Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Karidesin yeme göre bir yararı var mıdır?

emrsr52

Bronz 1 Üye
3 gün öncesine kadar yem kullanıyordum. Artık karides de veriyorum. ve ikisini de iştahla yiyor. Sizce hangisini daha fazla vermeliyim. Ayrıca vitamini yeme damlatıyorum. Karidese mi yoksa yeme mi damlatsam daha faydalı olur. Yardımlarınızı bekliyorum

Cvp: karidesin yeme göre bir yararı var mıdır?

Ana yem daha fazla olmalı. Günlük öğünün 2/3 miktarını ana yem 1/3 miktarını ek yem yani gammarus yapabilirsiniz. Vitamini stick yeme damlatmanız daha iyi, tamamına yakınını emer.

teşekkürler. Peki tek kaplumbağa besliyorum. Açıkcası .sini almayı düşündüm ama sonradan vazgeçtim bakımıda zor olur diye düşündüm sizce almalı mıyım bir 2.sini?

bence almalısın sen yalnız yaşamayı ister miydin :) zor ama hangi iş kolay ki sonuçta bu bir sorumluluk. tabiki bu benim fikrim

Şu anki kaplumbağa yavru mu yoksa erişkin mi?
Yavrular diğerini daha rahat kabul ederler. Erişkinler kendi bölgelerine yeni kaplumbağa kabul etmede zorlanabilir. Bu denemeden tahmin edilmesi imkansız bir durum. Hatta birbirlerine şimdi uyum gösterseler dahi ileride anlaşamayanlarda oluyor. Bu tip durumlarda akvaryumu bölmek yada ayrı sistem kurmak gerekiyor. Böyle bir durumda benim için sorun olmaz diyorsanız denemenizi tabiki tavsiye ederim.

mithat' Alıntı:
bence almalısın sen yalnız yaşamayı ister miydin :) zor ama hangi iş kolay ki sonuçta bu bir sorumluluk. tabiki bu benim fikrim

bencede yanına bir arkadaş iyi olur ama ileride onlara yetecek alan sağlayamayacaksan alma . bence kaplumbağalar kendi aralarında sosyal canlılar ve tek yaşalmaları taraftarı değilim ben açıkçası . tabi bunun tam tersini savunanlar da çok ama ben böyle düşünüyorum

iki tane olmasının sakıncası yer problemi ve her ikisininde erkek olması. yoksa avantajı çok. en basitinden ortama alışma süreci kolay, birbirlerine bakarak herhangi bir konuda öğrenme kabiliyetleri yüksek ve çabuk oluyor.

Ben aldım ve anlaşamadılar şimdi ise ne yapacağımı bilemiyorum.İstanbulda iseniz verebilirim.Sahiplendirme bölümünde konum var.

zgzoid' Alıntı:
Ben aldım ve anlaşamadılar şimdi ise ne yapacağımı bilemiyorum.İstanbulda iseniz verebilirim.Sahiplendirme bölümünde konum var.

kaplumbağalar anlaşamadığında eski kaplumbağayı 1-2 gün ayrı bir yerde bekletip yeniyi akvaryuma koymanın ve 1-2 gün sonra eskiyi yanına koymanın yararı olduğunu duymuştum deneyebilirsiniz.

Kafam.iyice karisti.Yaramaz olan az buyuk digerinden.once ikisi de olum fanusundaydi.akvaryuma gecince kavga basladi.ben de yaramaz olani cikardim.2-3 hafta ayri kaldi tekrar koydum yine kavga etti.simdi ne yapacagimi bilmiyorum.

Cvp: RE: karidesin yeme göre bir yararı var mıdır?

zgzoid' Alıntı:
Kafam.iyice karisti.Yaramaz olan az buyuk digerinden.once ikisi de olum fanusundaydi.akvaryuma gecince kavga basladi.ben de yaramaz olani cikardim.2-3 hafta ayri kaldi tekrar koydum yine kavga etti.simdi ne yapacagimi bilmiyorum.

kavga derken ciddi kavgalar mı ? eğer küçük ısırmalar varsa belki biraz yan yana durunca geçebilir benim de 3. kaplumbağam 2sinin yanına geldiğinde bazen ısırmalar oluyordu

ama şu an hiç kavga etmiyorlar

Yani yem yer gibi kafasını ısırıyor öteki de hemen çekiyor. Küçük olan akvaryumda hızlı büyümeye başladı.Ondan büyük olursa belki yapmaz diye düşünüyorum.

zgzoid' Alıntı:
Yani yem yer gibi kafasını ısırıyor öteki de hemen çekiyor. Küçük olan akvaryumda hızlı büyümeye başladı.Ondan büyük olursa belki yapmaz diye düşünüyorum.

eğer kavgalar 1 hafta içinde geçmezse bence ayırmak en mantıklısı

Ayrı zaten:)

flora11' Alıntı:
zgzoid' Alıntı:

kaplumbağalar anlaşamadığında eski kaplumbağayı 1-2 gün ayrı bir yerde bekletip yeniyi akvaryuma koymanın ve 1-2 gün sonra eskiyi yanına koymanın yararı olduğunu duymuştum deneyebilirsiniz.

Bu sadece tesadüf olmuştur. Kendi bölgesini sahiplenmiş baskın bir kaplumbağa bu yöntem yada başka bir şekilde bundan vazgeçmez, ancak strese girer. Eğer stres durumu geçerse aynı davranışa devam eder. Geçmezse bu sefer baskın kaplumbağa sorun yaşar. Ancak baskın kaplumbağa yanındakine bunu belli eder ve diğer kaplumbağa onun hiyerarşisine girmeyi kabul ederse sorun çıkmaz. Bendeki baskın kaplumbağa akvaryuma gireni ilk anda gidip kokluyor, bir süre takip ediyor. Türdaşı aldırmayıp cevap vermediği için hiç sorun olmadı.

zgzoid' Alıntı:

Boyları dengelenince tekrar denenebilir. Ama barışmaları daha az ihtimal.

Dün bıraktım kavga olmadı ancak çok hareketli olduğu için akvaryumu birbirine katıyor.

Umarım aralarında tekrar sorun çıkmaz.

Geri