Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Sorunu

AsiRuh

Bronz 5 Üye
Herkese kolay gelsin..

Sürekli sorunlarımı dile getirmek için konu açıyorum ama bir sıkıntım var da =)

Şimdi ben akvaryumu kendi imkanlarımla yapmak istiyorum elim yeteneklidir diye düşünüyorum. Şimdi kuru alan yapmak istedim akvaryuma biraz uygun olmadı gibi geldi 80x40x30 boyutundaki akvaryuma en uygun kuru alan ne boyutlarda olmalı ya küçük yapıyorum ya da büyük oluyor birde hangi malzemeler ile daha iyi olur ?

forumdan yaptığım araştırmalara göre kaymaz ile daha iyi olduğunu öğrendim ama bana pek iyi gibi gelmedi.

Ayrıca kuru alana çıkması için olan rampanın açısını nasıl ayarlamalıyım..

Ben cd kabindan yapip ustunu hali kaydirmaz malzemeyle kapladim akvaryuma askili vanuzlarla monte ettim kolay ve pratik deneyebilirsin :)
Rampa da kalan hali kaymaz kismini kisa tutarsan kokma veya baska bir sorun olmaz. Ki bende bir aydir olmadi.rampa acisi fazla onemlk degil bence suyun icindekalacak ve kaplusun tirnaklari tutunacak acida yapsan yeterli olur gerisi onlarin dagcilik yetenegine kalmis :)

Cvp: Kuru Alan Sorunu

öncelikle kuru alan yapıcagın malzeme ne ?
ben mesela boya rulosunu suzdurmek ıcın bı zımbırtı var plastık onu kullandım bıraz genıstı pense ıle kırdım kenarlarından ustunede halı kaydırmaz gecırdım. kablo baglamak ıcın olan cırt cırtlı plastıklerle de halı kaydırmazla plastıgı bagladım. daha sonra ben pvc borularla bı masa gıbı yaptım ama zahmetlı ıs sen dırek bu dedıgım plastıkte delıkler var oralardan demır cubuk tarzında bısı gecır. ıkı ucuna bırı kuru alan altında su ıcınde kalcak sekılde dıgerıde kuru alanın ustunde kalıcak yanı o sekılde vantuzlarla 3 kenardan tutturabılırsın. Rampa ısınıde ben yıne ıkıncı bır rulo suzdurme plastıgınden yaptım :)ıstedıgım genıslıkte kırdım. ondan sonra yıne kablo baglama zımbırtısıyla kuru alana bagladım. ornegın buyuduklerınde agırlasacakları ıcın kuru alan ıle rampa arasında bır destek verdım onuda bagladım. benım konularıma bak orda rampayı gorursun. rampanın egımını hayvanların cıkması guc olmıcak sekılde ver

Plastik saklama kabı yada cd kabı gibi bir malzeme olacaksa halı kaydırmaz uygun. Eğer daha sağlıklı olsun camdan yaparım derseniz ufak sivri olmayan çakıl taşları tabiki en uygunu.
Rampa suya 30-40 derece açı ile girebilir. 45 derece üzerinde hayvanlar tırmanma güçlüğü çeker.

Ek olarak Yapistirma yontemi kullanilacaksa silikon tercih edilebilir daha kolay sekillendirme adina, tabi ki muhakkak akvaryum silikonu kullanilmali.

halı kaydırmaz ile bende denedim güzel oldu ama başka hangi malzemeler ile yapabilirim diye araştırıyordum açıkçası..

akvaryumda çok yer kaplamasını pek istemiyorum bide kaplumbağa eğer tırmanmaz ise zorlamam mı gerek yoksa beklemem mi =)

ısıtıcı lambayı gördüğünde ısıyı algılayarak çıkabilir. lamba olmak kaydıyla bir defaya mahsus alıp koyabilirsin. sadece ne olduğunu anlaması açısından sonrasında bulunduğu yere girmezsen kendi çıkmaya çalışacaktır. aksi halde kendini güvende hissedeceği sudan çıkmayacaktır.

bide ben beşiktaşlı olduğum için siyah seçtim üstüne beyaz taşlar koydum acaba renkler önemli mi bu konuda

renkli taşlar salınım yapar. aralarında kir barındırarak göz ve kulak enfeksiyonuna maruz kalırlar. bunun haricinde yutması halinde sindirim sisteminde tahribat yapacaktır. bu sebeple silis kum tercih ediyoruz. bu kumu yiyerek katı halde kalmış yemleri midelerinde parçalarlar. alt bağa plakaları ve deri değişimlerinde sürtünerek çıkmasını kolaylaştırırlar. ürün budur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm&kat=0

yok ben kuru alana yutamayacağı büyüklükte taş koydum sadece..

Cem in dediği gibi ısıyı farkedip kendini güvende hissedince çıkar. Lamba gündüz 10-12 saat sabit açık kalmalı.
Keşfetmesini kolaylaştırmak için rampa ve kuru alan girişine bir kaç yem koymak iyi olur. Kokusunu alıp çıkar iner ve farkındalığı artar.

zahmetli bir işmiş ama beni daha çok cezbediyor..

Arkadaşlar benimki hala çıkmış değil şu kuru alana ya bide su sıcaklığı ne kadar olmalı 26 derecede bile hep ısıtıcının yanında duruyor acaba bu kuru alandaki ışık mı yeterli gelmiyor

Uygun ısı değerlerini veriyorum;
Su ısısı 26-28 derece olmalı
Kuru alan ısısı 31-33 derece olmalı
Su-kuru alan ısı farkı 4-6 derece olmalı

Eğer su 28 yada yukarıda ayarlanıp kuru alan 31 yada aşağıda ayarlanırsa aradaki fark kuru alanın daha sıcak olduğunu algılayamayacağı kadar az olur ve hayvan tercih etmeyebilir.

Sıcak bölgeye yakın olmak istiyor. Suyu 27 derece yapıp kuru alanı 32 derece yapmalı. Kuru alan ısısını derece ile kontrol etmeli. Bunu sağlayacak en uygun ampul bu mevsimde 60 w olandır.

Bir konuda yanına yani bulunduğu odaya fazla insan girip çıkmasın.

Ofisimde bakiyorum mecburen giren sayisi biraz fazla ama sicaklik olayini deneyecegim umarim olur

Bu Hayvanlar suda kendini güvende hisseder. Hareket algıladıklarında ya kuru alana çıkmazlar yada hemen suya kaçarlar. Çok azı daha cesurdur yada erişkinken daha rahattırlar.

Kuru alan camını dışarıdaki hareket gözükmeyecek şekilde kağıtla çevirmek uygun olabilir.

Geri