Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşlarımın boy ve kiloları (sizce sağlıklılar mı?)

nameste108

Platin 2 Üye
merhabalar sizlere kapluşlarımın boy ve kilolarını soracağım ona göre düzenli besleyip beslemediğimi obez olup olmadıklarını zayıf olup olmadıklarını belirleyeceğim.

Şu an telefondan yazdığım için foto yükleyemiyorum sadece bilgi paylaşacağım isterseniz gece foto. eklerim

Minik: 4,4 cm 20 gram
Soylu: 3,1 cm 20 gram
Zilli: 4,3 cm 22 gram
Akudan: 4,6 cm 26 gram

(cm cinsinden değerler kapluşların alt kabuklarının uzunluğudur)

sizce bu değerler uygun mu ?

Kapluşlarım 1 ekimden beri benimle birlikte, ilk aldığımda tahmini olarak 2-3 aylıktılar.
Yani yaklaşık olarak 5-6 aylıklar.

Teşekkürler.

Cvp: Kapluşlarımın boy ve kiloları (sizce sağlıklılar mı?)

Aldığınızda kaç cm di kaplumbağalar.

Ağırlıklarını tam olarak bilmiyorum ama boyları iyi gözüküyor. 1 yaşına geldiklerinde 8cm civarı olmaları beklenebilir. Obez olup olmadıkları konusunda tereddütünüz var ise şunu baz alabilirsiniz. Kaplumbağanız sağlıklı ise kol, bacak ve kafasını tamamen kabuğunun içine çekebilir. Obez ise kafası bir miktar dışarıda kalacaktır.

mailto:/forum/Konu-obezite.html?highlight=obezite şu konuyu incelerseniz obezite hakkında bilgi var.

kollarını ve bacaklarını sokabiliyorlar zaten foto.da çektim bugün. Ancak kafalarını sokmaya çalıştıklarını görmediğim için ona yorum yapamıyorum.

ilk aldıklarımda boylarını maalesef bilemiyorum

foto eklersem sanırım daha net yorum yapabiliriz bence obez değiller ama bir de size sorayım dedim

Soylu'nun sanki boyu biraz kısa kalmış 5-6 aylığa göre kilolarını bilmiyorum ama normal gibi geliyor bana.

Bence gayet normal bir sorun yok içiniz rahat olsun :)

"Sağlıklı bir ‘kızıl yanaklı’ kaplumbağa akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür. Yaşamının ilk yılında 5-7cm büyür. İkinci yılında ise 7-11cm bir uzunluğa ulaşır. Üç yaşa gelince erkek 8-12cm, dişi ise 9-15cm büyüklükte olur. Dördüncü yılında ise erkek 10-14cm, dişi ise 13-18cm uzunluğa ulaşır. Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13cm, dişi ise 17cm büyüklüktedir. Büyüme hızı doğru bakıma ve beslenmeye bağlıdır. Ancak bu büyüklükler beslenme, bakım koşulları ve güneş görme ile oldukça farklılık gösterebelir."

KAYNAK: Wikipedia

Bu arada kaplumbağalarınızın boylarını alt kabuğun uzunluğu şeklinde vermişsiniz, doğru ölçüm üst bağanın kafaya yakın bölümü ile kuyruğa yakın bölümü arasındaki mesafenin doğrusal olarak ölçülmesi ile ifade edilir.

bilgilendirme için teşekkürler :)

eminemre' Alıntı:
Ağırlıklarını tam olarak bilmiyorum ama boyları iyi gözüküyor. 1 yaşına geldiklerinde 8cm civarı olmaları beklenebilir. Obez olup olmadıkları konusunda tereddütünüz var ise şunu baz alabilirsiniz. Kaplumbağanız sağlıklı ise kol, bacak ve kafasını tamamen kabuğunun içine çekebilir. Obez ise kafası bir miktar dışarıda kalacaktır.

ben şu anda denedim acaba kafası girebiliyo mu diye ama direniyo benim afacan :) birde obez olduklarında boynu şişiyo diye biliyodum doğru mu acaba?

Boynundan ziyade arka ayaklarınn kabuğa yakın olan kısımlarında yağlanma olur özellikle.

Fatma hanım arka ayaklarının videolarını eklesem yardımcı olabilir misiniz?

Ekleyebilirsiniz bakarız tabii ki ancak bu yaşta obezite problemi olacağını düşünmüyorum. Yine de içiniz rahat etsin görerek yorum yapalım :)

fotoğrafları mavi flash yardımı ile cep telefonumdan çektim umarım gerekli detayı yakalabilmişimdir (videoda netliği sağlayamadım foto. ekliyorum)

4 kapluşumun karışık foto.ları:

mailto:/img248/1683/10122011081.jpg

mailto:/img197/716/10122011086.jpg

mailto:/img15/1975/10122011075.jpg

mailto:/img208/3166/10122011076.jpg

mailto:/img39/4906/10122011077.jpg

mailto:/img233/7140/10122011078.jpg

mailto:/img822/3514/10122011084.jpg

mailto:/img38/3396/10122011085.jpg

Çook tatlı ve sağlıklı görünüyorlar maşallah :)

aldığımda o kadar küçüktüler ki kuyrukları resmen saydamdı, ip gibiydi, Minik isimli kapluşum işaret parmağımın 1,5 boğumu kadardı, zamanla ayakları o kadar etlendi, o kadar ele gelmeye başladı ki, bu kadar hızlı büyüme normal mi diye sormak istedim, içim rahatlamış oldu, teşekkür ederim :)

nazar değmesin :rolleyes:

Geri