileceğini belirtip Gentagut kullanmamı önerdiler. Kaplumbağamın iştahı oldukça yerinde stick yem olsun karides olsun yiyor. Su sıcaklığını 30 dereceye çıkardım. Kuru alanlarıda mevcut ancak pek fazla kullanmıyor. Hırıltı sorunuzda yok. Böyle bir durum yaşayanınız olduysa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca yamuk yüzme gibi bir sorunda yok. Umarım akciğer enfeksiyonu değildir.Arada ağzını açıp kapıyor çok ufak ufak.
Yardımcı olursanız çok sevinirim

Cvp: Kaplumbağam hasta mı acil yardım :(

Konu başlığı içeriği açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Başlığınızı düzenliyorum.
Kaplumbağanıza paludaryumda bakıyorsunuz anladığım kadarıyla. Yemek yemesi, kuru alanda fazla vakit geçirmemesi, yüzebilmesi akciğer enfeksiyonu tanısından uzaklaştırıyor biraz olsun. Gözleri için gentagut damla kullanabilirsiniz. Damladan sonra bir müddet kuru yerde bekletin. Kaplumbağalarınızın yaşlarından emin misiniz? Çok küçükler söylediğiniz yaşa göre. Eğer sorun bakteriyel enfeksiyonsa, sadece gözlerinde ise ve damlayı düzenli kullanırsanız bir hafta içerisinde düzelmesi gerekir. Filtre kullanıyor musunuz? Gözlerde iltihaplanma neden oldu bunu da bilmek ve önlem almak gerekir. Vitamin eksikliği de olabilir. Hangi yemleri kullanıyorsunuz?

Cvp: Kaplumbağam hasta mı acil yardım :(

tubidik' Alıntı:
Konu başlığı içeriği açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Başlığınızı düzenliyorum.
Kaplumbağanıza paludaryumda bakıyorsunuz anladığım kadarıyla. Yemek yemesi, kuru alanda fazla vakit geçirmemesi, yüzebilmesi akciğer enfeksiyonu tanısından uzaklaştırıyor biraz olsun. Gözleri için gentagut damla kullanabilirsiniz. Damladan sonra bir müddet kuru yerde bekletin. Kaplumbağalarınızın yaşlarından emin misiniz? Çok küçükler söylediğiniz yaşa göre. Eğer sorun bakteriyel enfeksiyonsa, sadece gözlerinde ise ve damlayı düzenli kullanırsanız bir hafta içerisinde düzelmesi gerekir. Filtre kullanıyor musunuz? Gözlerde iltihaplanma neden oldu bunu da bilmek ve önlem almak gerekir. Vitamin eksikliği de olabilir. Hangi yemleri kullanıyorsunuz?

Öncelikle yardımcı oldugunuz için teşekkürler. Filtrem mevcut. Teraryumum yaptım. Akvaryumdan merdiven ile tahtadan inşa ettiğim yerde kurulanabiliyorlar, ışık ve mağralarıda mevcut. Yaşlarından açıkçası çok emin değilim çünkü petshoptan alırken belirtilen yaşlar. Emin oldugum tek şey boyları. Şuan için yem olarak açıkçası pek kaliteli olmadığını sonradan öğrendiğim bir yem kullanıyordum, bugun internet üzerinden Tetra Fauna ReptoMin Stick Kaplumbağa Yemi, Tetra Fauna Gammarus Kaplumbağa Yemi ve Sera Bronchipur W adlı ilaçtan sipariş ettim yarın elimde olacak.ç Tavsiye edebileceğiniz yem varsa çok sevinirim. Ayrıca haftada 1-2 kere yeşillik tarzı besinler vermeye çalışıyorum

Cvp: Kaplumbağamın gözlerinde beyaz bir tabaka oluştu

Sipariş verdiğiniz yemler güzel, kaliteli yemler. Günlük kafalarının hacmi kadar verebilirsiniz. Gözleri için dediğim gibi eğer durumu kötüye gitmezse gentagut göz damlası ya da teramycin göz merhemi kullanabilirsiniz. Merhemi kullanması damlaya göre daha zor olacaktır. Damlayı sabah akşam 2 şer damla olarak damlatın. Kuru bir yerde 10-15 dk. bekletin kapluşu. İnşallah düzelir. Çok geçmiş olsun tekrar..
Bulunduğunuz yerde veterinerlik fakültesi varsa oraya götürmeniz daha uygun olacaktır tabii ki.

tubidik' Alıntı:
Sipariş verdiğiniz yemler güzel, kaliteli yemler. Günlük kafalarının hacmi kadar verebilirsiniz. Gözleri için dediğim gibi eğer durumu kötüye gitmezse gentagut göz damlası ya da teramycin göz merhemi kullanabilirsiniz. Merhemi kullanması damlaya göre daha zor olacaktır. Damlayı sabah akşam 2 şer damla olarak damlatın. Kuru bir yerde 10-15 dk. bekletin kapluşu. İnşallah düzelir. Çok geçmiş olsun tekrar..
Bulunduğunuz yerde veterinerlik fakültesi varsa oraya götürmeniz daha uygun olacaktır tabii ki.

Beylikdüzü'nde oturuyorum eğer düzelmese avcılardaki fakülteye götürebilrim. Şuan için yemlere başlıcam Yalnızca göz damlasını damlatırken gözü kapallı oluyor o şekilde damlatıyorum, bu bir sorun oluşturmaz değil mi? Bir de sularını ne kadrda bir temizlemem gerekir 15*20 gün yeterli midir periyodik olarak?

Mecburen gözleri kapalıyken damlatıyoruz içine geçtiği kadar. Akvaryumunuz kaç litre bilemiyorum ama iç ya da dış filtre ile uygun temizliği sağlayabiliyorsanız ayda bir değiştirin suyunu. Bu arada günaşırı ya da 3 güne bir de akvaryumun 5te bir suyunu değiştirin. İç filtre varsa doldukça onu temizlersiniz tüm suyu değiştirmeden. Azot döngüsü ile ilgili linke bakabilirsiniz. mailto:/forum/Konu-azot-dongusu.html
Ancak akvaryum suyu bir anda sararır ya da kötü bir koku oluşursa amonyak patlaması yaşıyorsunuzdur kapluşları bu ortamda bekletmeden suyu hemen değiştirin.
Akvaryumunuz küçük ve sadece iç filtre kullanıyorsanız su kirlendikçe değiştirmeniz gerekir daha büyük bir akvaryuma geçene kadar ki bu haftada bir de olabilir dediğiniz gibi 2-3 haftada bir de.

tubidik' Alıntı:
Mecburen gözleri kapalıyken damlatıyoruz içine geçtiği kadar. Akvaryumunuz kaç litre bilemiyorum ama iç ya da dış filtre ile uygun temizliği sağlayabiliyorsanız ayda bir değiştirin suyunu. Bu arada günaşırı ya da 3 güne bir de akvaryumun 5te bir suyunu değiştirin. İç filtre varsa doldukça onu temizlersiniz tüm suyu değiştirmeden. Azot döngüsü ile ilgili linke bakabilirsiniz. mailto:/forum/Konu-azot-dongusu.html
Ancak akvaryum suyu bir anda sararır ya da kötü bir koku oluşursa amonyak patlaması yaşıyorsunuzdur kapluşları bu ortamda bekletmeden suyu hemen değiştirin.
Akvaryumunuz küçük ve sadece iç filtre kullanıyorsanız su kirlendikçe değiştirmeniz gerekir daha büyük bir akvaryuma geçene kadar ki bu haftada bir de olabilir dediğiniz gibi 2-3 haftada bir de.

Yardımlarınız için çok teşekkürler umarım kapluşum iyileşir. Gelişmeleri yazıyor olacağım.Tekrardan etşekkürler

Gentagut kullanımı, ısı yükseltilmesi ve vitamin takviyesi ile kapluşum kendine gelmeye başladı. Yine eskisi gibi kıpır kıpır mama kabını görünce coşuyor :) Aldığım tetra mamalarıda iştahla yiyor :)

Geçmiş olsun siz yine de takip edin durumunu

batsguer' Alıntı:
Geçmiş olsun siz yine de takip edin durumunu

Hergun kontrol ediyorum zaten rutin olarak Gentagut'u şimdilik bıraktım 5 gün boyunca kullanmıştım, umarım bundan sonra sorun yaşamayız

Geçmiş olsun. Durumunun düzeldiğine sevindim :)

Geri