Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın gözünde sorun !

seref

Bronz 1 Üye
bugün suyunu değiştirdiğimde kaplumbağamın sol gözünde enteresan bir şey farkettim.göz kapağı hafif düşmüş iç tarafı yani kulağa yakın olan değil burnuna yakın olan kısmında kanlanma vardı.fakat sağ gözünde yok.davranışlarında hiçbirşeyinde sorun yok fakat neden oldu diye deminden beri düşünüyorum aklıma birşeyde gelmedi.gentagut damla tedavisine başlamalımıyım acaba işe yararmı bu durumda bi fikri olan var mı ?

Mikrobik enfeksiyon olup ilerlemiş olsa daha önceden bir şişme vs gibi belirtiler görürdünüz bence. Buna göre başka bir kaplumbağa yoksa yani saldırı ihtimali söz konusu değilse acaba ani bir hareketle bir yere çarpma durumumu oldu. Eğer bu tarz bir durumsa gentagut değilde merhem tarzı ilaçlar daha etkili olabilir.

Geçmiş olsun bu arada.

Tabi veteriner kontrolüde gerekir bence.

Cvp: kaplumbağamın gözünde sorun !

enfeksiyon yok şişme durumu da söz konusu değil.kaplumbağam tek ve büyük.aklıma gelen tek faktör suyun kirliliği olabilir anca dedim fakat benim durumumda su kirliliği hiç söz konusu değil.dikkat de ederim ilgilenirim hep nasıl oldu neden oldu anlamış değilim.bazen bizim gözümüzün iç kısmı kan toplar gibi olur aynı onun gibi umarım beyninde bi hasardan dolayı böyle bişey meydana gelmemiştir.durumunda bir değişiklik yok gözlerine de sürmüyo elini hiçbi farkı yok fakat işte orda kan görmem beni fazlasıyla endişelendirdi.akvaryumumda sert bişey de yok.kuru alan filtre ısıtıcı plastik bitki var o kadar çakıllarıda kaldırmıştım zaten.o zaman 1-2 gün daha bekleyeyim geçmezse dediğiniz gibi gentagut yerine merhem süreyim.teramcyn en uygunu heralde dimi ?

Evet bir kaç gün daha gözlemleyin derim. Terramycin bencede uygun olur. Standart bir göz enfeksiyonuna benzemediği için net bir yorum sizin gibi benimde aklıma gelmiyor.

geçmiş olsun şerafettin gece ışıkları kapıyorsan belki karanlıkta bitkiye ya da başka birşeye çarpmış olabilir. ya da içine birşey kaçmış olabilir. gentagut daha yüzeyseldir, bence de teramycin uygun sonuçta su içinde olduğu için gentagutun anlamı yok bir şey kaçtıysa suda çıkar.

enfeksiyon kapmış olabilir geçmiş olsun

Geri