Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağımız Gözlerini Açmıyor

MirkaNuA

Yeni Üye
Olay şöyle kaplumbağayı kardeşime birisi hediye olarak almışt tam 4 sene önce. Aradan bir yıl geçtikten snra burayı keşfettim ve işe koyuldum. Akvaryum yaptırdım. Suyunu haftada bir değiştiririm, her sene bu aylarda kış uykusuna yatardı kuru alanda neyse acıdım hayvana ısıtıcı vardı balıklarlan kalma taktım suya. 27-28 ayarladım sıcaklığı yüzmeye falan başladı . birkaç
gün sonra sürekli yatıyor suyun içinde gözlerinide açmıyor. Arada hareket ediyor ama gözleri kapalı yem atıyorum görmüyor haliyle. Gözleri sürekli kapalı ne yapmalıyım? Kuru alanada çıkmıyor.

Gentagut göz damlası mı alayım ?

Cvp: Kaplumbağımız Gözlerini Açmıyor

cama derece alın. ısıtıcı birebir su ısısını vermeyebilir. kuru alan için ısıtıcı lamba temini edin. filtre takın. böylece suyuda sürekli değişmek zorunda kalmazsınız. sürekli su değişimide hayvanı olumsuz etkiler. su değişimi yaptığınız zaman önce akvaryumdan su alıp bir kaba koyarak kaplumbağanızı içine koyun su değişiminden sonra ısı dengelenene kadar içine koymayın.

gözlerinde şişme var mı ? varsa gentagut kullanabilirsiniz ama tedavinin etkili olması için kuru alanda bir süre durması gerek.

Gözlerinde şiş yok gibi. Hocam filtre sığmaz akvaryuma, kaç senedir hafta bir yapıyorum su değişimini sıkıntı olmadı şimdiye kadar. Evde benden başka ilgilenen yok hayvanla. Derece ile bakacağım.

resun marka 4 wattlık ufak tip filtreler olabilir. 10 cm kadar. su sıcak olduğu için çıkmıyor olabilir veya kendini güvende hissettği içinde olabilir. ara ara nefes almak için çıkıyordur.

Gözlerini uzun süre açmamaya devam ederse Gentagut kullanın bence

Gentagut ve Teramicyn kullandım hala gözleri kapalı açılmıyor. Yemde yiyemiyor göremediği için. Suda bazen yüzüyor hareketleniyor bazen. Ne yapmalıyım? Vetenire gidebilecek maddi durumum yok :( Zaten kaplumbağayla kimse ilgilenmiyor ev halkı. Buda beni kendi kendime bitiriyor birşey yapamam durumunda. Veterinere götürsem tedavi+muayene kadar tutar acaba hiç gitmedim

Açıkcası değişken olacağını düşünüyorum. Muhtemelen 30-40 tl olabilir. Bence arayıp öğrenin. Veteriner kontrolü gerekir.

Ne yapacağım ya :'( Ortada kaldım şu an, para sıkıntı. Bir kaç gün daha ilaç kullanmaya devam edeceğim inşallah düzelir

mailto:/forum/Konu-akciger-ve-goz-enfeksiyonlari-tedavileri.html

Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim. Uygun tedavi burada yazıyor.

AEK' Alıntı:
mailto:/forum/Konu-akciger-ve-goz-enfeksiyonlari-tedavileri.html

Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim. Uygun tedavi burada yazıyor.

Hocam konudaki DOKSISIKLIN HIKLAT galiba ilacın adı. Kapsül şeklinde hap yani sanırım. 14 adet olarak satılıyor herhalde, birde ben bunu reçetesiz alabilir miyim? Suya atıp bekleteceğim değil mi?

O akciğer enfeksiyonu için. Daha alt paragraflara geçince göz enfeksiyonu ve trdavisi yazıyor. Tam olarak okumanızı öneririm. Sizinki bahsettiğiniz kadarıyla akciğer enfeksiyonu değil. Yani göz damlası ve merhemi ile başlamanızı öneririm. Tabi akciğer enfeksiyonu belirtisi yoksa.

Gözleri hala kapalı açmıyor, bazen suda çırpınıyor falan aniden belkide görmediği için yapıyordur. Teramicin ve Gentagut kullandık, gözlerinin şişi biraz indi. Fakat hala kapalı ne yapmayalım :( Cebimde para olsa hiç bekletir miyim veterinere giderdim öğrenci adamız.

Öncelikle merhaba,çok geçmiş olsun.

Kaplumbağanızın başka bir hastalığı olup olmadığından emin misiniz?

Akciğer enfeksiyonu konusu: mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Eğer bu belirtiler varsa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonuna yakalanmış olabilir.Bu belirtileri kaplumbağanızda gördüğünüz takdirde;
Suyun derecesini 32'ye yükseltin.
Su seviyesini bir miktar azaltın.
Tetradoks veya monodoks antibiyotik alıp suya katın.

Eğer bu belirtiler kaplumbağanızda yoksa,kullandığınız damlaya 3-4 gün daha devam etmeniz iyi olacaktır.

MirkaNuA' Alıntı:
Gözleri hala kapalı açmıyor, bazen suda çırpınıyor falan aniden belkide görmediği için yapıyordur. Teramicin ve Gentagut kullandık, gözlerinin şişi biraz indi. Fakat hala kapalı ne yapmayalım :( Cebimde para olsa hiç bekletir miyim veterinere giderdim öğrenci adamız.

Tedavi süresi ne kadar oldu? Ayrıca su değerleri önemli. Filtre olmayan yada iyi temizlenmeyen akvaryumda sonuç almak zor olur. Sık su değişimide metabolizmaları için iyi değil.

-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.. Suyun dibine çoğu zaman bazende yüzüyor.
-Çift gözün kapanması. Bu belirti var yaklaşık 10 gündür.
-İştahsızlık. Buda var.
-Gözlerde çapak veya da şişme. Şişme ilk zamana kadar çok değil indi biraz ama yinede var

Suyun derecesini 32 yapayım.
Filtre yok, alabilirim eğer şu an çok lazımsa.
Suyu dezenfekte edebilirim, önce akvaryumu falan iyice temizleyeyim, sonra mavi damla damlatırım.
Birde monodoks kapsül halinde değil mi suda erir mi bu ilaç? Reçetesiz alabilir miyim?

Akvaryumu ve ekipmanları mavi damla ile değil kaya tuzu ile temizleyin. Mikrobu kırar. Filtre almanız şart. Enfeksiyon belkide bu yüzden olmuştur. Aksi halde hem tedavi olamayabilir hemde tekrarlaması kaçınılmaz.

Akciğer enfeksiyonu belirtisi var ise gentamisin ile tedavi edebilirsiniz. Bunu uygulayan arkadaşlar oldu.

Geri