Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmama problemi

zeyyy

Bronz 3 Üye
Merhaba
Geçen hafta akvaryumu ve kuru alanı değiştirdim.Kaplumbağanın teki kuru alana çıkıp güneşlenirken diğeri merdivenin ucuna kadar gelip orada tutunuyor sudan çıkmıyor.Kuru alana uvb lamba ve ecolite ısıtıcı lamba koydum.Kaplumbağayı kuru alana nasıl alıştırabilirim?

Isıtıcı lambayı biraz daha rampaya doğru yaklaştırabilirsin. Her zaman iki kaplumbağadan biri çekingen tavır sergiler diğerine aktif olana bakarak öğrenir. Bulunduğu ortama mümkün olduğunca kimse yaklaşmasın zaman içinde o da çıkacaktır.

Cvp: Kuru alana çıkmama problemi

Bugün ikisini de alıp kuru alana koydum.Korkan kaplumbağa biraz dursun diye ödül gibi yem verdim,yemi alıp hemen suya atladı şimdi beni görünce hemen saklanıyor.Nedense kuru alandan korkuyor.

Hayvan kimse olmadığında çıkıyordur muhtemelen. Kuru alandan değilde çevresindeki hareketlere karşı duyarlılar. Kuru alan onlar için en savunmasız kaldıkları nokta.

Olurda hayvanları kuru alanda görürsen sakın direk bakma ilgilenme ve yavaş hareket et. Gördüğünü farketmediği sürece kaçmaz ve senden zarar gelmeyeceğini anladıklarında bu kaçmalar son bulur. Tabi bu yetişkin kaplumbağalarda daha olası.

Geri