Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Köstebek Kertenkelesi

olivia-peter

Bordo Bereli
Dün bir belgeselde ilkkez gördüm, benim gibi daha önce görmeyenler ve sürüngen severler için paylaşayım dedim.
Mexican Mole Lizard (Bipes Biporus), sürüngen sınıfı kertenkele ailesinden bir tür.Sadece Kalifornia, Meksika'da görülen bir canlı.
Pembe renkli, 18-24cm uzunluğunda, 6-7mm genişliğinde, 1 ya da 2 yıl yaşıyorlar.
Sadece yağmurdan sonra ve gece yüzeye çıkıyorlarmış, sanırım bu yüzden köstebek kertenkelesi olarak isimlendirilmiş.
Bana sorarsanız iki ayaklı sevimli solucan ^^
mailto:/2cie1ip.jpg
mailto:/2iiihco.jpg
mailto:/2dw6ezd.jpg
Kaynak: Wikipedia

İlginç bir canlı. Ayaklı yılan gibi Neslihan.

Cvp: Köstebek Kertenkelesi

bunu görmemiştim. hakikaten değişik bir hayvanmış. kertenkele solucan karışımı.

Ellerinin ya da ayaklarının olması çok hoşuma gitti :)

amfibik bir balık vardı aynı ona benziyor.

Çamur zıpzıpı balığını diyorsun sanırım.

Bu arkadaşmı :) evet elleri var :)
mailto:/23r6alz.jpg

evet bu velet.

Bunların erkekleri bir kavga ediyor anlatamam. Geçen belgeselde seyrettim.

Evet izlemiştim bende. :) Hatta kavganın özet haliyle bir video. Yavrular çok ilginç.

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q1Xw-vZorbU[/video]

yengeçlerde bakıyor bu manyaklar ne yapıyor diye. yumurtadakiler komik yumurta içinde gözler fıldır fıldır. :smile:

Birde arada ıslanmak için yana yatıyorya çok komik :)

Bu gozlerini kirpisi cok ilginc geldi bana gozleri yok oluyor bildigin

Yilanlarinda ayaklari vardir ama gecirdikleri evrim dolayisiyla bunu kaybetmislerdir fakat bir takim mutasyon sonucunda bunlar tekrar çıkabilmekedir fakat cogu zaman islevsiz halde. Ilgilenenler icin http://www.telegraph.co.uk/earth/wildlife/6187320/Snake-with-foot-found-in-China.html

kurbağayı yutmuş yandan çıkmaya çalışıyor gibi. bu dediğin gibi mutasyonda olabilir. genleriyle oynanmış da olabilir. asyada bu konuda sınırlama yok. her şeyi kurcalıyorlar. olan hayvanlara oluyor.

Geri