Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanda fazla kalıyor

Restart

Gümüş 4 Üye
Akvaryumdaki kuru alan için bir adet daha ısıtıcı lamba aldım bayağı kaliteli bir şey internetten almadım ama şu lambanın farklı rengi galiba sarı renk benimki mailto:/diger-hersey/golden-fer-infrared-isitici-lamba-34877315 fakat şuanda iki kaplumbağamda kuru alanda çok fazla kalıyor özellikle büyük olan bugün daha inmedi kuru alandan 1 kere indi ondada benden ürküp suya atlamıştı . 3 saattir hep spot hem de ısıtıcı lambam açık ve büyük kaplumbağam ben korkutmadıkça inmiyor. Sizce aşırı sıcak olduğundan mı ? Ya da hastalık olabilir mi ? Ve ben yemleri genelde kuru alanda veriyorum benden yem istiyor olabilir mi ? Şu anda aralıksız 1 saattir kuru alanda uzaktan izleyince atlamıyor suya. Ayaklarını arkaya doğru havaya kaldırık vaziyette güneşleniyor derece ile ölçeceğim derece yok şuanda evde.

Cvp: Kuru alanda fazla kalıyor

hastalık nedeniyle olabilir ya da yem meselesi de olabilir gibime geliyor yemleri verirken onu suya sürükle yani yemi suya doğru götür eminim takip eder etmesse zaten hastadır suda yem ile onu biraz oynat ve sonra suda yeminin ver bakalım bir kaç gün içerisinde bir değişiklik gözlemleyecek miyiz????

Size bazı konularda yardımcı olamam zaten birazdan değerli üyeler yardımcı olacaktır. Benim bildiğim kadarıyla kaplumbağanız geriniyor.

Eğer suda ısıtıcı yoksa sıcaklık ihtiyacı duyarak kuru alana gidiyor olabilir ve eğer elinizde yen görünce hemen camın önüne gelmiyorsa yem istemiyordur. Kaplumbağanızı uv lamba almadan önce düzenli güneşlendiriyormuydun ?

Stick yemi cama tut eğer camı ısırmaya çalışmıyor ise hasta olabilir. Vücudunda bir değişiklik gözlemledin mi ?

Emre, verdiğin yemler ile kuru alan en sevdiği yer haline gelmiş sanırım.

Kuru alanda 1 saat yada daha fazla kalabilir. Diğer durumların hepsi normalse sorun yok. Ancak kuru alan ısısını genede ölçmekte fayda var. Linkteki ürün kertenkele teraryumlarında kullanılır ve normalden fazla ısı verebilir.

Yanlış bilgi verdiysem özür dilerim :(

@hayvan_sever
Yem attım 2 tane ikisini de yedi . Artık yemlerin yarısını suya yarısınıda kuru alana bırakacağım ama küçük olana bu sefer kalmaz diye korkuyorum . Küçük olanı ilk haftasında hep elimle yedirmiştim yemleri büyük olan yediği için ama artık alıştı o da kendine düşeni yiyor.

@BrkGltkn86

Evet arka ayaklarını geriyor .Kuru alan ısısını çok sevdi sanırım. Spot lambayı kapatacağım sadece ısıtıcı lamba açık kalcak. Yem yemesinde sıkıntı yok şuan .

@aek

Evet yemi suya atmıştım onları yedi şimdi gene kuru alana çıktı güneşleniyor. Bu arada küçük olanda sürekli onu izliyor arada yanına çıkıyor. Şimdilik spot lambayı kapattım sadece ısıtıcı lamba var. En kısa zamanda derece ve su ısıtıcısı da alacağım . Yemlerinde yarısını suya yarısınıda kuru alana bırakacağım.

Akvaryumunuz tüm ekipmanları ile tam mı ?

Yemleri kuru alanda verme Emre. Tükürük bezi olmadından ötürü suya inene kadar yemek borusuna yapışıp probleme sebep olabilir. Her hayvanın gırtlak yapısı aynı değil, biri bir gün yutmaya kalkarsa uğraş dur sonra. Nadiren oraya çekmek için yap derim.

Isıtıcı lamba uygun ısıyı sağlıyorsa diğerine gerek yok. Birde sen bu kadar ısı sağlayıp suyu ısıtıcısız bırakma. Artık yavaş yavaş havalar ısı düşüşüne geçer. Su ile kuru alan arasındaki fark fazla olursada iyi değil.

@BrkGltkn86

Bir tek ısıtıcı yok şuan için kuru alan , filitre , ısıtıcı lamba vs. hepsi var.

@AEK

Ufak olan yiyebilsin diye veriyordum ama tavsiyenden sonra bir daha kuru alana koymam. Haklısınız havalar soğumaya başladı . Özellikle gece çok rüzgar oluyor benim akvaryumum biraz küçük Emre abi kaç w bir ısıtıcı almalıyım bu akvaryuma ? mailto:/img00620-20130829-1631.jpg

50 lt altı için 50 w, üzeri için 100 w ısıtıcı gerekir. Sen bize tam hacmi söylersen sana alternatif link atarız. Hacmi bilmiyorsan en*boy*yükseklik bilgisi vermende yeter.

100 w ısıtıcı alman gerekir. Eheim ve Tetra markaları diğerlerine göre tabi ki daha kaliteli kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Eheim : mailto:/product_info.php?products_id=25110&osCsid=5ogbdoe2qjos7ba1mfojakim67 Tetra : http://www.petburada.com/?urun-5487-TetraTec-Isitici-100-W-Akvaryum-Isiticisi.html Diğer markalara da bakabilirsin.

Buna benze bir ısıtıcı lambayı bende bir elektrikçi de görüp almıştım. Sanırsam 75w (100 w olabilir) ve tipi aynıydı paylaştığınla. 30 cm uzaklıktan bile tutmama rağmen çok fazla ısıtıyordu, 1. günün sonunda kaldırmıştım akvaryumdan. Normal ısıtıcı yeterli olacağı kanaatindeyim.

Birde bu malzemeleri temin ederken 0.7 mm silis kum da temin edebilirsin. Hem kabuk değişimine hem de pislikleri yüzeyde daha net görebilir ve çekebilirsin dip hortumu ile. http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/70.html

100 w ısıtıcı alacaksın. o lamba çok aşırı ısı verir. bizimkilere uyumlu bir ampul değil. en azından 20-25 arası mesafede dursun. derece işini bir an önce hallet. net ısıyı bul yoksa hayvanı pişirirsin.

hayvan arka ayakları havaya kaldırıyorsa bunu zevkten yapıyor. hastalıktan değil. hayvan sürekli orada ise lambanın süresini kısaltmalısın. şimdi dikkat ettim. zaten ısıtıcı lamban varmış. onu kullanmana gerek yok o ampul uv ampul değildir.

yem vereceğin zaman lambayı kapayıp yemin kutusunu salla. suya indiği zaman yiyorsa elle besle elden yemiyorsa, yem yedikçe teker teker suya at.

@bumble bee

Çok sağol ısıtıcıyı ilerliyen günlerde alacağım . Burdaki pet shopta sera ve tetra ürünleri pek yok sadece beta balıklari için sera ürünü var bir tane o da yem . Başka bir petshopa gidip alacağım. Isıtıcıyı biraz uzağa çektim az ısı gelsin diye derece aldıktan sonra bakacağım. Silis kumu da herkes önerdi eğer varsa ondan da alırım.

@cem Ampulü biraz daha geriye çektim ısıyı düşürmek için keşke ilk sorsaydım almadan önce . Isıtıcıyıda alacağım en kısa zamanda. Yemin kutusunu sallıyınca küçük olan darbe yiyor artık kuru alana bırakmadığım için :) ama ayrı köşelere atmaya çalışıyorum yemleri.

Bu arada küçük olanı elimle yedirebiliyorum ama büyük olan çok aç değilse elimden fazla yemeye teşebbüs etmiyor.

Karakterlerine göre değişik davranışları var. Benim yavrulardan biri o kadar zaman oldu yem verirken yüzeye dahi gelmiyor. Yemleri atıp kaçıyorum. Uzaktan bakınca hemen hemen eşit yediklerini gördüğüm için müdahaleye gerek olmuyor.

Aslında juen petten almak daha iyi olur. Ben geçen pet shoptan raffy I aldım 250 lik. Verdiğim ücret 25 tl. Başka ürünlerde alsam kesin juene giderdim. İşin içinde ısıtıcıda olunca değerlendirilebilir.

Sağol emre abi bir de juen pet sadece internetten mi satıyor yoksa dükkanlarıda varmı çeşitli illerde ?

Tek dükkanı İstanbul Levent te Emre. Ben zaten mağazasından alışveriş yapıyorum.

Mağaza açmak işlerine gelmiyor sanırım. Maliyet artıp fiyatlar yükselir diye düşünüyor olabilirler.

tabiki kira, vergiler, işçi maliyetleri bir ton ödeme harcı borcunu korutmaz. emre bir dahaki gittiğinde kıskaçlı lambaları da söyle. ihtiyaç oluyor ama kazık satmasınlar. her yerde 8 tl. zaten ampullerden çıkarırlar parayı.

Bir dahaki gidişte şunları getirin diyeceğim. Aydınlatma ürünleri olsun kuru alan olsun piyasa çok kısıtlı.

Geri