Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın gözündeki beyazlık

mrsstench

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Böyle faydalı bir siteyi açanları tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Ben bugün bir su kaplumbağası aldım. Başlarda hiç haraket etmedi. Şimdi yeni yeni haraketlendi ama dakikalar önce bi gözünde bi şey fark ettim. Beyazlık. Gözünün içinde. Aldığımda böyle bi şey yoktu. Şimdi bi gözü açıkken öbüründe bi beyazlık oluyor. Çok endişelendim ne olabilir ve ne yapmalıyım ?

Cvp: RE: Kaplumbağamın gözündeki beyazlık

.
flora11' Alıntı:
resim koyarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz

Şimdi gözündeki beyaz şeyi aldım pamuk gibi bişey di sanki. Nasıl olduysa gelir gelmez :( resim çeksemde resimde gözükmez zaten. Daha şimdi aldım o şeyi ama açmadı henüz gözlerini. Inşallah bişey yoktur. Ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...

mantar olabilir mi pamuk gibi demişsiniz ? gözü kapalı mı açabiliyor mu ?

Cvp: Kaplumbağamın gözündeki beyazlık

gentagut göz damlası veya göz merhemi alın. belki gözde ufak tahriş olmuştur.

gözü kapalı açamıyor yarın ilk iş veterinere götürücem mantar filan değildir inşallah. Ben daha bugün aldım belki bu yavruyu verip yarın yeni bi yavru alırım. Eve getirdiğimden beri başından ayrılmıyorum keşke böyle olmasaydi kör filan olabilir mi ki. :(

gözde bu tip oluşumlarda kulak pamuğu gibi yumuşak aparatlarla almak gerek. siz temizlerken gözü açıkmıydı. değilse zarar görmemiştir. ışıkta bakın göz kapağının alt kısmı şefaftır. gözde bir bozulma var mı. pek seçilmesede gözükür. ve dediğim ilaçları kullanın. göz merheminin adı teramicyn'di galiba.

Gözü kurcalamayın. Muhtemelen bahsettiğiniz içerideki diğer göz kapağı. Zar gibi olur. Bunu kapatarak başlayıp diğer göz kapağınıda kapayacaktır. Muhtemelen göz enfeksiyonu olmuş. Devamında göz şişmeye başlar. Tabi tahmin ettiğim doğru ise. Bu durumda hem teşhis hemde tedavi için veterinere gitmeniz gerekir.

şimdi kaplumbağamı aldığım yere götürdüm ordaki adam aynı zamanda veteriner.. Göz merhemi kullanacağıını tedavi edeceğini söyledi bana başka bir yavru verdi :noexpression: hepinize teşekkür ederim :) bu yavru daha sağlıklı ve daha hareketli buna gözüm gibi bakacağım :) adını 'matmazel' koydum. sizce nasıl :)

Adı güzelmiş ama erkek çıkarsa garip olur biraz. :D Kaplumbağa için tüm ekipmanlarınız tam dimi.

evet tam :) küçük olduğu için cinsiyeti anlaşılmıyor tabi :) erkek çıkarsa çok üzülürüm :)

İçlerinde daha hassas davrananlar vardır ama bir çok satıcı hasta hayvanı iyileştirmekle uğraşmaz. Tedavi ilave maddi kayıptır onlar için.

AEK' Alıntı:
İçlerinde daha hassas davrananlar vardır ama bir çok satıcı hasta hayvanı iyileştirmekle uğraşmaz. Tedavi ilave maddi kayıptır onlar için.
haklısın ama hassas davranacaklarına inanıyorum. ama kaplumbağalara genel olarak çok sert davranıyorlar. yani ne bileyim hayvan ters düşüyor akvaryuma umursamıyor elinde evirip çeviriyor. belkide ben fazla hassasımdır ama bişey olacak diye korktum hayvana..

evet tam :) evet erkek çıkarsa değiştirebilirim. 3 yaşından önce belli olmuyormuş cinsiyetleri :)

Erkekler biraz daha hızlı gelişir. Benimkilerden biri 1,5 yaşına gelmedi ama kuyruk ve tırnaklardan erkek olduğunu net olarak belli etti.

hıımm anladım. peki yere değen kısımları yani alt kısımları var ya ordanda hangii cinsiyet olduğu anlaşılıyormuş o nasıl oluyor

Erkeklerinki daha içbükey olur. Ama küçükken yapılan tahminler yanıltıcı oluyor. Küçükken kesin öğrenmenin tek yolu kan testi.

Gerçi bu içbükey konusu bana değişik geliyor. Benim erkek bayağı düz alt kabuğa sahip.

Geri