Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kum Almalı mıyım?

turtle..

Altın 4 Üye
İyi akşamlar..70x50 30h paludaryum yaptırdım.Bunun için ne tür kum almalıyım ve miktar olarak ne kadar olmalı ??

Cvp: Kum ?

Kum olayı biraz da zevkinize kalmıştır. Çok ince taneli silis ya da kuvars kum da kullanabilirsiniz ya da iri taneli dere kumu da. Ben genelde sarımtrak dere kumunu seviyorum doğal görünmesinden kaynaklı ancak bir çok kullanıcı beyaz silis kumu kullanıyor. Yine siyah kuvars kum kullananlar da var.

Sanıyorum size 20kg civarında bir kum yetecektir.

Eğer dış filtre kullanmayacaksanız kum almanızı önermem. Bunun dışında kaplumbağalara en uygun kum silis kumdur. Çünkü hem kir tutmaz, hem de yutma tehlikesi yok.

Peki kumun çeşitliliği kaplumbağalar için fark ediyor mu?Zevkten öte onlar nelerden hoşlanıyor :)

Genelde doğal habitatlardında iri taneli kum ve taşlar var. Ama bazen iri taneli kum 3-4cmlik genç kaplumbağalar için yutma bakımından sakıncalı olabilir. Gerçi benimkiler yuttuğunda dışkılarıyla çıkarıyorlar. Silis kum pek doğal ortamlarında olmasa da sıkça tercih ediliyor. Bence dere kumu ve yuvarlak hatlı çakıllar kullanılabilir.

Yetişkin kaplumbağalar için pek de fark etmiyor açıkçası. İnce taneli kumlarla dip çekimi yapmak biraz daha zor olabiliyor.

Şuanda şelale tipi iç filtrem var..Bir müddet bununla idare edicem gibi görünüyor..

Hayırlı olsun. Ölcüleriniz benimkine yakın. Ben 20 kg en ince (0 numara) silis kum koydum. Benimki 3 parmak kalınlıgında. Biraz fazla olabilir. Siz en az 10-12 kg alıp önce koyun zemine, beğenmezseniz eklersiniz. Ben fazla aldım. Çünkü dipte doğal bir görünüm için engebeler falan yapıyorum. Su değişimine kadar zamanla düzeltiyorlar :)
Not. Kumu koymadan önce en az 5 defa kaynar su ve biraz tuz ile 20 şer dk bekleterek yıkayın. Akvaryuma koyduktan sonra dekorlar vs tüm ekipmanları yerleştirdikten ve suyu doldurduktan sonra 1 gün filtre edin. İlk önce bulanık olacaktır. Sabah berrak olduğunu görürsünüz.

Hmm teşekkürler,sanırım kum kullanmasam da bir kaybım olmaz ?

Teşekkür ederim Emre bey,uyarılarınızı dikkate alacağımın :)

Emre Bey in dediği gibi dip çekimi boş zemine göre biraz daha zor ama ben biraz zahmetle yapıyorum. Gerçi filtrede iyi olmalı. Doğallık için güzel, çok fark olmasada bakım için biraz dezavantajlı.

Bende iri taneli kumları tercih ediyorum.Hatta ben yeni yaptırdıgım akvaryumuma sahilden toplayacagim kum ve midyle kırıklarini alıp iyice bir kaynattiktan sonra zemine sericem.Slis kumu kaplumbagalar için önermiyorum çünkü benimkiler sürekli kumu eşelediği için dengesiz bir görüntü ortaya cıkıyor.Ancak balıklar için vazgeçilmezim slis kumdur :)Slis kumun temizlemesi biraz daha zordur ve dip çekimi yaparken bir kısmını çekme ihtimali var.

Şimdilik kum almaktan vazgeçtim,temizlik sorunu gözümü korkuttu :) misket ve deniz kabuklarıyla idare edicem..Önerileriniz için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim :)

Geri