Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşum Gaffur :)

Gaffur

Bronz 5 Üye
Kapluşum Gaffur, yaklaşık 7 aydır birlikteyiz :) Dün yaşadığım talihsizlikten dolayı bugün geçici olarak bi akvaryum aldım ve cd kabından Gaffur'a kuru alan yaptım :) ama şuanda hasta ve veterinere götürme imkanım şuanda yok batticonla yarası geçermi bilmiyorum :(
Akvaryumla ilgili bi yanlışım varsa lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Bide boynunda çıkan abse için yapabilceğim birşey varmı yardımlarınızı bekliyorum.. :(

Buda kapluşumun yuvası..

mailto:/jrw9zc.jpg

Kendi yaptığım kuru alan..

mailto:/34j8zf7.jpg
mailto:/5ts0v5.jpg
mailto:/2po1lvn.jpg
mailto:/71ietw.jpg
mailto:/j96hd5.jpg

Burda biraz küçükmüş :) renkli taşlarını değiştirdim zararını öğrenince :(

mailto:/w195g.jpg

Cvp: Kapluşum Gaffur :)

7 aylık bir kaplumbağaya göre bana gayet sağlıksız bir kabuk görüntüsü verdi , ayrıca akvaryumunuzdaki ısıtıcınızın üsüne koyduğunuz taşlar pek sağlıklı gelmedi bana .

Kabuğunun farkındayım gerekli bakımlarını yapıyorum zaten, taşları daha bugün aldım midye kırığı ve küçük çakıl taşları olarak.

Bana sorarsanız gereğinden fazla

ooo dostum çok dolu olmuş :( beğenmedim ve hayvanın kabuğu gitmiş :( hemen yumurta ve a vitimini var ( kalsiyum için yumurta kabuğu ) o taşlar çok sağlıksız.. ısıtıcının üstünü sakın kapatma ve bence ısıtıcı bir lamba al masa lambası bile olur.. günde 2-3 saat güneşlendir vitamin takviseyi yap, hayvan kötü göründü yüzüme kabuk mantarlı gibi duruyor beyaz! suyunsıcaklığını 30 dereceye getir

Tamam dediklerinizi yapacağım teşekkürler :'(

7 aylık bir kaplumbağa ama boyu 4 cm civarı gibi duruyor.. dostum kaplumbağanı yoğum bakıma al bence umarım düzelir iyi geceler..

Emre Bey çok haklı , gerekenleri söylemiş.

Normalde ne kadar olması gerekiyor? :(

İyi bir bakimla 7-8 cme ulasmis olamasi gerekirdi. Kabugu cok kotu durumda bol bol vitamin ve kalsiyum takviyesi gerek. Ayrica apseye asla ve asla siz yada biz mudahele edemeyiz. Acilen veterinere gidip cerrahi bir operasyonla akitilmasi gerekiyor. Veterinere gitmekte neden bu kadar gecikiyorsunuz.

Kabuğa gerekli bakımı yapıyorum demişsiniz. Bunu nasıl yapıyorsunuz? Kabuk sertleştirici ve bakımı diye satılan ürünlerden almadınız değilmi. Bu hava almasını engelleyip kabuk çürümesine kadar götürür.

Ama kabuğu için başka ne yapabilirim aldığımızda kabuk koruyucu diye bi jel gibi birşey verdiler. Veterinere bugün götürcem zaten.

Direk çöpe atın onu. Kabuğa zararlı. Tahmin ettiğim gibi beyazlayan yerler hava alamamış. Veteriner kabuk ile ilgili teşhisi yakından görünce koyar.

O jel faydalı değil bu şekilde zararlı. Kabuk canlı bir organdır. Hayvanın kabuğu güneş ışığı ve hava alamamıştır.

biz nasıl derimizi temizliyor: keseliyorsak, hayvanın da böyle bir muameleye ihtiyacı vardır dost.. kabuk canlı bir organdır,nefes alması gerekir; o kaplumbağa bir yıl içinde 10 cm nin üstüne çıkmalıydı 7 ayda tık yok.. bence sen onu şimdi değil de 2 saat sonra rüzgarsız bol güneşli bir yere koy ama önce veteriner. bir yoğurt kabı bile olur, üstüne taş falan koy kuru alan hesabı.. görüceksin nasıl güneşleniyor. şimdiden geçmiş olsun,iyi günler

Şu an yeterli alanı var büyüyebilmek için, güneşlendirme ve günlük kalsiyum takviyesini ihmal etmeyin suyuna yumurta haşlama suyu dökün, kuşlar için satılan mürekkep balığı kemiğinden gaga taşı kullanın, yumurtanın kabuğunu veya beyazını yedirin, küçük kapluşlarda kabuğu belki boğazına batabilir. Kaplumbağa multivitaminlerinden alıp düzenli yemlerini vitaminleyin günaşırı başlayıp haftada bir şeklinde devam edebilirsiniz. Batikon abseyi tedavi etmez sadece antiseptik amaçla kullanılır.

Geri