Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nasil bir slikon?

zgzoid

Altın 2 Üye
Su icinde kalacak kuru alan rampasini yapistiracagim.Yapisacak malzeme plastik. Daha once slikon ile yapisikti. Tekrar ne ile yapistirmaliyim?

Cvp: Nasil bir slikon?

Silikonun olduğu bölüm uzun süre suyla temasta bulunacaksa Akvaryum silikonu kullanın.

mesut sistanın akvaryum siliconu en iyisidir. +- 10 tl civarıdır. bakteri tutmaz salınım yapmaz hayvanlara zararı yoktur.

Nalburda olur di mi Cem Bey?

Bir cok nalburda bulunuyo, bulamazsanız bütün yapı marketlerde vardır.

Mesut bey hangi şehirde ikamet ediyorsunuz bilmiyorum,fakat eğer bulunduğunuz şehirde büyük gross market veya yapı marketler varsa buralardan edinebilirsiniz veya mahalle aralarında cam-çerçeve işi yapan 'camcı'larda bulunabilir.
Tek fark gross marketlerden (örnek) 5'e alacağınız bir ürünü camcılardan 8'e hatta 10'a alırsınız.

Bazı esnaf kılıklı dolandırıcılar hiçbir şekilde uyarmadan normal silikonları akvaryum silikonu diye müşterilere satabiliyorlar. Ve kuruduktan sonra koy canlıları, yaşasınlar içinde diyebiliyorlar. Bizzat şahit olduğum bir durumdu (Normal silikonda gerekli temizlikle kullanılabilir ama hem tecrübe ister, hemde zaman kaybıdır). O yüzden silikonu alırken son kullanma tarihini ve akvaryum silikonu olduğunu teyit edip öyle alın.

Almanız gereken silikonun görseli aşağıdaki gibidir.

resim-495.jpg

Teşekkür edeim. Görseli görünce unutmam artık.

mesut istanbuldaymışsın. koçtaş, bauhaus veya praktikerde vardır. nalburlar fazla satılan bir ürün olmadığı için getirtmezler. önceliğin koçtaş olsun. biraz daha hesaplıdır. bir ara indirim de yapmışlardı. hala devam ediyor mu bilmiyorum.

Cem Bey aldım sağolun. İlginçtir mahallemizdeki nalburda var ve eski tarihli değil:)

bak sen deyince aklıma geldi bunu duşakabinlerin kenarlarını yapıştırmada da kullanıyorlar. ben bu siliconu ilk duşakabin için almıştım. diğer kullanılan beyaz silicon gibi kir tutmuyor. eğer artarsa kuruyup atacağına evde lavabonun duvar tarafında ve duşakabinde de kullanabilirsin.

Kurumaması için ne yapabilirim?

o illaki kuruyacaktır çaresi yok yalnız biraz geciktirmek için siliconun ucundaki plastiğin kapağını kaparsan birkaç gün durur sonra o plastik boru kuruyup sertleştiğinde oynatmadan o şekilde tutarsan tüp içindeki bir süre tazeliğini korur. tabi onu da kullanman için başlığı atıp tüpün ağzındaki kurumuş kısmı temizlemen lazım. ben onu çivi ile açıyorum. o plastik başlık kullanılmıyor bir daha.

Plastik kafa tekrar kullanılabilir.Biraz uzunca bir tornavida alın,kafayı tüpten ayırın,silikonun kurumuş olduğunu görürsünüz.Bu kuru kısmın plastiği öptüğü yerden tornavidayi sokup 360 derece döndürün ve bu işlemi daralan kısma doğru tekrar edin.Bir kargaburnu yardımıyla silikonu çekip alın,kafa kısmı tekrar kullanmaya hazırdır.

Geri